anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

CAM Modul

nigel
Explorator

Buna ziua,

redau o situatie care mi-a aparut de vinerea trecuta dupa ce mi-am schimbat TV. 

Folosesc Orange Satelit cu CAM module, dupa ce mi-am instalat nout TV ( un Panasonic ) mi-a aparut un "intrebare" pe ecran venita nu din partea TV-ului, ci din partea CAM-ului prin care imi cerea, sugera sa instalez un profil operator care se gaseste pe CAM (Lista de canale, Transpoder, etc). Puteam sa aleg intre DA, NU, sau SA NU MAI FIU INTREBAT. Am ales ultima varianta pentru ca nu mai vroiam sa fiu intrebat. Problema era ca de fiecare data cand deschideam TV imi aparea aceasta intrebare, cu toate ca am ales de atatea ori "SA NU MAI FIU INTREBAT". I-am contactat si pe cei de la Panasonic si mi-au spus ca de la ei nu poate fi, e din platforma CAM modul, Modulul nu vrea sa inregistreze ceea ce eu aleg si apare de fiecare data aceasta intrebare.

Datorita faptului ca am 3 astfel de Module, am probat si altul..... si intradevar, und alt Modul CAM orange dar mai nou, Hardware version 1670, l-am bagat in Slot, am fost intrebat prima oara la fel, am ales normal, sa nu mai fiu intrebat.... i-ar cand am inchis TV si redeschis..... nu mi-a mai aparut aceasta "intrebare" afisata pe ecran.

Concluzia: exista CAM-uri diferite 

Intrebare: pot sa schimb CAM-ul cu Hardware mai vechi cu unul nou? Si ca sa fiu mai direct, pentru mine ar fi de preferat sa punt CAM-ul cu tot cu Card prin posta si sa-l primesc unul nou prin Posta 🙂. Ar fi ideal !

nigel_0-1669975969140.jpeg

 

1 Răspuns 1

nigel
Explorator

Saptamana trecuta am observat ca s-au facut cel putin pentru CAM Module Satellit Software Update. 

Actualul Software pentru CAM e 4.1.1.6 si s-a intamplat pe doua din cele trei CAM-uri pe care le am, dupa acest Update acel Profil Operator care exista pe CAM-uri se instaleaza pe TV cu toare ca optiunea de a fi Instalat este din "Setare Mod" al CAM-ului DEZACTIVATA ! Practic eu am posibilitatea din Menül CAM-ului la acel Profil Operator ca "Lista de Canale" sa o las dezactivata, ramane bifata pe "Dezactiveaza Instalarea /Actualizarea" iar acea Profil al CAM-ului Orange cu Canale, Transpoder, nu tine cont de ceea ce eu am bifat si se instaleaza pe TV.

Pe un al treilea CAM pe care inca nu s-a facut acel Update am inca versiunea de Soft 4.1.1.3 care merge cum trebuie, adica daca e Instalarea dezactivata e bifata.... pai NU se instaleaza pe TV.

Am vorbit cu cineva de la technic din Orange care mi-a confirmat ca cei care se ocupa, cunosc acest nou Soft si ca se pare ca asa s-a si vrut, adica sa nu se mai poata dezactiva aceasta Instalare a Profilului operator pe TV!!!!!

In conditiile astea eu nu o sa mai pot folosi Orange  Satelit pentru ca imi aduce dezavantaje! Renuntarea la Abonament