anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum afli cine te sună cu număr necunoscut pe Android și iPhone?

Vio73
#StarMember

Cum afli cine te sună cu număr necunoscut pe Iphone sau Android?

Recepționarea apelurilor de la numere necunoscute poate fi uneori deranjantă și neliniștitoare. Din fericire, există câteva modalități de a afla cine te sună cu număr necunoscut pe Android și iPhone.

Cum să suni / apelezi cu număr necunoscut în Orange, Vodafone, Telekom și Digi?

Dacă doriți să sunați sau să apelați cu număr necunoscut, există o modalitate simplă de a face acest lucru în rețelele de telefonie mobilă Orange, Vodafone, Telekom și Digi. Tot ce trebuie să faceți este să adăugați prefixul „#31#” în fața numărului de telefon către care doriți să apelați. De exemplu, dacă doriți să sunați la numărul 0721123456 cu număr ascuns, trebuie să compuneți „#31#0721123456” și să apăsați butonul de apel.

Cum afli cine te sună cu număr necunoscut?

Dacă doriți să aflați cine v-a sunat cu număr necunoscut, există mai multe opțiuni disponibile pentru utilizatorii de Android și iPhone.

1.Verificați în jurnalul de apeluri

Cum afli cine te sună cu număr necunoscut pe Iphone sau Android. Primul lucru pe care trebuie să îl verificați este jurnalul de apeluri. Pe Android, deschideți aplicația Telefon și accesați jurnalul de apeluri. Dacă numărul necunoscut este deja înregistrat în jurnal, atunci este posibil să aveți informațiile de care aveți nevoie.
Pe iPhone, deschideți aplicația Telefon și accesați jurnalul de apeluri. Dacă numărul necunoscut este deja înregistrat în jurnal, atunci ar trebui să vedeți numele și fotografia asociate cu numărul.

2.Utilizați o aplicație de identificare a apelurilor

Cum afli cine te sună cu număr necunoscut pe Iphone sau Android. Există mai multe aplicații de identificare a apelurilor disponibile pentru utilizatorii de Android și iPhone, care pot fi descărcate gratuit sau contra unei taxe modice. Printre cele mai populare se numără Truecaller, Hiya, Caller ID și Mr. Number.

Aceste aplicații utilizează o bază de date globală de numere de telefon pentru a identifica apelurile cu număr necunoscut și pentru a vă oferi informații suplimentare despre numărul de telefon, cum ar fi numele și fotografia asociate cu acel număr, precum și feedback-ul de la alți utilizatori care au primit apeluri de la acel număr.

3.Utilizați funcția de căutare inversă a numărului de telefon

Dacă apelul cu număr necunoscut nu este înregistrat în jurnalul de apeluri și nu a fost identificat de o aplicație de identificare a apelurilor, puteți utiliza funcția de căutare inversă a numărului de telefon. Această opțiune este disponibilă pe mai multe site-uri web, cum ar fi Whitepages și Spokeo.


Pentru a utiliza această opțiune, introduceți numărul de telefon necunoscut în căsuța de căutare și apăsați butonul de căutare. Dacă numărul este înregistrat în baza de date a site-ului web, ar trebui să obțineți informații suplimentare despre numărul de telefon, cum ar fi numele și adresa persoanei asociate cu acel număr.

Ce este TrueCaller și cum funcționează? Cum aflu cine suna cu numar necunoscut?

Cum afli cine te sună cu număr necunoscut pe Iphone sau Android. TrueCaller este o aplicație de identificare a apelurilor pentru telefoanele mobile, care este disponibilă pentru utilizatorii de Android și iPhone. Această aplicație utilizează o bază de date globală de numere de telefon pentru a identifica apelurile cu număr necunoscut și pentru a vă oferi informații suplimentare despre numărul de telefon, cum ar fi numele și fotografia asociate cu acel număr.


De asemenea, TrueCaller vă permite să blocați apelurile de la numerele nedorite și să raportați apelurile spam, ceea ce face această aplicație utilă pentru protejarea utilizatorilor împotriva apelurilor nedorite și a spam-ului telefonic.

Pentru a utiliza TrueCaller, trebuie să descărcați aplicația și să vă creați un cont. Aplicația vă va solicita permisiunea de a accesa jurnalul de apeluri și contactele de pe telefonul dvs. După ce ați acordat permisiunile necesare, TrueCaller va începe să identifice apelurile cu număr necunoscut și să vă ofere informații suplimentare despre numărul de telefon.

Concluzie – Cum afli cine te sună cu număr necunoscut pe Iphone sau Android

Aflarea cine te sună cu număr necunoscut pe Android și iPhone poate fi uneori o provocare, dar există mai multe opțiuni disponibile pentru utilizatorii de telefoane mobile. De la aplicațiile de identificare a apelurilor, până la funcțiile de căutare inversă a numărului de telefon, există multe modalități de a afla informații suplimentare despre numărul de telefon necunoscut.

Cum afli cine te sună cu număr necunoscut pe Iphone sau Android. Cu toate acestea, trebuie să fiți precaut atunci când utilizați aceste opțiuni și să verificați întotdeauna legislația locală înainte de a apela cu număr necunoscut. De asemenea, trebuie să vă protejați întotdeauna informațiile personale și să nu oferiți informații confidențiale către numere necunoscute sau suspecte.

În ceea ce privește aplicațiile de identificare a apelurilor, acestea pot fi foarte utile pentru a vă proteja împotriva spam-ului telefonic și a apelurilor nedorite, dar este important să verificați politica lor de confidențialitate și să vă asigurați că datele dvs. personale sunt protejate.

În final, utilizarea acestor opțiuni poate face diferența în identificarea apelurilor cu număr necunoscut și în protejarea dvs. împotriva spam-ului telefonic și a apelurilor nedorite. Cu toate acestea, este important să fiți precaut și să protejați întotdeauna informațiile personale și confidențiale.

24 Răspunsuri 24

Anonim
Neaplicabil

Vezi ca site-ul ala e un pic dubios... iar aplicatiile mentionate colecteaza date la randul lor. Eu nu le recomand deloc. Oficial nu poti afla cine suna cu numar ascuns, dar anumite telefoane cu Android iti permit blocarea automata a numerelor ascunse.

Acum cativa ani era o bresa si puteai vedeai in clar apelurile cu nr ascuns printr-o smecherie cu un VoIP Romtelecom.

E foarte posibil. Am crezut că poate fi util, mai ales că au fost destule discuții despre subiectul în cauză, iar materialul este recent.

Există și aceste riscuri, din păcate! 

Mulțumesc pentru atenționare!

Anonim
Neaplicabil

Subiectul e util, dar apar tot mai multe site-uri din astea fantoma si care au diverse legaturi ascunse. Despre site-ul asta am gasit ca ar avea legatura cu ceva post de radio la fel de dubios...

Suntem in era in care fake news-ul si fraudele sunt in floare.

Pololică
#StarMember

Aș adăuga o informație: dacă ești sunat cu număr ascuns (privat), există soluția ca să afli cine te sună. În roaming apar toate apelurile în desfășurătorul facturii (cu excepția Digi, la care nu apar detaliate). 

deci sa inteleg ca daca tu esti in Bulgaria (de.ex) si eu te sun cu numar privat(inchis/etc)  iti apare numarul meu  in desfasurator  !?

Da, deoarece apelul este taxat (nu contează ca e taxat din nelimitat). O să caut o factură mai veche (de anul trecut sau acum doi ani) și o sa pun să vezi cum arată. 

Chiar este util să știm asta! 

chestia este ca eu nu cred... ca apare numarul meu pe factura cuiva daca este in roaming si il sunt privat ..

Viorel cred ca ai vazut des discutia asta pe Sofpedia - eu am avut o disputa cu un tip si i-am propus sa facem proba  , el sa imi dea numarul lui si eu sa-l sun privat si el sa-mi zica numarul meu  - bine inteles ca  nu a mai zis nimic 😂

Îmi amintesc ceva, da. Eram curios dacă s-au făcut progrese pe subiectul acesta, dar se pare că nu, din păcate. Au fost discuții multe și pe aici, așa cum am spus. 

Anda5
Junior entuziast

Spokeo mi s-a parut foarte interesant.Vorbesc de acum 13-14 ani.

Pololică
#StarMember

Ce zici? Apelul de 49 de secunde este cu numar ascus (tocmai pentru a proba daca informatia este reala sau nu).

ca sa fim edificati de "treaba" asta sunt gata sa facem acest experiment  - daca cineva dintre membri comunitati are o deplasare in afara   poate sa imi lase mesaj pe privat numarul sau iar eu am sa-l sun cu numarul "inchis"  - dupa care asteptam urmatoarea factura sa vedem daca numarul meu apare in desfasuratorul sau ...

sa nu uitati ! mai ales ca ar fi singura metoda 

Din pacate, nu ma pot oferi voluntar. Sunt abonat Digi si nu-mi arata numerele primite in roaming (apar in forma 07XXXXXXXX sau ceva similar). Probabil daca cer numarul, mi se va oferi... sper.

PS: chiar as vrea sa putem testa amandoi acest lucru, tocmai ca suntem doi necunoscuti si nu am avea motive sa ne ascundem dupa deget (ar aparea clar intr-un document oficial).

Roaming sau național, dacă e să apară.... tot apare. Eu am apelat național (nu recent) și nici în desfășurător și nici în ”registrul de apel” nu apărea numărul concret. Apărea ca anonim.