anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mi s-au spart lentilele la camera foto. Merita sa fie schimbate?

Tina
Cunoscător certificat
Deși avea husa la telefon, soțul meu a reușit sa spargă lentilele de la camera foto a telefonului. Întrebarea mea este dacă se merita sa fie schimbate, din punct de vedere tehnic, nu financiar. Adică dacă credeți ca aceasta va funcționa la fel de bine. Menționez ca se pot face poze cu telefonul de la distanță. Nu mai focalizează de aproape. Nu este un telefon scump dar încă funcționează foarte bine și este suficient pentru nevoile lui. Dar având in vedere incidentul ne gândim ca dacă reparația nu ar fi eficientă, mai bine optam pentru schimbarea telefonului. A mai schimbat cineva camera foto?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Daca se lucreaza profesionist si cu simt de raspundere nu ar trebui sa apara probleme in parametri de functionare pentru acea camera, in urma reparatiei. Din cate observ eu este un Samsung; Nu sunt fan al marcii, nu stiu ce sa spun despre service-ul lor oficial. Daca intervine Dorel, intre obiectiv si lentila, in urma reparatiei se poate acumula praf, se poate produce condens la diferentele de temparatura, poate chiar sa-ti zgarie lentila, etc. Pe de alta parte nici asa cum este acum nu sta prea bine, tot din motivele enumerate anterior: praf, apa, condens pe obiectiv.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

FaraUnID
Campion certificat
Daca in activitatea de zi-cu-zi nu depinzi de acea camera, nu vad care ar fi problema? Vorbim de un telefon si nu de o camera foto profesionala. Adica incidentul nu influienteaza radical functiile de baza ale telefonului. Daca este un telefon ceva mai vechi, pur si simplu nu se merita inlocuirea camerei. Cu atat mai putin daca iei in calcul faptul sunt sanse destul de mari ca telefonul tau sa ajunga pe mainile lui Dorel si sa se reintoarca din service mai șui decat in momentul in care a fost trimis.

Neaplicabil
Despre ce telefon vorbim? In general, ceea ce se sparge este sticla de protectie, care e parte componenta din carcasa, nu din ansamblul camerei. Cu alte cuvinte, atata timp cat camera nu e afectata, s-ar putea sa trebuiasca inlocuit doar spatele telefonului, ceea ce de obicei e mai ieftin. Ar fi ajutat daca atasai si o poza sa vedem despre ce fel de “damage” vorbim. :) Acuma, in functie de ce telefon vorbim, de defectiunea propriu-zisa, de cat de mult e folosita acea functie a telefonului si de cat costa o eventuala reparatie, ai putea sa-ti faci o idee daca merita sau nu. :) Ca idee generala, eu as recomanda o reparatie. DAR, daca reparatia costa prea mult, si daca ai de gand sa schimbi telefonul oricum, s-ar putea sa fie mai convenabil sa iei un alt telefon decat sa il repari pe cel existent. De-aia ziceam ca ar fi bine de stiut si despre ce model de telefon vorbim, si cat de afectat e modulul camerei. Pentru ca daca e doar sticla de la suprafata, in general (la majoritatea telefoanelor, mai putin iPhone-uri) o inlocuire a carcasei spate nu e chiar asa de scumpa.

Tina
Cunoscător certificat
Arsradu, nu vreau o opinie legată de costuri. Schimbul costa 80 de lei, deci e mai ieftin decât un telefon nou. Ma interesează sa știu dacă se merita o reparație din punct de vedere al funcționalității. Dacă sunt șanse ca aceea camera sa funcționeze la aceiași parametrii. FărăUnID, nu depinde funcționarea telefonului de acesta camera. Soțul mai avea nevoie sa își fotografieze anumite documente de studiu. Se poate rezolva cu poze făcute cu un alt telefon și trimise pe telefonul lui. După ce am citit răspunsul tău ma pune pe gânduri chestia cu “Dorel”. Totuși telefonul merge fără probleme. Nu ne gândeam la o schimbare in viitorul apropiat decât dacă apărea o oferta foarte buna. Atașez poza.

FaraUnID
Campion certificat
Daca se lucreaza profesionist si cu simt de raspundere nu ar trebui sa apara probleme in parametri de functionare pentru acea camera, in urma reparatiei. Din cate observ eu este un Samsung; Nu sunt fan al marcii, nu stiu ce sa spun despre service-ul lor oficial. Daca intervine Dorel, intre obiectiv si lentila, in urma reparatiei se poate acumula praf, se poate produce condens la diferentele de temparatura, poate chiar sa-ti zgarie lentila, etc. Pe de alta parte nici asa cum este acum nu sta prea bine, tot din motivele enumerate anterior: praf, apa, condens pe obiectiv.

Razvan
#StarMember
Garanția că va/nu va funcționa apoi, nu poate să o prezinte nimeni, probabil și nici cel care ți-l va repara. Sunt riscuri, pe care le poți accepta sau nu, funcție de care decizi să-l repari sau nu.

delfinas
#StarMember
In principiu, daca reparatia e facuta la un service bun, ar trebui ca acea camera sa functioneze ca la inceput. Calitatea depinde de cel care face reparatia si de piesele folosite. La telefoanele de acum, nu se schimba doar piesa defecta, ci subansamblul din care face parte... cred ca si pt a se evita o peticire. Daca telefonul e prea vechi, ar fi bine sa se ia in calcul unul nou. Nu doar din cauza camerei, ci pt ca acum telefoanele se uzeaza moral/tehnologic intr-un ritm mai rapid.

teacher_
#StarMember
Salut! Și sugestia mea este sa o schimbi la un service autorizat, chiar daca e poate mai scump, ai o oarecare liniște. Și eu am optat pentru o reparație in service autorizat, eu am avut aceeași problema ca tine acum ceva vreme..

Neaplicabil
Modelul e cumva un J5/J7/J7 Pro 2017? Daca da, reparatia s-ar putea sa necesite inlocuirea spatelui cu totul. Si datorita unui design destul de nefericit din partea celor de la Samsung, daca vrei sa ajungi la modulul camerei spate trebui sa desfaci ecranul. La o prima vedere, camera pare ok, dar se poate sa ma insel si sa trebuiasca inlocuita si ea. Daca a intrat praf sau ceva, se poate sa nu mai functioneze cum trebuie. Oricum, odata desfacut telefonul, inlocuirea camerei e floare la ureche. Cat despre protectia anti-praf, din cate am putut eu sa observ, la modelul asta, ea se afla pe carcasa. Deci odata inlocuita carcasa, va fi inlocuita si ea. Nu vad de ce ar fi riscuri la o eventuala inlocuire in service. Dar nah, cum ziceau si ceilalti, nu stii peste ce Dorel dai. 🙂 Asta e si unul dintre motivele pentru care eu unul prefer sa-mi repar singur telefoanele. Pe langa asta, invat ceva, nu trebuie sa astept cu zilele/saptamanile pana imi vine telefonul din service, si am control absolut asupra reparatiei. 🙂 Daca il stric, il stric eu, nu-l strica altii. In concluzie, daca costurile de reparatie nu sunt o problema, eu as zice ca merita reparat. Pentru ca la un moment dat s-ar putea sa ai nevoie de acea functionalitate si sa te oftici ca n-ai facut-o la timp. Un teardown la un J7 2017 gasiti aici: https://www.youtube.com/watch?v=bHBNAevZ7lc

Tina
Cunoscător certificat
Am fost la service și mi s-a spus ca dacă repar camera nu va mai putea sa fie folosită la parametrii normali. Din cauza prafului și impurităților care au intrat, cu siguranța, când s-a spart și după. Băiatul a fost corect și a spus sa nu aruncam banii degeaba. Mulțumesc pentru răspunsuri!

delfinas
#StarMember
Bravo lui ca a fost baiat corect, mai rar asa ceva!!! Inseamna ca la sotul tau o sa vina Mosul... 🙂