anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Telefoane iPhone reconditionate putine

Iulian_S
Junior
Salutare!
Pe timpul verii a fost o campanie mai promovata pentru achizitionarea unui telefon reconditionat. Am reusit sa cumpar un iPhone 11 absolut ca nou, cu incarcator 18W si cablu USB-C cu lightning incluse, cu 1500 lei (in rate), la prelungirea unui abonament de la 8 euro la 9 euro.
Am reusit o asa performanta dupa zile intregi de urmarit stocul de telefoane Apple reconditionate. Am observat ca telefoanele tot apareau si dispareau din stoc, cu toate acestea, erau acelasi si putine la numar.
Nu inteleg de ce sunt asa de putine disponibile, pentru ca am o banuiala ca sunt ceva clienti care le returneaza din anumite motive, iar stocul de iPhone reconditionate ar trebui sa fie mai mare.
De cand am "nimerit" iPhone 11 la asa pret, am inceput sa fiu cam dependent de verificarea stocului de iPhone reconditionate. Am link salvat in bookmarks si verific pagina de cel putin 15 ori pe timpul zilei.
Acum pot prelungi un alt abonament cu aceeasi valoare de mai sus si de o saptamana urmaresc ca un disperat stocul, sperand ca apare ceva ieftin.
Voi ce parere aveti, de ce sunt asa de putine in stoc si de ce uneori sunt mai scumpe, alteori mai ieftine?
4 Răspunsuri 4

Razvan
#StarMember
Este cerere mare pe telefoanele iPhone și oferta redusă, de aici și diferențele de preț destul de mari. Acu este promoție la iPhone 12 nou la 2600 lei cu abonament și rate pe 24 luni. Eu zic că este o oferta bună față de prețul standard de 4000 lei.

Haptic
Explorator entuziast
Orice telefon ai avea, dupa o perioada de timp tot il vei schimba. Oare se merita o astfel de investitie?

Vio73
#StarMember
Salut! Probabil că le returnează rapid din anumite motive și cum este cerere mare, stocurile se epuizează instantaneu. Nu pot comenta motivul pentru care îți alegi recondiționate, doar că îți spun sincer, cu scuzele de rigoare, că din punctul meu de vedere nu merită să iei așa ceva. De ce? Pentru că poți avea relativ repede probleme cu ele. Nu știu de ce, dar nu-mi inspiră deloc încredere aceste modele, la categoria recondiționate. Nu lua de bun ce spun, dar dacă reușești până la urmă să achiziționezi, mare atenție cum se comportă de la început, măcar să îl poți returna.

Bugnar_Tudor
Explorator entuziast
Salutări Iulian. Probabil este cererea mare mai ales la iPhone-uri și există o ofertă, evident. Când sunt mai ieftine, există tot felul de oportunități de a le vinde. Există campanii prin care să le facă consumatorilor o reducere și să le ofere un telefon performant, dar și atunci când există lansarea unui nou produs pe piață. Din această cauză, cele vechi suferă reduceri de preț, tocmai pentru a le face loc produselor noi. Există și programe în care contractele clienților primesc oferte de a fi reînnoite și se fac reduceri substanțiale tocmai pentru a continua pe aceeași linie.