anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Samsung Galaxy M34 5G. Recomandati? Merita sa-ti iei Samsung in 2024?

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salutare Comunitate!

Am nevoie de sfatul vostru, in special al posesorilor de Samsung! This is for you! :))

Ca idee, eu n-am mai avut un Samsung de pe vremea lui S4 Mini (pe care inca il am, by the way). Si...functioneaza. La fel de rau ca atunci cand l-am lasat, dar...functioneaza. :))

Acum as vrea sa stiu ce experiente ati avut voi cu modelele din ultimii ani de la Samsung. E mai ok sistemul de operare? Mai are la fel de mult bloatware? Se mai misca greu dupa 2 ani de folosire? Banuiesc ca aici raspunsul depinde de model, de hardware, de aplicatii si, in general, de felul in care il folosesti. Dar vreau sa stiu parerea voastra, cu felul in care l-ati folosit voi.

Si, cu toate ca ma intereseaza ce parere aveti despre modelul din subiect, pentru ca pe acela as vrea sa-l recomand mamei mele, as vrea sa stiu mai mult ce parere aveti despre telefoanele Samsung din ultimii ani la modul general. Sunteti multumiti? Ati recomanda Samsung cunoscutilor?

Daca da, ce anume va place si ce apreciati cel mai mult la telefonul pe care vi l-ati luat? De ce ati recomanda Samsung si nu oricare alt brand?

Nu exista raspunsuri corecte sau gresite aici. E o discutie libera, si chiar am nevoie de ajutorul vostru.

Mersi frumos! 🙂

Client Orange
31 Răspunsuri 31

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Nu bugetul e problema. Cerintele sunt problema.

Adica ce scriam mai sus: 

  1. baterie de 6000mAh. Asta e batuta in cuie.
  2. ecran mare (6.5" sau mai mare). Si asta e batuta in cuie.

La restul am improvizat eu:

  1. CPU cat de cat decent (eu am ales fara MTK-uri, ca am avut neplaceri cu ele mai demult)
  2. stocare macar 128GB, si 4G de RAM
  3. soft actualizat
  4. ecran cel putin 1080p
  5. port 3.5mm de casti

Ce varianta ai recomanda tu? Nu trebuie sa fie neaparat Samsung. Dar...din ce am vazut eu, foarte multe modele sunt fie cu soft vechi, fie cu rezolutie mica, fie cu ecran mic, fie o combinatie intre ele.

Client Orange

Cam asta e buba, ca-mi vin in minte mai mult ce nu ti-as recomanda ori nu se incadreaza in cerintele minime (baterie ori dimensiune). Ti-as fi recomandat Huawei, dar:

  • versiunea de Android nu este cea mai noua (cred ca EMUI 13 are Android 12 la baza, dar pe telefonul meu [Nova 8i] primesc la Android 10 actualizari de securitate)
  • bateria si ecranul nu au combinatia perfecta (adica ori ecran 1080p, ori bateria mare [daca am vazut bine, cea mai mare o au de 6.000 mAh], dar bateria pe mine ma tine cel putin doua zile in regim dual sim cu net deschis permanent, desi bateria este de 4300mAh
  • procesoarele sunt bune, dar, evident, cu limite impuse
  • inca nu stiu daca va ajunge Nova 12 la noi (oficial sunt lansate, dar...)

Ar fi ideal sa stim si cum va fi folosit telefonul. Ma gandesc ca un telefon mai bine optimizat nu va avea neaparat o nevoie de o baterie mai mare.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Youtube, whatsapp, browsing, voce. No gaming. Cam asa.

Cerintele nu sunt mari. Dar a insistat cu bateria. Eu sunt un pic sceptic la Samsung-uri datorita soft-ului. De-asta am si deschis topicul asta. Vreau sa stiu ce experiente au avut cei cu Samsung-urile din ultimii ani. Vreau sa stiu daca au progresat sau nu. Pentru ca motivul pentru care nu mi-am mai luat Samsung a fost fix asta. Softul. Dar mai caut…Poate gasesc ceva totusi. 
Cerintele nu sunt mari…dar acea baterie restrange aria de cautare destul de mult. Stiu ca am cautat si eu. Nu a fost asta prima optiune. :))

Client Orange

Progres exista, buba e ca discrepanta intre modelele din gama medie si S parca nu mai sunt justificabile ca pret. Ai S23 care se vinde cu 3.200 lei, iar A55 cu 2.000 (bine, nu modelele de varf). Plus ca o parte din functii sunt disponibile la S, nu si la A.

Nu vreau sa fiu rau, dar... cine a ajutat la caietul de sarcini era partinitor? Asa, pur intamplator, precum o anume masina germana, unica potrivita conform caietului... 😅
Daca bateria e totul, uita-te la iHunt Titan P15000 Ultra - dar nu stiu cum sunt telefoanele lor si nu as risca sa imi iau.
Mare nu inseamna neaparat si durata lunga de functionare. Galaxy A-ul alor mei nu cred ca are mai mult de 3500mAh-ish, dar tine o vesnicie - minim 3 zile.
Am luat un Xiaomi 9T copiilor si bateria ii tine minim o zi jumatate dupa doi ani, in conditiile in care se joaca non-stop.
La iPhone 13/14/15, bateria ma tine minim o zi in conditiile in care stau pe net, vorbesc, folosesc retele de socializare, aplicatii bancare, etc.,  cateva ore pe zi. Nu vorbim de Pro (Max/Plus), unde bateria tine si mai mult. Uite, un iPhone 14 Plus cred ca le-ar fi foarte bun: ecran mare, aplicatii optimizate, baterie care tine 2 zile linistit daca nu te joci.

Telefoanele de acum nu sunt facute sa reziste mai mult de 4-5 ani. La o adica, prefer un telefon comun, pentru care am sanse sa gasesc o baterie noua si peste 5 ani (iPhone, Galaxy S) decat un telefon cu specificatii bune acum, dar produs in serie mai limitata si pentru care nu mai gasesc nici husa la anul (vorbesc din experienta cu 9T-ul). Uite, un S22 Ultra nu e foarte vechi. Poti cauta promotii si sa il iei nou la un pret decent. Sigur se vor bucura de el 4-5 ani. Bateria este de 5000 mAh, dar telefonul e din gama de top, mult mai bine optimizat decat M-urile sau A-urile.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Nimeni nu tine sa fie Samsung, daca la asta te referi. Eu cu atat mai putin, avand in vedere experienta de acum multi ani cu Samsung-urile. Initial i-am recomandat un Motorola, pentru ca am avut, si a fost super ok, dar nu se mai fabrica modelul respectiv. Deci cu siguranta nu trebuie sa fie neaparat "firma". Cu toate astea, nu as vrea un telefon cu probleme de fiabilitate. Deci...firma nu e totul, dar daca asta inseamna si un telefon fiabil...evident ca o sa aleg asta. iHunt...nu stiu cat de bune sunt. Nu am avut, parca nu m-as baga.

Mare nu inseamna neaparat si durata de viata, asa e. De-aia am si cerut o parere. Nu stiu cum mai sunt Samsung-urile, si nu stiu ce altceva sa aleg, care sa intruneasca cerintele de baza, plus poate ceva in plus. Un iPhone nu i-as recomanda pentru ca presupune adaptare pe partea ei. Si cu Android-ul are probleme de navigare din cand in cand.

Iau in calcul si sugestiile voastre. De-aia am si deschis topicul. 🙂 Deci nu tin sa fie Samsung. Hardware-ul nu mi se pare rau, dar softul....softul e cel care il trage in jos. Asta a fost dintotdeauna problema la Samsung-uri. Speram sa se fi remediat cat de cat. Dar inteleg ca nu prea.

Client Orange

Razvan
#StarMember

Orice telefon mid-range de la o altă companie, bate orice samsung din aceeași categorie, ca să nu zic că nici acelea premium nu ar trebui luate în calcul. Noroc cu americanii că le-a distrus concurența, că altfel nu mai cumpăra nimeni Samsung și Iphone.

Vezi pentru mama ta, ceva din gama Xiaomi redmi note, telefoane ok și la prețuri decente. 

Razvan
#StarMember

Vezi că A54 este praștie telefonul, un prieten a trecut de pe Sony Xperia 10 III pe acesta și acum caută alt sony 🤣🤣🤣

mihai_13
Maestru

Iti recomand ceva mai noi A55 sau M55  

precum stii folosesc Samsung de mult timp dar numai S ... am folosit S3-S4-S6-S7-S9-S20FE-S21FE(acum)  (am trecut si prin Sony  si putin prin Huawei)

ce pot sa-ti zic este ca niciodata nu am avut probleme in gama S la Samsung (poate la modelele de mijloc mai sunt probleme)(toate telefoanel au fost noi - NU  second hand) 

bloatware nu este nici mai mult nici mai putin decat la Sony de exemplu - dar poti dezactiva sau chiar trece pe deep sleep aprope orice aplicatie )

meniul UI de la Samsung mi se pare cel mai intuitiv - ecranele produse de Samsung sunt foarte bune(vorbesc de prezent)

la modelele de dupa anul 2022 se primesc 4 uptodate majore (nimeni nu o mai face in afara de "äifon"dar asta este alta poveste)

Acum ca o concluzie crezi sau credeti ca daca eu personal aveam probleme cu telefoanele de la Samsung mai mergeam mai departe pe linia lor !? bine inteles ca nu 

ps; mereu zic  "ce telefoane produc Samsung si Sony .. si pe mana cui ajung" 😁

 

 

La update as adauga si Pixel (telefonul de casa al Google).

Totusi, ca nota de subsol: daca telefonul se schimba pana in 3 ani, orice actualizare care depaseste perioada inseamna bani aruncati pe fereastra. In firma am cateva telefoane mostenite de la colegii care au fost agenti de teren. Un J3 2017 are bateria umflata si mi se pare ca interfata este putin cam contraintuitiva fata de cele Huawei (pe langa cel personal, folosesc un YII ca telefon de servici). Desi nu mai primesc actualizari (nici macar de securitate), isi fac treaba. In fine, poate nu ma impac cu OneUI.E mai usor sa folosesti ce ai avut in trecut (vizual).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Cu siguranta obisnuinta isi spune cuvantul. 🙂 Eu am testat de curand o tableta Samsung cu soft relativ recent. Mi s-a parut total contra-intuitiv fata de Pixel, si fata de Motorola. :)) Deci da, cu siguranta obisnuinta face o diferenta.

Huawei nu prea am avut pe mana, deci nu ma pot pronunta. Xiaomi am avut cateva si mi s-au parut ciudatele la interfata (iPhone-like...dar parca mai confusing). Personal am ajuns sa prefer softul cat mai apropiat de stock Google. Deci fie Pixel, fie un Motorola, Nokia sau Sony.

Client Orange

Interfata Huawei este putin IOs like, dar nu foarte (pictogramele temei initiale sunt similare). Important este cum se descurca utilizatorul telefonului, nu noi.

Deci, ce a avut anterior mai mult timp? Tatei i-am luat anul trecut un Huawei Nova Y61 (anterior a avut tot un Huawei mai vechi, nu mai retin modelul) si nu a avut probleme de acomodare prea mari, in sensul ca este primul fara Google si obisnuinta de a avea aplicatiile stock (Gmail si inca vreo doua) s-au rezolvat cu GBox. Evident, recomand o informare anterioara achizitiei.

La mine receptia semnalului este destul de importanta si recomand (sau nu) ce mi-a trecut prin mana. Si au fost si marci mai no name (Utok, printre altele).

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Motorola a avut, si inca are (un G60). Mostenit de la mine. 😄 De-aia am si zis ca poate mergem tot pe un Motorola. Dar...nu prea am gasit modele cu baterie de 6000. Asta e cam singurul care are si soft ca lumea, si procesor QC, nu MTK, si tot asa. Adica...variantele la Motorola, in momentul de fata, sunt destul de limitate.

Client Orange

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

@Flo, tu ce model de Samsung ai acum? Esti multumit de el? Ce avantaje si dezavantaje consideri ca are?

Client Orange

Cred că am mai menționat, este un A50, la acest moment îl poți considera ”oldies”. Dar pentru ceea ce am nevoie este ok, la cum îl folosesc ține aproape 24-36 de ore, dacă nu stau pe net mult chiar 48 de ore. E drept că nu cunoaște FB sau Insta sau alte socializări ”made by newage”, iar multe probleme nu stau pe telefon să le rezolv decât cu caracter ”obligatoriu”. Nu am nevoie de 5G (personal l-aș dezactiva.... pentru că acumulatorul” 🙂 Altor funcții lipsă nu le simt absența.

Cât privește experiența fiecăruia... nu comentez. De exemplu experiența mea cu un ”S3 neo” s-a încheiat cu un ”omuleț verde pe displayul telefonului” și cu un acumulator care ceda din primele minute de utilizare date mobile+GPS (solicitat pe harta Parisului). De atunci am încheiat ”afinitățile” cu seria S, m-am axat pe ”seria A” și momentan nu a făcut rabat: aveam nevoie în special de un acc care să mă țină cu GPS la o promenadă pariziană (a fost criteriul acelui moment). ”Seria J” (la acele momente) era prea low-level (cam asta este ”urmașul M” de acum), iar alegerile au fost făcute tocmai pentru meniul mai apropiat de ”Nokia”. Restul comentariilor sunt subiective și imparțiale, deci nu au rost comentate.