anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoanele cumparate pe puncte thank you cu prelungire abonament sunt blocate in retea?

Tunde
Începător
Telefoanele cumparate pe puncte thank you cu prelungire abonament sunt blocate in retea?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Cu exceptia modelelor Apple, Orange nu mai procedeaza de mult la blocarea telefoanelor in retea. Nici macar telefoanele vandute sun brand propiu nu mai sunt blocate in retea.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Miha_Z
#StarMember
Din cate stiu, cu exceptia telefoanelor Apple, niciun telefon comercializat de Orange nu mai este codat in retea. S-a mai discutat acest aspect si la aceasta intrebare: https://comunitate.orange.ro/questions/2071920-comercializeaza-orange-telefoane-codate-blocate-retea

teacher_
#StarMember
Salut! Depinde de modelul telefonului. La pagina dedicata fiecărui telefon, scrie la descriere daca e blocat în rețeaua Orange sau nu.

svetalex
Senior certificat
Si eu știu că telefoanele comercializate de Orange nu sunt blocate în rețea S-a mai discutat acest subiect cum câteva luni și este marcată o soluție de la un moderator Orange: cu excepția telefoanelor Apple, niciun telefon comercializat de Orange nu mai este codat in rețea. https://comunitate.orange.ro/questions/2071920-comercializeaza-orange-telefoane-codate-blocate-retea

Jay
Campion certificat
Majoritatea telefoanelor nu mai sunt blocate.. poate ceva modele de Iphone..

FaraUnID
Campion certificat
Cu exceptia modelelor Apple, Orange nu mai procedeaza de mult la blocarea telefoanelor in retea. Nici macar telefoanele vandute sun brand propiu nu mai sunt blocate in retea.

mihai_13
Maestru
noroc cu "dual-sim-ul" ca altfel nu vedeam noi liber de retea .

FaraUnID
Campion certificat
Nu cred ca dual-sim a fost factorul decisiv in a renunta la blocarea in retea a terminalelor. Cred ca mai degraba din ratiuni economice si comerciale telefoanele nu au mai fost blocate in retea. Acesta blocare in retea este extrem de costisitoare pentru operatori, plus ca dpv al vanzarilor nu prea de unde sa stii cate din modelel blocate se vor vinde la liber si cate la abonament. Iar din cele vandute la liber, nu stii cati posesori vor solicita deblocarea lor. La asta de adauga si faptul ca sunt alte N surse oficiale din care se poate achizitiona telefonul respectiv si, de cele mai multe ori, la preturi mai mici decat preturile la liber practicate de Orange.

Vio73
#StarMember
Chiar nu am mai văzut de vreo 4 ani vreun telefon blocat în Orange. Și sper să nici nu mai văd!

Romeo_
Senior certificat
De ce cu exceptia Apple?Adica de ce iphone este singurul ramas care este blocat in retea?este valabil pt tel cumparate la abonament / rate?

FaraUnID
Campion certificat
Pentru ca asta este politica operatorului si este valabil pentru toate modelele Apple, indiferent de modalitatea de achzitie.

Vio73
#StarMember
Da, acolo e probabil vorba de înțelegerea dintre operator și producătorul respectiv.