anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pareri Iphone 11 Pro si Iphone 11 Pro Max

Miha_Z
#StarMember
iPhone 11 Pro e telefonul premium cu ecran de 5,8 inci OLED și rezoluție Retina HD. Are un procesor A13 Bionic dezvoltat de Apple, Face ID pentru autentificare facială și 6 GB memorie RAM. Camera de selfie e de 12 MP, iar pe spate sunt trei camere de 12 MP – una cu unghi normal de cuprindere, una ultrawide și una zoom. Spațiile de stocare sunt următoarele: 64, 256 și 512 GB.
iPhone 11 Pro Max e cel mai mare și mai impresionant. Are ecran de 6,5 inci OLED și rezoluție Retina HD. Are un procesor A13 Bionic dezvoltat de Apple, Face ID pentru autentificare facială și 6 GB memorie RAM. Camera de selfie e de 12 MP, iar pe spate sunt trei camere de 12 MP – una cu unghi normal de cuprindere, una ultrawide și una zoom. Spațiile de stocare sunt următoarele: 64, 256 și 512 GB.
https://playtech.ro/2019/cat-costa-iphone-11-apple-a-dezvaluit-preturile-pentru-toate-modelele/
Ce parere aveti de noile lansari de la Apple? Ce ati alege intre iphone 11 Pro si Pro Max si Samsung Note 10/ Note 10+?
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Am vazut tot evenimentul aseara. Si mai aveam un pic si ma lua somnul. :)) Absolout nimic interesant. O gramada de ad-uri, si update-uri incrementale. Nu e un lucru rau. Dar n-am vazut nimic care sa ma faca sa zic: da, pentru asta merita sa-mi pun pielea la saramura cateva luni bune ca sa-l cumpar. Chiar nu. Mai degraba m-ar interesa modelul non-Pro. Nu stiu, tot astept de cativa ani o schimbare radicala de design. Nu sunt mare fan al "rotunjimilor" cand vine vorba de telefoane. Prefer ceva cu design industrial, margini ascutite, nu cu forma "sapunifera". Mi-a placut la nebunie de exemplu design-ul modelelor iPhone 4/4s/5/5s/SE. Practic toate modelele de dupa iPhone 3G/3Gs si pana in iPhone 6. La un design de genul ala, tot ce as fi adaugat era eventual un ecran mai mare, OLED, si on-screen fingerprint. Nu stiu de ce, dar nu sunt fan al telefoanelor cu spatele de sticla. Da, stiu ca 4 si 4s au avut spatele de sticla. Ma refeream in special la marginea de metal care era perfect plata la modelele astea. Stiu ca e un aspect important pentru wireless charging, dar pe mine unul nu ma intereseaza absolut deloc sa am asa ceva. Plus ca e inca un lucru care sa se sparga usor si care sa fie foarte scump de inlocuit. Nu am nicio problema sa pun telefonul la incarcat pe cablu. Plus ca acel "wireless charging" (mai exact incarcare prin inductie), nu e chiar wireless. Adica, da, incarcarea nu se face printr-un cablu, dar tot trebuie sa tii telefonul intr-un singur loc. Si atunci, mi se pare ca ai mai multa libertate de miscare cu un cablu, decat cu un wireless charger. Macar in primul caz poti sa tii telefonul in mana. Asa ca, din punctul meu de vedere, nu m-a impresionat nimic din ce am vazut aseara. E de parca Apple s-ar fi gandit: "Oare ce sa punem noi in noile iPhone-uri de anul asta? Ah, stiu! Mai multe camere! Pentru ca sigur de asta aveam nevoie." In momentul in care telefonul tau are mai multe camere decat apartamentul in care stai, cred ca e o problema. :)) Ca sa nu mai zic ca absolut tot ce au aratat in acel keynote se stia deja cu cateva luni inainte. Deci chiar nu au avut nimic nou de aratat. Cum am zis, update-uri incrementale (nu zic ca nu sunt binevenite, doar...nimic cu adevarat waw"). Inteleg ca noul iPhone 11 (funny ca au trecut de la cifre romane la arabe, dupa tot fiascoul cu iPhone X pe care toata lumea il numea iPhone X (pronuntat "ix")) va fi un fel de vechiul XR (cel putin ca pret). Ceea ce nu e rau. As fi vrut sa renunte odata la notch-ul ala oribil. Sau macar sa-l micsoreze si ei un pic. Pentru o companie focusata pe design, asta nu e tocmai unul reusit, dupa parerea mea. Camerele alea doua arata ca niste ochi de alien. :)) Iar in varianta cu 3 camere, ca un alien care a vazut pretul noului iPhone 11 Pro. Chiar am primit ieri o reclama pe youtube in care tipul din reclama zicea ceva de genul: "iPhone XS (pronuntat "ix es"), la incredibilul pret de ...". :)) Si eu eram ceva de genul: toti angajatii Apple in cor "Nu se pronunta "ix es"!!!! Se pronunta 10 S!!! You peasants!!" :))) Cat despre a alege intre iPhone 11 Pro/Max si Samsung Galaxy Note 10/10+...greu de ales. Intotdeauna consider ca ar trebui sa alegi ce e mai bun pentru tine. Eu unul, daca ar fi sa aleg intre astea doua, as merge pe Apple, pentru ca experienta mea cu Samsung-urile de-a lungul anilor nu a fost una grozava. Si as merge pe varianta simpla. In exemplul asta, Pro-ul "normal", non-Max. Pentru ca, eu unul sunt de parere ca, atata timp cat mainile noastre nu devin din ce in ce mai mari de la an la an, nu avem nevoie de telefoane din ce in ce mai mari.

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Razvan
#StarMember
Între cele 2 telefoane, nu as alege niciunul, deoarece iPhone are sistemul IOS destul de încuiat și limitativ când vine vorba de conținut din afară magazinului Appstore și Samsung Note 10, e în categoria super premium la preț, caracteristicile sunt comparabile cu alte telefoane la preturi sensibil mai mici. Probabil ca o parte dintre utilizatori ai cele 2 companii, vor migra la noile gadgeturi.

Vio73
#StarMember
Lansarea acestor gadget-uri este un eveniment foarte important pentru cei care apreciază acest brand și nu numai. Sincer, personal, nu sunt unul care să mă dau în vânt după așa ceva.

Razvan
#StarMember
Preturi estimate pentru IPhone 11 în România. iPhone 11 64 GB sub 3.900 de lei 128 GB sub 4.300 lei 256 GB sub 4.600 lei iPhone 11 Pro 64 GB sub 5.500 de lei / iPhone Xs 64 GB a fost listat la 5.400 de lei 256 GB sub 6.300 de lei 512 GB sub 7.400 de lei iPhone 11 Pro Max 64 GB sub 6.000 de lei / iPhone Xs Max 64 GB a fost listat la 5.900 de lei 256 GB sub 6.800 lei 512 GB sub 7.900 de lei https://playtech.ro/2019/cat-costa-iphone-11-apple-a-dezvaluit-preturile-pentru-toate-modelele/

Neaplicabil
Am vazut tot evenimentul aseara. Si mai aveam un pic si ma lua somnul. :)) Absolout nimic interesant. O gramada de ad-uri, si update-uri incrementale. Nu e un lucru rau. Dar n-am vazut nimic care sa ma faca sa zic: da, pentru asta merita sa-mi pun pielea la saramura cateva luni bune ca sa-l cumpar. Chiar nu. Mai degraba m-ar interesa modelul non-Pro. Nu stiu, tot astept de cativa ani o schimbare radicala de design. Nu sunt mare fan al "rotunjimilor" cand vine vorba de telefoane. Prefer ceva cu design industrial, margini ascutite, nu cu forma "sapunifera". Mi-a placut la nebunie de exemplu design-ul modelelor iPhone 4/4s/5/5s/SE. Practic toate modelele de dupa iPhone 3G/3Gs si pana in iPhone 6. La un design de genul ala, tot ce as fi adaugat era eventual un ecran mai mare, OLED, si on-screen fingerprint. Nu stiu de ce, dar nu sunt fan al telefoanelor cu spatele de sticla. Da, stiu ca 4 si 4s au avut spatele de sticla. Ma refeream in special la marginea de metal care era perfect plata la modelele astea. Stiu ca e un aspect important pentru wireless charging, dar pe mine unul nu ma intereseaza absolut deloc sa am asa ceva. Plus ca e inca un lucru care sa se sparga usor si care sa fie foarte scump de inlocuit. Nu am nicio problema sa pun telefonul la incarcat pe cablu. Plus ca acel "wireless charging" (mai exact incarcare prin inductie), nu e chiar wireless. Adica, da, incarcarea nu se face printr-un cablu, dar tot trebuie sa tii telefonul intr-un singur loc. Si atunci, mi se pare ca ai mai multa libertate de miscare cu un cablu, decat cu un wireless charger. Macar in primul caz poti sa tii telefonul in mana. Asa ca, din punctul meu de vedere, nu m-a impresionat nimic din ce am vazut aseara. E de parca Apple s-ar fi gandit: "Oare ce sa punem noi in noile iPhone-uri de anul asta? Ah, stiu! Mai multe camere! Pentru ca sigur de asta aveam nevoie." In momentul in care telefonul tau are mai multe camere decat apartamentul in care stai, cred ca e o problema. :)) Ca sa nu mai zic ca absolut tot ce au aratat in acel keynote se stia deja cu cateva luni inainte. Deci chiar nu au avut nimic nou de aratat. Cum am zis, update-uri incrementale (nu zic ca nu sunt binevenite, doar...nimic cu adevarat waw"). Inteleg ca noul iPhone 11 (funny ca au trecut de la cifre romane la arabe, dupa tot fiascoul cu iPhone X pe care toata lumea il numea iPhone X (pronuntat "ix")) va fi un fel de vechiul XR (cel putin ca pret). Ceea ce nu e rau. As fi vrut sa renunte odata la notch-ul ala oribil. Sau macar sa-l micsoreze si ei un pic. Pentru o companie focusata pe design, asta nu e tocmai unul reusit, dupa parerea mea. Camerele alea doua arata ca niste ochi de alien. :)) Iar in varianta cu 3 camere, ca un alien care a vazut pretul noului iPhone 11 Pro. Chiar am primit ieri o reclama pe youtube in care tipul din reclama zicea ceva de genul: "iPhone XS (pronuntat "ix es"), la incredibilul pret de ...". :)) Si eu eram ceva de genul: toti angajatii Apple in cor "Nu se pronunta "ix es"!!!! Se pronunta 10 S!!! You peasants!!" :))) Cat despre a alege intre iPhone 11 Pro/Max si Samsung Galaxy Note 10/10+...greu de ales. Intotdeauna consider ca ar trebui sa alegi ce e mai bun pentru tine. Eu unul, daca ar fi sa aleg intre astea doua, as merge pe Apple, pentru ca experienta mea cu Samsung-urile de-a lungul anilor nu a fost una grozava. Si as merge pe varianta simpla. In exemplul asta, Pro-ul "normal", non-Max. Pentru ca, eu unul sunt de parere ca, atata timp cat mainile noastre nu devin din ce in ce mai mari de la an la an, nu avem nevoie de telefoane din ce in ce mai mari.

delfinas
#StarMember
Nu ma tenteaza niciunul, ma deranjeaza limitarile si lipsa de alternative cand e vorba de aplicatii si accesorii, iar cand ma uit la preturi, ma ia ameteala.

Jay
Campion certificat
Scumpe.. după ce mai trece euforia de lansare, o sa ma uit mai galeș la Samsung, să văd dacă nu cumva ne intelegem.. 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Nici unul pentru ca nu sunt fan apple. Desi la nivel teoretic iOS-ul ar trebui sa fie unul din cele mai sigure sisteme de operare, realitatea contrazice teoria cam la toate capitolele. Cam toate modelele de telefon apple au avut unele probleme. Astept sa vad si in cazul acestora ce hibe vor descoperii internautii. In cazul oricarui produs apple cam 30% din pretul de raft o reprezinta brandul in sine. Citisem la un moment dat pe www ca pretul real de productie al unui iPhone este de cca 300 - 400 USD. Cu toate aceste, la raft pretul sare de 1000 euro. Spre exemplu mizeria aia de iPhone SE, un telefon lansat in 2016 se vinde astazi cu aproximativ 1300 lei +/-. Asta in conditiile in care cu aceasi bani ai la dispozitie o gama extrem de diversificata de telefoane cu muuult peste acel iPhone, la toate capitolele. Cel putin modele anterioare nu prea au avut succesul scontat, iar compania a primit un dus rece dat de volumul de vanzari cu mult sub asteptari si au fost oaecum fortati sa mai scada din pret.

Laura_cio
Senior
Eu as alege oricand IPhone, dar deocamdată vreau sa văd cu ce se mănâncă 5G-ul in mod practic, ca informații am aflat de la voi.

Florin_D
Cunoscător certificat
Dumnezeule... ce preturi...! Da stiu, o sa spuneti ca am fost destul de nebun sa dau 4700 ron pe un telefon abia aparut, si mie mi s-a parut scump, dar sa dai 6000 ron pe un telefon cu doar 64GB memorie... de ce!? Intradevar sunt interesante telefoanele, dar mult prea scumpe! Am avut si eu o data candva iphone, dar nu cred ca m-as intoarce prea curand in ecosistemul celor de la apple.

Vio73
#StarMember
Au prețuri ,,pentru toată lumea". Sincer, la prețurile respective, nici nu merită să te uiți!

Ascary
Campion certificat
Aceeași Mărie,dar cu altă pălărie. Apple schimba doar denumirile,în rest același hardware și software. În timp ce toate celelalte branduri au evoluat,Apple a bătut pasul pe loc. În magazine toată lumea e prezenta la standurile Samsung și Huawei și butonează de zor noile modele. La standul Apple nici țipenie. Se pare că lumea nu-i macar nici curioasa,cum arată sau functioneaza.Mărul a putrezit :))

Florin_D
Cunoscător certificat
@Ascary :)) da, lumea deja se asteapta la noile schimbari de la apple 🙂 harduare o idee mai buna.. procesor mai eficient, bateria tine mai bine cu 1 ora fata de acelas model de anul trecut, o camera in plus pentru fiecare si cam atat. Si totusi uite ca sunt acolo sus cel putin la pret pe care sunt multi dispusi sa-l plateasca! Eu nu sunt fan iphone desi am detinut vre-o 2 modele, dar nici samsung. Am ales totusi acel telefon care sa le ofere pe toate dar sa nu exceleze la nici una, un telefon cat mai echilibrat si sa le faca pe toate. Totusi sa retinem ca daca nu aparea iphone-ul acum 11 ani, telefoanele mobile ar fi fost altfel in ziua de azi!

delfinas
#StarMember
Ascary, oare de ce Trump tot pune tălpi lui Huawei? Tot încearcă disperat să ajute mărul, care, vorba ta, incepe sa putrezească.

Anonim
Neaplicabil
Sincer, prețurile sunt exagerate. Găsesc variante cu Android care să "bată" mărul. De exemplu, Oneplus 7 Pro. În afară de camera foto care este interesantă, nu văd nimic să merite efortul financiar 😉