anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mai putem să ne desfășurăm activitățile zilnice fără smartphone?

Vio73
#StarMember
Sunt convins că la toți ne-ar fi foarte greu fără telefon.
1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
Din pacate, mobilul a devenit un viciu. Ne-a intrat incet incet in sange si a devenit indispensabil. L-am uitat intr-o zi acasa si la munca am stat "ca pe ghimpi". Incercam sa-mi aduc aminte numarul sotului ca sa-i pot spune sa nu ma contacteze si sa se ingrijoreze ca nu raspund... Efectiv nu mi-l aminteam complet, din cauza agendei ce rost avea sa mai memorez un numar de telefon??? Dar uite ca sunt situatii cand este necesar. Deci mobilul a devenit un rau necesar.

Vizualizare soluţie în postul original

29 Răspunsuri 29

Miha_Z
#StarMember
Din pacate, mobilul a devenit un viciu. Ne-a intrat incet incet in sange si a devenit indispensabil. L-am uitat intr-o zi acasa si la munca am stat "ca pe ghimpi". Incercam sa-mi aduc aminte numarul sotului ca sa-i pot spune sa nu ma contacteze si sa se ingrijoreze ca nu raspund... Efectiv nu mi-l aminteam complet, din cauza agendei ce rost avea sa mai memorez un numar de telefon??? Dar uite ca sunt situatii cand este necesar. Deci mobilul a devenit un rau necesar.

Vio73
#StarMember
Așa este și e greu fără el.

Razvan
#StarMember
Este o zi liniștită fără smartphone, parca ai timp mai mult sa te bucuri de libertate, mai ales când îl mai uit pe acasă. Acu poți coresponda ușor și de pe pc.

Ascary
Campion certificat
Nici nu mai concep viața fără smartphone. Atât că divertisment sau informații dar că și spațiu de lucru, smartphone-ul a înlocuit bătrânul desktop,laptop sau tableta.

Anca07
#StarMember
Nu prea:) folosesc telefonul mult mai mult decat folosesc laptop-ul. In schimb, au fost cazuri cand a trebuit sa sterg praful de pe laptop si sa il deschid pentru a finaliza o activitate:)

Florin_D
Cunoscător certificat
In mod normal ar trebui sa incercam sa ne mai lepadam de aceasta dependenta de gadgeturi si de aplicatiile acestora! Eu personal am avut o perioada de 2 saptamani in care am incercat sa vad cum este sa traiesti fara smartphone, drept pentru care am folosit un telefon din 2002 mai precis un Nokia 3510i si din pacate am avut semnzatia ca am pierdut foarte multa informatie in tot acest timp. Cautam sa ma conectez la un calculator de fiecare data cand prindeam unul liber pentru a ma conecta la informatie. Eu personal desi nu folosesc in mod excesiv smartpfone-ul consider ca sunt dependent de acesta 😞

Melek
Junior entuziast
Cred ca pana la urma totul se rezuma la a constientiza cand deja se ajunge la dependenta, si a gestiona acest lucru in avantajul nostru. Exista dependente mai putin invazive, si dependente care ne afecteaza nu doar psihic ci chiar fizic. Smartphone-ul sau gadget-urile, momentan putem sa le consideram ca vicii nu asa de periculoase, dar care le putem controla. Zilele trecute am vazut la televizor un film care dezbatea chiar aceasta tema, era vorba de un cuplu care in momentul in care ajungeau in casa, isi puneau telefoanele intr-un bol de sticla, si incercau, timpul in doi, sau in familie, chiar sa il petreaca atenti unul la celalalt, independenti de tecnologie. Ar fii o proba frumoasa pentru fiecare dintre noi, pentru a ne testa limitele si dependenta.

Miha_Z
#StarMember
Interesant film Melek si chiar am avea de invatat de la el. Mai stii cumva cum se numea? O sa incerc si eu sa pun in practica tactica lor, ca uneori simt ca din cauza mobilelor parca se pune o bariera intre noi.

Ascary
Campion certificat
Exclus odată ce te-ai obișnuit cu tehnologia aceasta creează dependenta. Nu mă văd o zi fara telefon. E primul lucru care îl iau în mana dimineața și ultimul care îl las seara din mana

Arsaluis
Junior entuziast
Eu personal nu. Si mai mult decat ata, nu fara un telefon cu tastaura fizica. Stiu, sunt old fashioned, dar la cat scriu de pe telefon pentru mine e un must.

Ascary
Campion certificat
Așa este,tastatura fizica este mult mai comoda. Și eu folosesc una bluetooth.

Romeo_
Senior certificat
Din pacate a devenit “un rau necesar” pt ca ne ajuta sa tinem legatura mai ieftin cu rudele din strainatate cu ajutorul internetului “la purtator”(messenger,whatapp,viber,skype) dar si cu cele din tara,facem plata facturilor,facem cumparaturi online.Cu toate astea uneori am impresia ca “ne manânca” prea mult timp din viata si uitam sa ne bucuram de iesitul in natura asa cum faceam cand nu aveam mobile,de socializarea dintre oameni.Trist dar adevarat :’(

Alex_G_
Cunoscător
Nu mi-as mai vedea viața desfășurată la fel de ușor fără existența unui telefon. Chiar ma gandeam in ultima vreme ca am început sa fac aproape orice pe telefon, comunic, rezolvi treburi de la distanța, găsesc orice informație, te scutește de drumuri făcute in diferite parti, tine loc de calculator/laptop, ma uit ma filme, fac cumpărături, scriu documente, dau mail-uri. Absolut tot, chiar ușurează foarte mult munca.

Jay
Campion certificat
Eu as spune ca se poate.. mi s-a intamplat de cateva ori sa-mi uit telefoanele acasa, inclusiv telefonul de serviciu.. daca e musai, poti sa-ti verifici mail-urile pe desktop, la fel si conturile pe care le mai ai pe diverse site-uri.. se mai pot face diverse redirectionari, doar pentru apeluri, stiu, dar, daca trebuie .. n-o fi acelasi lucru, ideea e ca se poate supravietui.. orice invat are si dezvat.. ca, in lumea asta mare, sunt oameni care n-au ce manca, cu atat mai mult au habar despre ce e ala un telefon, mai ales unul mobi.. Cu siguranta cu unele lucruri va fi mai greu.. din anumite pct de vedere, dar, as vorbi prea mult daca as intra si mai mult in amanunte 😄