anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoanele Android cumparate de la Orange (mai) sunt brand-uite?

arsradu
#StarMember

Salutare Comunitate,

As vrea sa dau comanda de unul dintre modelele de de telefon de mai jos. Si as vrea sa stiu daca are cineva idee daca telefoanele comandate din magazinul online Orange (probabil si cele din magazinele fizice ar fi la fel, deci orice informatie e ok) sunt sau nu cu soft branded (soft customizat de Orange).

https://www.orange.ro/magazin-online/motorola-edge-40-neo-5g-256gb-black-beauty-pd-62210

https://www.orange.ro/magazin-online/oppo-reno11-f-5g-dual-sim-256-gb-palm-green-pd-63468

Ma intereseaza in special modelele cumparate FARA abonament. Dar banuiesc ca sunt aceleasi oricum... Ideea e ca n-as vrea sa trebuiasca sa le fac reflash doar ca sa am softul curat si la zi.

Mersi frumos!

Client Orange
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Cele de la abonament sunt costumizate în general, adică au soft de la Orange. Îți spune asta o persoană care cumpără și câte 2 telefoane pe an.

Nu știu cum este la cele fără abonament!

Eu am cumpărat în general de la Xiaomi 11 Lite, 12 T pro, 13 T pro, Redmi 11 pro, Redmi 12 pro, Redmi 12 Pro Plus, etc.

Cam așa stă situația!

Vizualizare soluţie în postul original

27 Răspunsuri 27

Din pacate, la inconsistenta actualizarilor nu sunt singurii. Am Huawei si nu au un grafic de actualizari. Doar cele Pro si standard au actualizari mai indelungate, dar nici la alea nu se stie sigur cat (ca sa citez o informare oficiale: "actualizarile sunt oferite pentru aproximativ 2-3 ani". Evident, nu se specifica daca actualizarile sunt si de Android sau doar de securitate).

Si la Moto e la fel. Modelele entry-mid level, nu prea au update-uri regulate de securitate (security patches). Teoretic ar trebui sa fie o data undeva la 2 luni. Cel putin asa era ultima data cana am avut eu Motorola ca telefon personal. Dar nu m-ar mira sa fi trecut de la bi-monthly la bi-early or something. :)) Avand in vedere ca modelul de mai sus nu pare sa mai fi primit update din Noiembrie (asta presupunand ca nu a ramas la Iulie, pentru un motiv anume), e clar ca nu e o data la doua luni.

In principiu, daca vrei update-uri la zi, exista o singura varianta in lumea Android: Pixel. Atat. Sunt singurele care au update la zi. Si...cumva, are sens. Dar pe de alta parte, parca unii producatori chiar exagereaza cu update-urile foarte rare. Multe modele pe banda rulanta, si suport precar. Mai bine mai putine modele, si suport mai bun. Dar...o firma trebuie sa vanda. Si daca nu-si fac profitul din volumul de vanzari, din update-uri cu siguranta nu. :))

Client Orange

Ca sa nu ne invartim in jurul cozii: Apple e scump din mai multe motive, printre care si suportul soft. Cel mai longeviv (parca) model pe partea de actualizari a fost 6s/SE (2016). 6 actualizari de Ios (de la IOs 9 la 15)? Asta cam inseamna 9 ani de utilizare fara prea multe batai de cap (incluzand versiunea initiala de IOs, dar fara sa ma leg de baterie, care e alta discutie).

Daca un producator (cu Android) vinde cu preturi pana in 400E, nu cred ca merita efortul pentru licentele Android (si Google) plus salariile din dezvoltarea proprie. Eu sunt constient ca pentru un telefon care, de nou, costa 300E (cat a fost al meu Huawei Nova 8i) sa nu prea se invarta Soarele in jurul lui, dar, cum Apple investeste si in versiunile mai vechi (IOs 15 a mai primit actualizari in ultimii doi ani, desi nu a fost main stream), parca un ochi pe optimizari ar fi bine venit.

Nu stiu ce sa zic: vanzarile conteaza, dar conteaza si cum il pastrezi langa tine (daca tot suntem in comunitatea unui operator: cum ar fi ca serviciile vandute de Orange sa nu fie sustinute de post-vanzare si de fidelizare?).

Dap, asa e... Si in lumea Android exista telefoane scumpe. Si ai putea sa spui ca platesti pentru ceea ce primesti. Si da, pacat de telefon. Pentru ca e un telefon decent. Si pentru banii aia, clar primesti mult mai mult decat la alte brand-uri. De exemplu, primesti incarcator in cutie (n-ar trebui sa fie un "feature", dar multumita Apple-ului si BS-ului pe care l-a bagat in capul tuturor...acum este), primesti o husa (si nu e rea), primesti un display P-OLED cu rezolutie buna, display curbat, Android 13 cu update (planificat) la 14, un CPU decent, RAM si Storage mai mult decat suficient, in opinia mea, WiFi 6e, NFC, si baterie de 5000 mAh. Deci, ca si valoare propusa, pentru pretul cerut, nu e rau deloc.

Acum ca ma gandesc mai bine, poate de-asta nici nu au mai fost update-uri in ultimele luni. Imi amintesc ca parca asa facea Motorola. Cateva luni nu mai primeai update-uri, si ulterior primeai update de sistem de operare, cu security patch updatat.

Ideea e ca, datorita Google-ului, nu poti face revert de Security Patch (cel putin nu usor, si nu fara sa pierzi garantia deblocand bootloader-ul). Deci, nu ar putea sa faca update la Aprilie 2024 de exemplu daca Android 14 se va lansa cu Martie 2024. Nu pentru ca nu vrea Motorola, ci pentru ca nu vrea Google.

Deci, exista si posibilitatea asta. Si poate fi si motivul pentru care nu au mai fost lansate update-uri de securitate in ultimele luni.

Daca e cazul sau nu, I guess we'll see. 🙂 Dar, in experienta mea, se prea poate sa fie si asta.

Client Orange

Salutare!

In principiu, actualizarile sunt oferite in urmatoarea ordine:

  • Google (Pixel)
  • Producatori (Samsung, Motorola, etc)
  • Operatori

Producatorii si operatorii au nevoie de ceva timp pentru implementarea noilor petice (patch-uri) si atualizari (update-uri) sau functii noi (upgrade-uri). Evident, Google (ca ei sunt principalul motor al Android) se vor "plange" in permanenta de ultimii doi ca nu implementeaza in timp util. Problema este ca utilizatorilor finali (adica noi) informatiile trimise producatorilor si operatorilor nu ne sunt disponibile si nu stim care sunt timpii de test si implementare.

Acea "personalizare de operator" este, in principiu, aplicarea setarilor de retea la nivel mai mare decat cele standard.

Se pare ca si acest Motorola pe care il am la indemana este tot pe Iulie 2023. Si cand dai click, te duce pe pagina Google-ului, in loc sa ai optiuni de upgrade. Parca asa era la modelele mai vechi de Motorola. Mi se pare ciudat sa faca redirect pe site... Ma intreb daca nu mai exista nicio modalitate sa-i faci upgrade direct din soft. De asemnea, nu gasesc nicio modalitate de a verifica update-urile de Android. Nu mai exista optiunea asta?

Anyway, o sa incerc si eu cu RSA si te anunt daca imi da vreun build mai nou.

Update: se pare ca da, exista un build mai nou: T3TMS33.23-141-2-4

Singura problema e ca asta inseamna Restore, si pierderea datelor. Ma rog, ai backup. Dar, asta presupune sa o iei de la capat cu setarea aplicatiilor. Deloc ideal. Dar e si asta o solutie.

Client Orange

arsradu
#StarMember

Mersi frumos, baietii! Foarte clar. 🙂

Client Orange

Oricum, este mult mai bine decât atunci când erau codate!

Da, clar e mai bine decat atunci cand erau codate. As fi preferat sa se renunte la acest branding... Dar pe de alta parte, pot sa inteleg de ce se face.

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Salut @arsradu

Unele da, altele nu. 

Pentru modelul OPPO iți recomand sa il iei de pe Oppo Store Romania pentru ca primești 3 ani garanție si mai multe beneficii, asta daca nu ai deja o alta reducere mai avantajoasa in magazinul online Orange. https://oppostore.ro/products/reno11-f-5g-8gb256gb/

arsradu
#StarMember

Din cate vad aici, build-ul respectiv pare sa fie si ultimul. Deci, fie nu a mai lansat Motorola niciun update intre timp, fie nu l-au pus baietii pe site.

Acuma, vad ca update-ul respectiv a fost lansat in Septembrie. Ai zice ca cel din August a avut Security Patch de Iulie, iar cel din Septembrie, Security Patch de...August, eventual, sau chiar Septembrie. Daca a ramas tot la Iulie, nu e prea bine.

Dar, dupa cum ziceam, ma uit si eu sa vad daca e vreo diferenta la cel pe care il am eu prin preajma. Dar asta un pic mai incolo.

Client Orange

Am un motorola edge 40 neo si ultimul update de securitate este 1 martie 2024, prima oara cand cumperi motorola edge 40 neo trebuie sa descarci o aplicatie de pe site-ul lor si instalezi flash rom din nou, altfel nu o sa primesti niciun update  vreodata. Dupa ce incerci solutia de mai sus  vei incepe sa primesti update-uri

Te referi cumva la Motorola RSA de aici?

Daca da, intr-adevar poate fi o optiune pentru un eventual upgrade, in caz ca nu-l primesti OTA. Uitasem de el.

Client Orange