anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoane Sony vs Samsung?

Razvan
#StarMember
Pe care dintre cele 2 l-ați alege, dacă la specificații tehnice sunt asemănătoare.
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Sony. Pentru soft. Este aproape stock Android si daca nu ma insel poate fi si root-at destul de usor (in caz ca ca vrei asta). Aveau si un tutorial cum sa-ti deblochezi singur bootloader-ul. So...da. Mi se par un pic mai deschisi la minte. Dar sa te fereasca dumnezeu sa ai nevoie de suport telefonic de la Sony. Sunt incredibil de nepregatiti. Mai bine te descurci cu video-uri de pe YouTube decat cu ei. Am avut si Samsung, si n-am fost foarte incantat de soft. La Samsung nu am apelat niciodata la suportul lor telefonic (nici nu stiu daca au asa ceva). In plus, Sony XZ2 mi se pare super ok ca performanta. Ideea e asa: 1) vrei AMOLED, mergi pe Samsung (sau alte brand-uri care au asa ceva). Sony nu stiu sa foloseasca AMOLED (cel putin modelul asta nu are). Au ecrane faine, dar IPS-ul, daca nu cumva e versiunea celor de la Apple, sau unele modele de Huawei, are acel IPS glow, care e destul de enervant cand te uiti la telefon din anumite unghiuri. 2) vrei un soft apropiat de cel de la Google (si performanta crescuta care reiese din asta), mergi pe Sony. Nu ca Samsung n-ar face telefoane performante. Dar scot o caruta de telefoane, si nu prea au timp sa le optimizeze soft-urile. Si in timp, din experienta mea, se cam duce performanta.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Vio73
#StarMember
Eu cred că sunt ok ambele, mai ales că sunt branduri renumite la nivel internațional. Sony nu am avut, dar parcă aș încerca să iau și așa ceva. Samsung-ul l-am testat pe mai multe dispozitive și este destul de reușit.

Anca07
#StarMember
Samsung! De ce? Poate obisnuita calitatii:) si faptul ca de vreo 7 ani, am doar telefoane samsung, deci cred ca si puterea obisnuintei.

Miha_Z
#StarMember
Cu siguranta as alege Samsung. Din punctul meu de vedere mobilele Samsung sunt net superioare Sony. Samsung-ul produce smartphone-uri fiabile, cu hardware foarte bun. Are un design aparte el promovand ecranele curbate si ofera unele dintre cele mai bune ecrane de pe piata. Camere excelente pe varfurile de gama si performante pe multe modele mid-range. Ca dezavantaje se plateste destul de mult in plus pentru marca, iar preturile la modelele de anul trecut nu scad la fel de repede ca la alte marci. Contine aplicatii potential nedorite, care nu pot fi dezinstalate. In ceea ce priveste Sony mobilele sunt excelente la capitolul audio si ofera cea mai buna rezistenta la praf si apa de pe piata certificare IP65/68 pe varfurile de gama. Ca puncte negative pot spune ca are un design conservator, majoritatea modelelor fiind asemanatoare si camerele lor nu sunt la fel de performante ca cele ale concurentei.

Razvan
#StarMember
Noul telefon Sony XZ2 foloseste cel mai bun procesor la ora actuala, Snapdragon 845, Samsung pe Europa încă vinde telefoane cu procesor slăbuț Exynos, probabil din rațiuni de costuri economice.

Anonim
Neaplicabil
Eu aș alege Sony, nu "pot" pur și simplu să cumpăr Samsung, raportul preț/calitate e destul de piperat. Sony are produse de calitate și i-aș alege și din cauză că sunt fanul lor. Sunt subiectiv, știu. Ultimele telefoane Sony sunt niște bijuterii din toate punctele de vedere, cameră foto, display, procesoare folosite. Dar nu sunt ieftine.

Valacchus
Junior entuziast
Samsung tot timpul, 100%.

Vio73
#StarMember
Păi tocmai aia este, că am văzut ce poate Sony la partea de procesoare. Dar văd că și Samsung anunță că va folosi ultimele tehnologii în ceea ce privește procesorul. Vedem ce va ieși până la urmă!

Laura_cio
Senior
Rămân pe Samsung și pentru calitatea telefonului, meniu ușor, iar pozele sunt clare, luminoase, culorile sunt intense.

Neaplicabil
Sony. Pentru soft. Este aproape stock Android si daca nu ma insel poate fi si root-at destul de usor (in caz ca ca vrei asta). Aveau si un tutorial cum sa-ti deblochezi singur bootloader-ul. So...da. Mi se par un pic mai deschisi la minte. Dar sa te fereasca dumnezeu sa ai nevoie de suport telefonic de la Sony. Sunt incredibil de nepregatiti. Mai bine te descurci cu video-uri de pe YouTube decat cu ei. Am avut si Samsung, si n-am fost foarte incantat de soft. La Samsung nu am apelat niciodata la suportul lor telefonic (nici nu stiu daca au asa ceva). In plus, Sony XZ2 mi se pare super ok ca performanta. Ideea e asa: 1) vrei AMOLED, mergi pe Samsung (sau alte brand-uri care au asa ceva). Sony nu stiu sa foloseasca AMOLED (cel putin modelul asta nu are). Au ecrane faine, dar IPS-ul, daca nu cumva e versiunea celor de la Apple, sau unele modele de Huawei, are acel IPS glow, care e destul de enervant cand te uiti la telefon din anumite unghiuri. 2) vrei un soft apropiat de cel de la Google (si performanta crescuta care reiese din asta), mergi pe Sony. Nu ca Samsung n-ar face telefoane performante. Dar scot o caruta de telefoane, si nu prea au timp sa le optimizeze soft-urile. Si in timp, din experienta mea, se cam duce performanta.

David10
Junior
Eu as alege Samsung deoarece acestia au creat un echilibru intre calitate si pret iar acest lucru ofera clientului sansa de a face cea mai buna alegere.

Vio73
#StarMember
Am văzut zilele trecute un telefon Sony de ultimă generație și mi-a plăcut foarte mult. Oricum este comparativ la preț cu unele modele de la Samsung. Parcă aș încerca și astfel de modele!

Anonim
Neaplicabil
Așa este, @Vio73! Sunt bestiale noile modele. Aștept să mai scadă prețul, deși mă îndoiesc că se va întâmpla. Până nu-l iei la butonat nu-ți dai seama cât e de tare! 🙂

Vio73
#StarMember
Probabil că vor mai scădea, cu ocazia problemelor existente la nivel global.