anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Produse Orange necesare la școala

Laura_cio
Senior
Mâine începe școala și le urez tuturor copiilor dumneavoastră, mult succes. Dragi părinți, v-ați pregătit copiii pentru școala achizitionandu-le vreun produs Orange (telefoane, smartwatch-uri sau alte accesorii)? Vedeți necesară utilizarea acestei tehnologii la școala?
1 Soluţie acceptată‚

eda2k
Cunoscător
Salut, Le-am achiziționat copiilor un telefon smart, dar nu au voie să-l folosească la școală - regula școlii (private). Utilizarea dispozitivelor Smart ar putea fi introdusă din ciclul gimnazial, cel mai devreme, ci doar la anumite materii. Scrisul de mână este foarte important pentru dezvoltarea ulterioară a individului, moticitatea mâinii, a încheieturii, poziția corpului, etc. De asemenea, dispozitivele Smart ar trebui introduse doar când va exista o programă/ materie ce va necesita explicit produse smart. Nu trebuie înlocuite metodele clasice de predare/ învățare/ evaluare, doar de dragul de a folosi o tabletă/ device. În procesul de predare se pot folosi dispozitive gen proiector, tablă smart, etc., pentru ușurarea procesului didactic, dar utilizarea unei tablete la toate orele, indiferent de profilul acestora, nu este optimă. Elevilor trebuie să li se dezvolte numeroase procese psihice, cum ar fi imaginația, creativitatea, memoria, atenția, puterea de concentrare, empatia, comunicarea - nu există niciun studiu care să ateste că dispozitivele Smart ajută la aceste capitole, chiar din contră ! Deci NU - fără dispozitive smart în școală (smartphones, tablete, PC - excepția - materiile ce folosesc implicit aceste resurse - ora de informatică). Spor !

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

teacher_
#StarMember
Vorbesc din sistem acum, despre sistem. La ora actuala nu exista infrastructura necesară implementării dispozitivelor Smart ca metoda de învățare. Aceasta infrastructura ar trebui implementată la școlile generale mai întâi, pentru ca elevii să se obișnuiască cu ea... In schimb, sunt scoli care au deficiente grave la infrastructura de baza, ne mai vorbind despre o sala de informatica sau TIC. La Cluj, sunt liceele private, care marșează pe învățământ Smart, dar acolo costa minim1500 de lei pe lună/elev școlarizarea. Dacă eu le-aș da tablete mâine elevilor mei, pe poimâine jumătate ar fi pierdute sau stricate. Momentan nu este oportună introducerea metodelor de învățare prin dispozitive smart. Asta este părerea mea.

Razvan
#StarMember
România ar trebui sa investească mai mulți bani în educație, implicit în digitalizare, apoi putem crede că putem avea o șansă reală de a evolua ca națiune și să începem să emitem pretenții și să beneficiem de un nivel de trai ridicat, printr-o gândire liberă și inovativă. Consider că generațiile tinere, ar trebui să aibă acces mai facil la tehnologia digitală, deoarece ei vin (nasc) cu un bagaj de cunoștințe vast, comparativ cu generația noastră.

Miha_Z
#StarMember
Nu sunt parinte, dar cred ca in zilele noastre la cate riscuri sunt ar fi necesar un smartwatch pentru localizarea copilului si eventual dotat si cu un buton de panica.

Vio73
#StarMember
Da este necesară digitalizarea școlilor, pentru că altfel, învățământul va fi la fel ca acum 50 de ani. Dar pentru ca acest lucru să-și atingă scopul, trebuie ca toți factorii implicați ( școală, familia, elevii) să acționeze responsabil, iar utilizarea acestor mijloace digitale să fie realizată doar în scop educațional. Deci da, este mare nevoie de un învățământ modern, bazat pe mijloace moderne de învățare ( digitalizare). Sigur, acest lucru trebuie să se realizeze cu ajutorul videproiectorului și laptopului, tablelor inteligente, etc. Tableta și smartfonul ar fi ideale în procesul de învățare, dar cred că mai durează până vor fi folosite în mod uzual. Toate acestea trebuie să fie folosite doar la anumite ore, în mod responsabil și nu să înlocuiască scrisul de mână sau alte metode clasice. Deci trebuie o îmbinare a metodelor!

eda2k
Cunoscător
Salut, Le-am achiziționat copiilor un telefon smart, dar nu au voie să-l folosească la școală - regula școlii (private). Utilizarea dispozitivelor Smart ar putea fi introdusă din ciclul gimnazial, cel mai devreme, ci doar la anumite materii. Scrisul de mână este foarte important pentru dezvoltarea ulterioară a individului, moticitatea mâinii, a încheieturii, poziția corpului, etc. De asemenea, dispozitivele Smart ar trebui introduse doar când va exista o programă/ materie ce va necesita explicit produse smart. Nu trebuie înlocuite metodele clasice de predare/ învățare/ evaluare, doar de dragul de a folosi o tabletă/ device. În procesul de predare se pot folosi dispozitive gen proiector, tablă smart, etc., pentru ușurarea procesului didactic, dar utilizarea unei tablete la toate orele, indiferent de profilul acestora, nu este optimă. Elevilor trebuie să li se dezvolte numeroase procese psihice, cum ar fi imaginația, creativitatea, memoria, atenția, puterea de concentrare, empatia, comunicarea - nu există niciun studiu care să ateste că dispozitivele Smart ajută la aceste capitole, chiar din contră ! Deci NU - fără dispozitive smart în școală (smartphones, tablete, PC - excepția - materiile ce folosesc implicit aceste resurse - ora de informatică). Spor !

iuiu88
Cunoscător
Fratele meu merge in clasa a X-a .Este primul an in care ii dam voie sa mearga la scoala cu telefonul, pana acum il lasa mereu acasa, din motive de siguranta si ca sa nu fie distrat de la activitatile scolare . In plus, verisorul meu tocmai ce a inceput Academia de Politie . Acolo nu au voie cu laptopuri, de-abia ce pot folosi smartphone-urile, in incinta academiei. Pe de o parte, stiu ca ar avea nevoie de laptop pentru a crea continut, esee, texte argumentative, power point-uri s.a.m.d . Pe de alta parte, copiii sunt incurajati sa foloseasca sala de informatica din incinta Academiei, pentru a invata sa se discplineze si sa foloseasca tehnologia strict in scop educativ, cat au nevoie, nici mai mult, nici mai putin . In concluzie, admir pe oricine poate prioritiza activitatile educationale si poate folosi mediul online cat mai eficient cu putinta, fara a se pierde in neantul meme-urilor, Instagramului etc. Eu inca mai am de lucrat la partea asta, dar acolo aspir . ^_^

teacher_
#StarMember
Dupa cum spuneam, ca o persoana care a vazut scoli din majoritatea judetelor tarii si cu tot respectul cuvenit, Romania nu este pregatita pentru adoptarea invatarii prin metode care implica utilizarea telefoanelor/tabletelor. Poate doar pentru a raspunde la chestionare de genul kahoot sau sli.do, dar in rest, metodele de invatare trebuie centrate pe elev, trebuie stimulate capacitatile elevului prin alte mijloace decat cele electronice. Poate peste cativa ani buni, cand se vor schimba unele principii care stau la baza legii invatamantului (fondata de Spiru Haret si adusa la extrem de comunisti) nu este exclus. Dar momentan, nu.

Vio73
#StarMember
Nici eu nu cred că vom ajunge curând la așa ceva. Oricum, în ultimii ani, tehnologiile îi distrag, dar acestea ar putea fi folosite și în scop educațional. Dar repet, doar parțial.

teacher_
#StarMember
Laura, după o săptămână de școală, îți spun foarte sincer că momentan, nici ei (elevii) nu simt nevoia de a avea tehnologie la îndemână. Pur și simplu, am văzut elevi carora le place să meargă la bibliotecă să citească, sau să citească pe holuri, sau să facă lucruri pe care le făceam și noi, cu teme de casa și învățat uneori exagerat. Deci cum ar veni, nu exista cerere pentru așa ceva momentan.

Jay
Campion certificat
Mie mi se pare exagerata "politica" de acum.. sa tehnologizeze tot.. prea vrem sa fim motul motului.. Inteleg ca unele sunt necesare pentru siguranta, avand in vedere ce vremuri traim, dar, sa se lucreze numai pe dispozitive, mi se pare exagerat.. multi nu mai stiu sa vorbeasca de mult timp corect.. in curand nu vor sti nici sa mai scrie.. ca sa nu fiu rautacioasa si sa spun ca in curand se vor uita la o carte cu teama si o vor impunge sa vada daca nu-i ataca..

Gianni
Cunoscător certificat
Sunt de acord cu tine Jai în ziua de azi majoritatea copiilor folosesc tehnologia de ultima oră, probabil și noi care suntem părinți greșim dîndule voie copiilor să petreacă foarte mult timp in fața telefoanelor și a laptopuri. Mulți dintre copii nuși mai fac temele scriind de mînă. Tehnologia este bună, ajută foarte mult, dar trebuie folosită corect, atunci cînd se exagerează devine un pericol.