anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Oare Huawei va mai lansa P40?

Razvan
#StarMember
Lansarea seriei Mate 30, fără servicii google pare ca a fost un eșec, în Europa nu l-am văzut prin magazine. Dețin un P20 pro și la gândeam la un upgrade anul viitor, dar sunt în cumpănă, nu am mai văzut nici un anunț referitor la acest terminal.
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat

Din punctul meu de vedere Răzvan ai făcut bine că ai spus pas flagshipurilor din acest an și ai inca răbdare să le aștepți pe cele de anul viitor. Eu cred că marea bătălie din anul care vine nu va fi intre giganții Apple și ceilalți ci între Galaxy S11 și Huawei P40 și tare mi-e teama că ea va fi câștigată de acesta din urmă. Din recenziile citite și făcute de cei care au acces prin surse la informații despre Huawei P40,reiese faptul că acest device va fi unul incredibil de frumos insa nu doar aspectul sau aproape perfect ii vor face pe fanii Huawei sa țopăie de bucurie ci și dotările sale hardware și software iar cireașa de pe tort va fi aceea că P40 va fi primul smartphone cu Harmony OS. De asemenea în funcție de situația evolutivă a așa zisului embargo impus de Google,P40 va rula și Android 10 mai exact EMUI 10 ceea ce înseamnă că telefonul va avea un dual boot cu cele doua sisteme de operare. Și eu aștept cu nerăbdare primăvara lui 2020 când va avea loc lansare,cel mai probabil în martie-aprilie.

Mai multe discuții despre P40 dar și trimiteri către alte site-uri info ale fanilor Huawei găsești în linkul de mai jos:

https://mobile.twitter.com/hashtag/HuaweiP40Series?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Vio73
#StarMember
Cred că vor face tot posibilul să lanseze, dar vom vedea. Poate se mai îndreaptă lucrurile.

RecenziiPeBune
Explorator entuziast
Cu siguranță îl vor lansa. Huawei vinde foarte mult în China, acolo unde telefoanele nu au voie să fie comercializate cu aplicații americane. Nu se știe dacă va veni în Europa, la fel cum s-a întâmplat cu Mate 30 Pro. Totuși, se pare că Huawei va lansa Mate 30 Pro așa cum e, fără aplicații americane, ”testând” piața. Dacă are succes fără aplicații Google și Huawei nu ajunge la un acord cu SUA, mai mult ca sigur va veni și seria P40.

Neaplicabil
In momentul asta, depinde foarte mult de US... Huawei e in ape tulburi cu telefoanele lor. Si eu unul nu mi-as face sperante. Dar cine stie? Poate se mai clarifica lucrurile pana atunci si se va lansa si la noi. Partea de Google Services cred ca se poate rezolva instalandu-le manual... Problema e ca, din cate am citit, cam toate sursele de unde puteai sa descarci fisierele alea au fost inchise. Deci, daca te descurci sa le gasesti singur, in teorie ar trebui sa mearga. Daca nu...ghinion. Acuma, asta presupune evident ca telefonul sa vina cu Android in primul rand. Pentru ca auzisem ca o sa fie dual-boot: Android (presupun ca fara GMS) + HarmonyOS. Si sper sa nu fie doar HarmonyOS. Aia ar fi nasol. Sincer, nu stiu ce sa te sfatuiesc... Imi imaginez ca probabil te-ai obisnuit cu Huawei, iti place interfata lor, sau pur si simplu vrei modelul respectiv. E grea alegere, sincer. Ti-as recomanda sa incerci sa te indrepti catre un alt brand, daca nu se va putea instala in niciun fel suportul pentru Play Services, sau...si mai rau, daca telefonul ala nu va fi lansat niciodata in Europa, sau va fi lansat doar cu HarmonyOS. O alta varianta ar fi sa mai astepti cu update-ul...pana se clarifica situatia cu Huawei si Google.

Firefly
Cunoscător
Și eu cred ca dacă se va lansa va fi vândut doar în China, nu cred ca varianta fără Google se va vine în Europa, dovada lipsa Mate 30 - ului. Deși as spera într o evoluție, nu cred ca este posibila. Asta dacă nu reușesc sa găsească o cale de înțelegere pentru funcționarea în continuare cu Google.

Ascary
Campion certificat

Din punctul meu de vedere Răzvan ai făcut bine că ai spus pas flagshipurilor din acest an și ai inca răbdare să le aștepți pe cele de anul viitor. Eu cred că marea bătălie din anul care vine nu va fi intre giganții Apple și ceilalți ci între Galaxy S11 și Huawei P40 și tare mi-e teama că ea va fi câștigată de acesta din urmă. Din recenziile citite și făcute de cei care au acces prin surse la informații despre Huawei P40,reiese faptul că acest device va fi unul incredibil de frumos insa nu doar aspectul sau aproape perfect ii vor face pe fanii Huawei sa țopăie de bucurie ci și dotările sale hardware și software iar cireașa de pe tort va fi aceea că P40 va fi primul smartphone cu Harmony OS. De asemenea în funcție de situația evolutivă a așa zisului embargo impus de Google,P40 va rula și Android 10 mai exact EMUI 10 ceea ce înseamnă că telefonul va avea un dual boot cu cele doua sisteme de operare. Și eu aștept cu nerăbdare primăvara lui 2020 când va avea loc lansare,cel mai probabil în martie-aprilie.

Mai multe discuții despre P40 dar și trimiteri către alte site-uri info ale fanilor Huawei găsești în linkul de mai jos:

https://mobile.twitter.com/hashtag/HuaweiP40Series?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw

Vio73
#StarMember

Înțeleg că e incertitudine totală.

https://www.mobilissimo.ro/stiri-telefoane/huawei-p40-va-folosi-componente-chinezesti-cel-putin-la-nivel-de-antene-iata-ce-stim-despre-colaborarea-cu-mcgee-technology

Ascary
Campion certificat
Eu cred ca il va lansa. Prin ianuarie-februarie cred ca vom stii sigur cum sta treaba.

Vio73
#StarMember

Se pare că îl lansează și cu ceva inovații în plus:

https://www.idevice.ro/2019/12/09/huawei-p40-pro-baterii-grafen/

Ascary
Campion certificat
E absolut normal sa vina si cu inovatii,sa speram cat mai multe. Asta e si ideea,altfel daca ar fi la fel ca precedentul cine l-ar mai cumpara? Doar Apple isi pacaleste clientii vanzandu-le an de an acelasi telefon dar cu alt nume si eventual umblat putin pe la design 🙂

teacher_
#StarMember

Alte noutăți despre P40.... https://arenait.ro/2019/12/12/huawei-p40-p40-lite-primele-informatii.html

Chiar devine interesanta competiția asta între Samsung, Huawei și Apple.

Ascary
Campion certificat
Competitia ramane,cel putin pe piata europeana intre Huawei,One,LG,Sony,Samsung. Steaua lui Apple incepe sa apuna. A avut apogeul său dar acum e in regres. Patriotii si patrioatele Americii ce-i mai sustin in vanzari pe cei de la Apple plus cativa fițoși europeni.

Vio73
#StarMember
Rămâne competiția, dar va fi la alt nivel fără acces la google play pentru utilizatorii telefoanelor Huawei. Păcat!

Ascary
Campion certificat
Competitia e buna in orice situatie, iar pentru noi, utilizatorii, este mană cereasca, astfel vom avea telefoane din ce in ce mai performante datorita competitiei.

FaraUnID
Campion certificat

Huawei P40 apare în versiune non-Pro, ilustrat cu sistem triple-camera şi fără ieşire pentru căşti.

Chiar dacă succesul în pieţele non-asiatice este mai greu de obţinut fără acces la pachetul de servicii Google, Huawei nu renunţă la dezvoltarea unei game complete de telefoane cu Android. Încadrate la categoria flagship, modelele P40 şi P40 Pro apar deja în randări neoficiale, afişând un design îndrăzneţ.

Marcând o schimbare de direcţie pentru flagship-urile companiei, Huawei înlocuieşte display-ul decupat la partea de sus cu o alternativă perforată, ce poziţionează camera două lentile în colţul din stânga ale ecranului.

Pentru noua serie P40, Huawei pune mai mult accent pe îngustarea ramei lăsate în jurul ecranului, însă lasă aproape neschimbată rama din aluminiu vizibilă pe conturul carcasei. Aici găsim în continuare taste fizice pentru funcţiile Power şi Volum. Lângă grila pentru difuzor poziţionată la partea de jos mai poate fi observat doar conectorul USB-C, Huawei renunţând la ieşirea pentru căşti de tip jack 3.5mm pentru a face posibilă obţinerea unei carcase ceva mi subţire.

Din păcate, camera foto principală rămâne destul de mult înălţată peste spatele perfect plat, acest compromis fiind necesar pentru acomodarea senzorului principal de 52MP, camera ultra-wide-angle cu unghi de vizibilitate de 107° şi modulul telephoto cu zoom optic 3X. Mai este loc şi pentru un blitz LED dual-tone, aşezat lângă brandingul Leica. Potrivit zvonurilor, noua cameră foto oferă capabilităţi îmbunătăţite pentru captură pe timp de noapte şi alte funcţii interesante încă nedezvăluite.

Pe lista preliminară cu specificaţii apare chipsetul Kirin 990 preluat de la Huawei Mate 30 Pro, 8GB memorie RAM şi 128GB memorie internă, neexpandabilă. Pachetul cu accesorii ar urma să includă şi un adaptor AC cu putere de 40W. Huawei P40 suportă încărcare wireless şi include modul reverse charging, putând alimenta alte dispozitive folosind rezerva din acumulatorul propriu.

Sursa 1 - https://www.go4it.ro/telefoane-mobile/huawei-p40-apare-in-versiune-non-pro-ilustrat-cu-sistem-triple-camera-si-fara-iesire-pentru-casti-18711744/

Sursa 2 - https://www.phonearena.com/news/huawei-p40-design-render-leak_id121547