anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Accesarea meniului MediaTek Engineering Mode pe un telefon Xiaomi

vladut12am
Cunoscător certificat

Salutare tuturor!

Astăzi, vă voi arăta cum să accesați meniul MediaTek Engineering Mode pe un telefon Xiaomi care are, evident, un procesor MediaTek. 

Înainte de a intra în acest meniu, este necesar să activăm Opțiuni Dezvoltator. Dacă nu facem acest pas important, atunci când încercăm să intrăm în meniu, ne va apărea un mesaj în care suntem atenționați de faptul că setările aferente sunt disponibile doar pentru dezvoltatori.

Mesaj de atenționare pentru activarea Opțiuni Dezvoltator.jpg

Pentru a activa Opțiuni Dezvoltator trebuie să parcurgem următorii pași:

  1. Se intră în Setări.
  2. Se alege secțiunea Despre telefon.
  3. Se apasă de mai multe ori consecutiv versiunea SO până când apare jos o notificare prin care se confirmă faptul că am devenit dezvoltatori.

După ce am activat Opțiuni Dezvoltator intrăm în aplicația Telefon, tastăm codul *#*#3646633#*#* și acordăm toate permisiunile necesare pentru ca totul să funcționeze corect.

Ce putem face în meniul MediaTek Engineering Mode?

  • Blocarea unei benzi;
  1. Se alege secțiunea Band Mode.
  2. Se alege slotul SIM dorit.
  3. Se bifează/debifează benzile dorite.
  4. Se apasă pe butonul SET.

Pentru resetarea benzilor, se apasă pe butonul Reset to default.

  • Blocarea unui sector;
  1. Se accesează secțiunea Channel Lock.
  2. Se alege slotul SIM dorit.
  3. La Lock se bifează Enable.
  4. Se selectează modul preferat de rețea (2G/3G/4G/5G).
  5. Se introduce numărul ARFCN = Absolute Radio-Frequency Channel Number (pentru 2G), UARFCN = Universal Terrestrial Radio Access Absolute Radio-Frequency Channel Number (pentru 3G), EARFCN = Evolved Universal Terrestrial Radio Access Absolute Radio-Frequency Channel Number (pentru 4G) sau NR-ARFCN = New Radio Absolute Radio-Frequency Channel Number (pentru 5G).
  6. La CELL ID se introduce numărul care identifică acel sector pentru care se dorește blocarea lui.
  7. La Lock Mode, se alege modul 0x0(Lock in idle mode only) pentru 2G sau modul 0x3(Lock in idle and connected mode) pentru 3G/4G/5G.
  8. Se apasă pe butonul Apply Channel Lock Settings.
  9. Se apasă pe butonul Reset by Airplane Mode.

Atenție: pentru 2G nu se scrie nimic aici. Pentru 3G, se tastează parametrul PSC (Primary Scrambling Code) aferent acelui sector, iar pentru 4G parametrul PCI (Physical Cell Identity) aferent acelui sector.

Pentru resetare trebuie parcurși următorii pași:

  1. La Lock se bifează Disable.
  2. Se selectează modul de rețea 5G.
  3. Se șterge numărul ARFCN (pentru 2G), UARFCN (pentru 3G), EARFCN (pentru 4G) sau NRARFCN (pentru 5G).
  4. Se șterge numărul asociat CELL ID.
  5. La Lock Mode, se alege Unchanged, cum este implicit.
  6. Se apasă pe butonul Apply Channel Lock Settings.
  7. Se apasă pe butonul Reset by Airplane Mode.

  • Selectarea modului preferat de rețea (GSM/UMTS/LTE/NR).
  1. Se accesează secțiunea Network Selecting.
  2. Se alege slotul SIM dorit.
  3. Se selectează modul preferat de rețea.

 

11 Răspunsuri 11

DanielaH
Moderator

Mulțumim mult pentru tutorial, @vladut12am!

mihai_13
Maestru

"Se apasă de mai multe ori consecutiv versiunea SO până când apare jos o notificare prin care se confirmă faptul că am devenit dezvoltatori."    mai exact de 7 ori - este ceva comun la toate androidele 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Mulțumesc foarte mult, Vlăduț! Chiar sunt utile aceste informații și clarificări!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Ca sa fie mai usor de retinut,  *#*#3646633#*#* = *#*#EngMode#*#*. 🙂 Adica, nu e deloc un cod random. E, la propriu, Engineering Mode. 😄

Mi s-a parut doar o chestie cool de mentionat.

Client Orange

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Pana nu foarte demult se mai putea face ceva din acel meniu de engineering: activare VoLTE. Nu stiu daca se mai poate (observ ca exista o sectiune IMS acolo, deci posibil sa se poata). N-am mai avut de mult un telefon cu MTK (si incerc sa le evit), dar asa mi-am rezolvat problema cu VoLTE-le pe fostul meu Moto M. 😄

Client Orange

Lord_Paul
Junior entuziast

Codul e valabil și pentru un Xiaomi cu Snapdragon 8 Gen 3 sau doar pentru Mediatek?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Doar MTK. 

Client Orange

Lord_Paul
Junior entuziast

Mulțumesc! Ar fi o altă variantă de cod și pentru SD sau doar Mediatek?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Qualcomm am vazut ca ar avea *#800#. Poti incerca. Alta varianta nu stiu. 
Dar ce anume vrei sa faci?

Client Orange

Lord_Paul
Junior entuziast

Merci încă o dată! O să încerc, dar când voi avea terminalul. M-aș folosi de cod, pentru blocarea unor benzi, selectarea unor/unei anumite benzi, subiectul tratat aici. Căci, bănuiesc că fără cod, nu se poate face asta. Am un S22 Ultra acum și un Xiaomi Mi10 Ultra (varianta de China), dar cu el nu am putut face nimic.

Merge foarte bine, am testat eu și am pus teste pe Softpedia chiar azi!