anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Schimbare numar de programe TV in grila

Bruno
Începător
Salut, am un televizor în bucătărie care nu functioneaza cu decodor, ci direct cu cablu. Inițial am avut 52 de programe (așa cum si fusesem informat), la nici o lună de la instalarea echipamentului de la Orange, grila posturilor la acest televizor a fost redusă la 41 de posturi, cele mai neinteresante: stiri, manele etc. Oare a fost doar o strategie a celor de la Orange pentru a racola noi clienti?
1 Soluţie acceptată‚

teacher_
#StarMember
La televizoarele mai vechi este mai dificil de recepționat pentru că nu merg pe aceleași frecvente cu cele noi, prin satelit (DTH). Și eu am unul vechi, și prind foarte puține canale. Bun subiect, voiam să propun eu unul asemănător, credeam că doar eu am televizor mai vechi prin casă. Ideea este că s-a modificat grila de canale, și implicit frecventa de recepție, astfel că vechile televizoare nu mai fac față. Asta e valabil la toți operatorii, nu doar la Orange.Ai putea sa faci și un scan la canale, cine știe ce modificări s-au facut... Sugestia mea este să îți iei unul nou, LCD, chiar daca este mai mic in locul lui, mai ales că sunt reduceri pe la toți retailerii in zilele astea. Pentru ca utilizatorii ca tine și ca mine sunt din ce in ce mai putini... Și eu am un tv tot la bucătărie, și eu prind doar vreo 20 de canale, deci ești mai fericit. 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

teacher_
#StarMember
La televizoarele mai vechi este mai dificil de recepționat pentru că nu merg pe aceleași frecvente cu cele noi, prin satelit (DTH). Și eu am unul vechi, și prind foarte puține canale. Bun subiect, voiam să propun eu unul asemănător, credeam că doar eu am televizor mai vechi prin casă. Ideea este că s-a modificat grila de canale, și implicit frecventa de recepție, astfel că vechile televizoare nu mai fac față. Asta e valabil la toți operatorii, nu doar la Orange.Ai putea sa faci și un scan la canale, cine știe ce modificări s-au facut... Sugestia mea este să îți iei unul nou, LCD, chiar daca este mai mic in locul lui, mai ales că sunt reduceri pe la toți retailerii in zilele astea. Pentru ca utilizatorii ca tine și ca mine sunt din ce in ce mai putini... Și eu am un tv tot la bucătărie, și eu prind doar vreo 20 de canale, deci ești mai fericit. 🙂

FaraUnID
Campion certificat
In cazul televiziunii prin CATV, in momentul in care se fac modificari in grila de programe trebuie efectuata o noua scanare a posturilor pentru a "rearanja" grila de programe. Trebuie avut in calcul si faptul ca grila de programe nu genereaza obligatii contractuale aceasta fiind informativa si poate fi modificata de catre operator in functie de acordurile de retransmisie incheiate cu furnizorii de continut. Daca s-au efectuata modificari in grila trebuie sa primesti o nota informativa in acest sens, iar daca nu esti multumit de noile conditii poti rezilia abonamentul fara a plati penalitati.

Vio73
#StarMember
Dacă le recepționezi direct prin cablu, ai acces numai la grila cea mai ieftină, analogică. Sigur, ea este mult mai slabă, atât calitativ, cât și cantitativ. Cunosc persoane care au optat pentru așa ceva și am făcut comparația cu ce am eu, adică pachetul Global. Deci nu e vorba de schimbarea numărului de programe/canale, ci de faptul că doar la grila asta ai acces fără decodor/cam.

Ascary
Campion certificat
DTH Orange continua sa fie numărul unu în privința calității imaginii. Ieri am dat drumul la un Focus și diferența era uriașă.

FaraUnID
Campion certificat
Care este legatura intre schimbarea numarului de programe din grila si calitatea imaginii?