anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum pot adauga mai multe tv-uri ? Tv digital.

adis
Junior entuziast

Cum pot adauga mai multe tv-uri ? Tv digital.

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@adis: În lipsa unor detalii necesare, răspunsul este la fel de simplu: cu ajutorul unui spliter. Bineînțeles, aceasta în cazul unui TV-cablu. Dacă discutăm despre modul CI+ instalat la TV Smart (sau cu TV-Box HD) atunci sunt necesare tot atâtea dispozitive câte TV-uri dorești să fie instalate (funcționale). Similar în cazul TV-Satelit, pentru Receiver HD.

Vizualizare soluţie în postul original

22 Răspunsuri 22

delfinas
#StarMember

adis, intra aici si vezi daca te ajuta solutia data de Vio.

FLo1
#StarMember

@adis: În lipsa unor detalii necesare, răspunsul este la fel de simplu: cu ajutorul unui spliter. Bineînțeles, aceasta în cazul unui TV-cablu. Dacă discutăm despre modul CI+ instalat la TV Smart (sau cu TV-Box HD) atunci sunt necesare tot atâtea dispozitive câte TV-uri dorești să fie instalate (funcționale). Similar în cazul TV-Satelit, pentru Receiver HD.

adis
Junior entuziast

Multumesc. E suficient. M-ati lamurit.

Nu ne-ai lamurit tu, in schimb. :)) Care e situatia ta mai exacta si ce sfat te-a ajutat? Poate raspunsul tau e de ajutor si altora.

adis
Junior entuziast

Splitter-ul e solutia.☻

Daca ai televiziune prin cablu, da, e cea maibuna solutie, asa am si eu. Atunci, ar fi bine sa marchezi ca solutie raspunsul care te-a ajutat, cel al lui Flo. 😉

FLo1
#StarMember

@adis: Mă bucur că ți-am putut fi de folos. Te așteptăm aici în Comunitate și cu alte contribuții (întrebări/răspunsuri) cu și despre tehnologie. Numai bine! 

adis
Junior entuziast

O alta chestie. Cum pot lega doua tv-uri la un singur receiver satelit ? Are o singura mufa euroscart.

FLo1
#StarMember

Salut @adis: Dacă nu găsești o variantă de conectică mai facilă (RCA, HDMI), există spliter și pentru EuroScart. Vezi foto ca idee, deși la eMAG nu mai este pe stoc. Poți găsi la magazine de profil, dar e o tehnologie destul de.... veche.

FLo1_0-1676450639067.png

 

 

adis
Junior entuziast

Ar fi buna solutia ,daca nu mi-ar trebui vreo 20 de metri si sa-l mai trec si prin pereti☺.

FLo1
#StarMember

@adis: Îți recomand varianta de adaptor EuroScart / RCA (vezi foto). Iar pe parte de RCA ai și splitere și cabluri și mufe mult mai ok de procurat și de prelungit. Iar dacă mergi pe vaianta cu S-Video.... vei avea chiar și doar un singur cablu / o singură mufă pe video/audio. Din păcate atât timp cât vorbim despre EuroScart, nu va fi cazul de extracalitate HD, adică de cabluri și conectică pentru HD.

FLo1_0-1676452654406.png

 

 

Pe langa ce a recomandat Florin, daca televizorul stie DVB-S2, un cablu coaxial din reciever ar trebui sa fie indeajuns (la fel, daca reciever-ul are o singura iesire, un splitter pentru coaxial este indeajuns).

PS1: indiferent ce splitter achizitionezi, recomandarea este sa cauti unul de calitate (evita "chinezariile")

PS2: in urma cu vreo 8 ani, niste rude de-ale sotiei aveau parabolica la tara si toate televizoarele erau cablate la acelasi reciever (cred ca erau la Telekom cu abonamentul). Buba era ca toti vedeau acelasi canal. Nu stiu daca legaturile erau facute doar sa fie ceva semnal in casa (in majoritatea timpului, se uitau toti la acelasi canal) sau cine facute cablajul nu a stiut ca, daca foloseste aceeasi iesire, toti vor vedea un singul lucru. Stiu ca sunt decodoare ca doar decodeaza, restul lasand la latitudinea televizorului controlul canalelor, dar si decodoare care decodeaza "canalul curent" si semnalul iesit este doar pentru canalul vizionat cu ajutorul decodorului (sper ca m-am exprimat indeajuns de clar la ce ma refer).

adis
Junior entuziast

Receiver-ul are o singura iesire. Euroscart. PS. Nu vreau sa schimb receiverul.

Nu recomand schimabrea lui pana nu vezi care solutie te ajuta mai mult. Oricum, aruca un ochi prin manual (daca il ai) si vezi la iesiri cum ar trebui sa se comporte (adica recieverul decodeaza si ce iese din el se poate vizualiza independent de cate televizoare primesc semnalul din el, sau decodarea se face la nivel de canal activ in momentul respectiv si toate televizoarele vad acelasi lucru). In exemplul meu, acel reciever era deja de vreo 3 ani in utilizare si nu am prea multe informatii privind modelul (plus ca nu ar fi noua practica reutilizarii la tara aparaturii predate de clientii care schimba satelitul cu fibra, deci aparatul sa fie de o generatie mai veche fata de ce ai avea tu in momentul asta).