anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce înseamnă rezoluția 4K?

Razvan
#StarMember
Dețin un TV cu rezoluție Full HD, cu ce ar fi mai bun unul cu rezoluție 4K, comparativ cu actualul.
1 Soluţie acceptată‚

Diana
Cunoscător
Pe scurt termenul 4K sau UHD este folosit in referire la rezolutia ecranului televizoarelor si semnifica numarul aproximativ de pixeli pe orizontala. Desi mai peste tot, termenii 4K si UHD sau Ultra HD sunt folositi ca sinonime, rezolutia 4K nu este chiar aceeasi cu rezolutia UHD. In pixeli 4K ar insemna 4096 x 2160 pixeli, in timp ce UHD ar fi 3840 x 2160 pixeli 4K se refera defapt la rezolutia proiectilor cinematografice, iar UHD se refera la rezolutia televizoarelor LED. Un televizor cu rezolutie 4K are de 4 ori mai multi pixeli (8 milioane) decat un televizor Full HD (2 milioane). Si chiar daca nu ai canale TV 4k, exista deja foarte multe surse unde poti viziona filme, video-uri la rezolutie UHD. Primele exemple care imi vin in minte sunt Netflix-ul, Youtube-ul si chiar si HBO GO. Apoi sunt jocurile care se pot juca la rezolutie Ultra HD Pe scurt, un TV 4K este o alegere buna daca vrei un plus de calitate al imaginii fata de televizoarele Full HD.

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Vio73
#StarMember
4K inseamnă de fapt Ultra HD, adică o multiplicare de 4 ori a rezolutiei pe care o poți găsi pe televizoarele Full HD. Deci este practic o tehnologie mai nouă, ce redă la o calitate de 4 ori mai bună imaginea decât cea full hd, în funcție de tv-ul folosit.

Ascary
Campion certificat
Pentru conținutul actual 4K disponibil,standardul full HD este destul de bun. Mai târziu când conținutul tv 4K va fi mai generos,merită investiția într-un tv 4K.

Vio73
#StarMember
Așteptăm și programe 4k în grilele operatorilor de la noi.

Ascary
Campion certificat
Aseară am văzut o reclamă cum că cei de la RDS au băgat ceva 4K in oferta lor.

Alex_G_
Cunoscător
Nu știu dacă se merita momentan un TV cu rezoluție 4K, deoarece nu sunt canale TV care transmită cu aceasta rezoluție. Pe YouTube sunt niște clipuri foarte frumoase in format 4K și se văd foarte frumos pe televizoarele care accepta rezoluția.

Vio73
#StarMember
RDS au un singur program 4k. Probabil că vor veni și Orange cu ceva similar. Televizoare avem, dar nu și programe.

Miha_Z
#StarMember
M-ati facut curioasa acum. Mi-am luat SmartTV Samsung curbat, dar nu stiu daca are rezolutie 4K. Pot vedea undeva in setarile lui acest lucru?

Diana
Cunoscător
Pe scurt termenul 4K sau UHD este folosit in referire la rezolutia ecranului televizoarelor si semnifica numarul aproximativ de pixeli pe orizontala. Desi mai peste tot, termenii 4K si UHD sau Ultra HD sunt folositi ca sinonime, rezolutia 4K nu este chiar aceeasi cu rezolutia UHD. In pixeli 4K ar insemna 4096 x 2160 pixeli, in timp ce UHD ar fi 3840 x 2160 pixeli 4K se refera defapt la rezolutia proiectilor cinematografice, iar UHD se refera la rezolutia televizoarelor LED. Un televizor cu rezolutie 4K are de 4 ori mai multi pixeli (8 milioane) decat un televizor Full HD (2 milioane). Si chiar daca nu ai canale TV 4k, exista deja foarte multe surse unde poti viziona filme, video-uri la rezolutie UHD. Primele exemple care imi vin in minte sunt Netflix-ul, Youtube-ul si chiar si HBO GO. Apoi sunt jocurile care se pot juca la rezolutie Ultra HD Pe scurt, un TV 4K este o alegere buna daca vrei un plus de calitate al imaginii fata de televizoarele Full HD.

Diana
Cunoscător
Trebuie sa ai in primul rand continut 4K sa-l poti testa , de pe netflix abonament superior si dupa sa vezi in setari rezolutie 4096 x 2160 pixeli

Vio73
#StarMember
Nu toate televizoarele au ce pretind. În general, doar modelele din gamele de vârf stau bine la acest capitol, iar prețurile sunt pe măsură.

Alex_G_
Cunoscător
Cred ca și putea caută pe internet modelul televizorului tău și sa te uiți la specificații sa vezi dacă are inclusă și rezoluția 4K.

Romeo_
Senior certificat
Diferenta se vede in intensitatea culorilor,la 4k parca e mai clara,mai reala

Vio73
#StarMember
Trebuie verificate cu mare atenție specificațiile, nu doar reclama pompoasă.

iftimia_ciprian
Începător
Tehnologia se afla intr-un permanent avant, atunci cand discutam despre televizoarele SMART de care ne putem astazi bucura in confortul propriului camin. De aceea, astazi putem comanda cu doar cateva click-uri pe net televizoare ce pareau acum cativa ani desprinse din decorul unui film SF. Ei bine, viitorul este aici, iar daca este sa vorbim pe larg despre viitorul SMART TV-urilor, nu putem ignora televizoarele 4K. Pe scurt, rezolutia 4K inseamna Ultra High Definition (UHD), insa ce s-ar face tehnologia de ultima generatie fara un marketing de calitate, construit asa cum trebuie in jurul acesteia? Dar haideti sa ne aruncam direct in miezul problemei si sa vedem ce inseamna pe larg rezolutia 4K si care sunt principalele caracteristici ale unui astfel de televizor.