anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De ce grila de programe este limitata la alte canale straine?

FLo1
#StarMember
Oare de ce in Romania, indiferent de "cablist", nu gasesti unul cu diversitate de canale straine? Cred ca nici pe satelit nu e situatia mai roz. Aici ma refer la unele canale franceze (altele decat TV5 sau uneori FRANCE2, - de ex. Canal+, M6, TF1 sau altele care nu au auzit de Romania), italiene (exceptand eventual RAI1 - cum erau candva RAI2,3 sau RETE4, ITALIA1, CANALE5). Chiar si nemtii au cam parasit reteaua romaneasca. De la englezi exceptand un BBC.... cam sufla vantul. Noroc ca BBCul are derivate mai multe. Ici colo cate un canal ratacit, slab din pacate. De spanioli nu mai povestim. Ar fi o idee si ca pachet suplimentar... dar degeaba. S-ar parea ca cererea redusa bate orice speranta.
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Asa cum am mentionat la un moment dat pe alt topic, traim intr-o piata concurentiala libera. Acele canale si emisiuni tv exista pentru ca sunt persoane care se uita la asa ceva: Vulpita, Dorel, Maruta, Capatos, Gadea, Ciutacu, Badea, Negru, Varciu, etc Pe satelit exista foarte multe canale tv, extrem, extrem de multe canale tv gratuite, canale din toate genurile si din toate nisele posibile, din orice colt de lume vrei tu. Tot ce are de facut un potential client este sa investeasca intr-un kit de receptie DTH, pentru care plateste 1 singura data la momentul achizitiei, dupa care vede ce vrea muschiul lui: sport, filme, stiri, documentare, fashion, lifestyle, desene animate, muzica, etc. Eu lociesc intr-un unghi mort dpv al receptie satelit, dar am prieteni care au investit intr-un asemena kit DTH free-to-air si au la dispozitie sute, repet sute de canale TV in mod gratuit. Legal si gratuit, fara facturi si fara obligatii contractuale.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Vio73
#StarMember
Cred că nu există nici cerere prea mare, nici interes din partea operatorilor, pentru că asta le-ar crește costurile. Dacă ai avea diversitate de programe străine, costurile s-ar ridica foarte mult și puțini ar fi interesați de așa ceva. Oricum, dacă analizăm grilele operatorilor, există canale internaționale documentare, de muzică, de filme, etc.

FaraUnID
Campion certificat
Pentru ca exista un acord tacit, incheiat pe sub masa, intre cablistii de la noi. In acest fel cablistii nu fac altceva decat sa se protejeze reciproc, iar singurul care are de suferit este clientul final. Si mai exista si principiul must-carry, unde intra tot felul de canale de umplutura care fac rating de 0.0001 si cu o calitate a imaginii si a continutului demne de inceputul anilor '90. In cazul unui CATV analog, canalele din must-carry ocupa cam 50% din grila, restul fiind ocupat cu muzica, desene animate si canale religioase. In acest fel ajungi in punctul in care nu mai exista banda libera in grila. In cazul cablistilor de la noi diferenta este data de canalele de platforma si in mod particular de cele sportive. Aici Digi castiga detasat, avand canale proprii de stiri, sport, film, documentare si chiar un canal propriu 4K.

FLo1
#StarMember
Că documentare, filme sau de muzici, sportive, am inteles.Dar daca ati compara continutul unor canale GENERALE ca si continut... ati intelege la ce ma refer. Alde Protv, antena1 si stars, Prima sau Kanal D, TVRurile.... ar păli in fața lor. Divertisment cat poftesti, stiri mult mai reale decat fake-urile noastre, fara spalarile pe creier de moment, emisiuni cu filmari reale, nicidecum simulari de role-play.... La noi majoritatea emisiunilor incep cu "aceasta emisiune este o parodie" sau "emisiunea este o fictiune.... sau un pamflet". Pentru a intelege si mai exact la ce ma refer, analizati 2 articole chiar destul de vechi dar de actualitate din Mediafax: https://www.mediafax.ro/cultura-media/antena-1-acasa-tv-si-kanal-d-somate-public-pentru-emisiunile-tabloide-difuzate-seara-10558162 sau: https://www.mediafax.ro/cultura-media/reality-show-urile-cu-continut-violent-sexual-trebuie-mutate-dupa-ora-23-00-4212026 Suntem ceea ce urmarim la TV, motiv pentru care eu foarte rar mai urmaresc canale TV romanesti. 😞

FaraUnID
Campion certificat
Asa cum am mentionat la un moment dat pe alt topic, traim intr-o piata concurentiala libera. Acele canale si emisiuni tv exista pentru ca sunt persoane care se uita la asa ceva: Vulpita, Dorel, Maruta, Capatos, Gadea, Ciutacu, Badea, Negru, Varciu, etc Pe satelit exista foarte multe canale tv, extrem, extrem de multe canale tv gratuite, canale din toate genurile si din toate nisele posibile, din orice colt de lume vrei tu. Tot ce are de facut un potential client este sa investeasca intr-un kit de receptie DTH, pentru care plateste 1 singura data la momentul achizitiei, dupa care vede ce vrea muschiul lui: sport, filme, stiri, documentare, fashion, lifestyle, desene animate, muzica, etc. Eu lociesc intr-un unghi mort dpv al receptie satelit, dar am prieteni care au investit intr-un asemena kit DTH free-to-air si au la dispozitie sute, repet sute de canale TV in mod gratuit. Legal si gratuit, fara facturi si fara obligatii contractuale.

Vio73
#StarMember
Eu am un astfel de kit satelit de peste 16 ani,în locația de la țară, cu o antenă motorizată din aluminiu, care are diametrul de 1,4m, pe care pot urmări canale free de la peste 100 grade E, la peste 60-70 V. Din păcate, timpul nu-mi mai permite să mai stau prea mult și nu prea l-am mai folosit. Dar da, este o soluție de a te deconecta uneori de lumea în care trăim!

FLo1
#StarMember
Pana la urma un DTH (o farfurie) probabil va fi singura cale, atat doar ca solutiile si constrangerile la bloc sunt mai limitate. O farfurie in geam nu e ok pt mine. Mai analizez.

Vio73
#StarMember
Nu merg pe orice farfurie, ci pe una mai mare, motorizată, dacă vrei să ai acces la multe canale.