anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sesizare frauda cu telefoane

Georgeiv777
Junior
Buna ziua, daca cineva se foloseste de numele orange, de facturi si mail uri false “trimise” de ei ca sa pacaleasca lumea ca , cumpara iphone uri prin firma mai ieftine , orange poate face ceva in privinta asta . Numele lui este Ghinea Alexandru Paul
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Colegii noștri au verificat sesizarea ta și, în urma analizelor efectuate, ne-au transmis că această situatie excedează orice răspundere a Orange România S.A, neexistând legături care sa conducă la concluzia că Orange România ar fi implicată în această speță. Așa cum am observat din primul screenshot, e-mailul a fost primit în data de 1 Aprilie 2021. La această dată dl. în cauză menționat nu mai era activ ca angajat Orange România S.A.

 

@Georgeiv777, recomandarea colegilor noștri este să te adresezi organelor abilitate pentru infracțiunea de înșelăciune.

Vizualizare soluţie în postul original

22 Răspunsuri 22

Neaplicabil
Am inteles... Eu ma refeream la faptul ca nu prea are cum sa se foloseasca de numele Orange (in sensul ca ar reprezenta compania Orange) pentru ca el insusi nu e angajat Orange. Dar am inteles la ce te referi. :) El, ca si client business, are probabil anumite beneficii. Iar in cazul asta, tu ai dat comanda de telefon/telefoane prin el. Am inteles acum. :) Acuma, din cate stiu eu, in ceea ce privesc iPhone-urile 12, sunt oameni care le asteapta inca din noiembrie, anul trecut (sau oricum in perioada aia). Nu stiam ca s-au aprovizionat stocurile... Dar ar putea fi motivul pentru care inca nu l-ai primit nici tu pe al tau. Bun. Acuma, ceea ce cred ca ar trebui clarificat este ce s-a intamplat mai exact cu acea comanda. A fost livrata? N-a fost livrata? A fost achitata? A fost ridicata? Dupa aia, problema intr-adevar nu pare sa fie pe partea Orange, daca Orange a trimis ceea ce a fost comandat, iar plata s-a facut corect. Singura problema ramane intre tine si dl Ghinea.

Georgeiv777
Junior
Da fix la asta m am referit. Pai el mi a dat un numar de comanda de la o factura dar cred ca este una fake(este atasata mai sus) si ca nu a platit nimic defapt

Neaplicabil
Eh, atunci, pe baza acelei facturi, Orange poate face investigatiile de care are nevoie, sa vedem ce s-a intamplat cu comanda. 🙂 Ulterior, o sa putem sa vedem daca s-a livrat, daca a fost ridicata, si mai departe cel mai probabil va trebui sa discuti cu el ce si cum. Dar intai sa vedem daca, din punctul de vedere al Orange, comanda e legit, factura e legit, daca s-a facut plata, si daca s-a facut livrarea. Pentru ca, la o prima vedere, factura pare ok. Dar nu pot sa ma pronunt cu siguranta pentru ca nu am comandat niciodata telefoane de la Orange. :))

Georgeiv777
Junior
Da astept sa vad ce se intampla. Multumesc oricum de raspunsuri

DanielaH
Moderator

Colegii noștri au verificat sesizarea ta și, în urma analizelor efectuate, ne-au transmis că această situatie excedează orice răspundere a Orange România S.A, neexistând legături care sa conducă la concluzia că Orange România ar fi implicată în această speță. Așa cum am observat din primul screenshot, e-mailul a fost primit în data de 1 Aprilie 2021. La această dată dl. în cauză menționat nu mai era activ ca angajat Orange România S.A.

 

@Georgeiv777, recomandarea colegilor noștri este să te adresezi organelor abilitate pentru infracțiunea de înșelăciune.

Georgeiv777
Junior
Am inteles, nu am acuzat deloc orange, dar am vrut sa stiu daca permite unui client bussiness sa le foloseasca numele in aceste scopuri. Multumesc frumos

Abonat
Explorator entuziast
Este o chestiune de încredere... se folosește numele Orange pentru că are credibilitate. Dacă ar fi spus: îți aduc niște telefoane de la BIJI-BIJI SRL - parcă n-ar fi mers toată treaba! Nu sunt expert, dar dacă tu consideri că a fost ÎNȘELĂCIUNE - mergi la poliție și întreabă-i și pe ei...în scris! Imaginile pe care le-ai pus pe aici - printează-le și pune-le într-un dosar. Cu șină, bineînțeles! În altă ordine de idei, dacă are cineva de vânzare o mașină Tesla, la vreo maxim 5.000 EUR... aș fi interesat! Cu plata în rate/bonuri de masă, dacă s-ar putea! :) Cum ți s-ar părea un asemenea anunț? Dacă sună prea frumos ca să fie adevărat, sunt șanse mari că nu este adevărat! :( Toți oamenii sunt păcătoși, dar unii sunt mai păcătoși decât alții! :( Îmi pare rău...

Vio73
#StarMember
Eu te sfătuiesc să nu mai dai comandă prin intermediari niciodată. Dacă îți dorești un anume telefon, o faci direct, pentru că așa e mai corect, fără bătăi de cap suplimentare și fără stress, chiar dacă e mai scump.