anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La achiziția unui telefon sau tableta recondiționate se mai beneficiază de garanție?

Veronica_2
Junior entuziast
La achiziția unui tel. sau tableta recondiționate se mai beneficiază de garanție? Și ce înseamnă recondiționate?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Prin definitie, reconditionat inseamna readus in stare de functionare. Cum poate fi un produs readus in stare de functionare? Prin reparatii - unele minore, altele ceva mai complexe - teoretic intr-un service autorizat, doar ca: 1. Am mai spus lucrul acesta: Intrecut am fost nevoit sa trimit un telefon nou, aflat in garantie, in service Orange, pentru o problema minora iar la intoarcerea din service pe certificatul de garantie era stamplia unui Cima Serv SRL (sau ceva de genul). Adica un fel de Dorel & Ranga GSM. 2. Un alt coleg din comunitate povestea cum telefonul lui a fost reparat intr-un service auto, conform stampilei de pe certificatul de garantie. 3. Pe Softpedia era un utilizator care si-a achizitionat un iPhone reconditionat impreuna cu abonament de 30 euro / lunar si la mai putin de 2 luni de la achiztie telefonul a cedat. A fost trimis in service, pe garantie, unde a fost declarat dauna totala. In principiul un reconditionat are 12 luni garantie, fata de un produs nou care beneficiaza de 24 luni. Partea proasta este ca Orange nu afiseaza informatii despre tipul defectiunii si nici nu descrie interventia service in cazul reconditionatelor. Poate fi o banala resoftare sau carpeli mioritice pe placa. Plus ca pozele recontitionatelor sunt pozele de catalog pentru produsul nou, ceea ce din punctul meu de vedere este o practica comerciala inselotoare.

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

Jay
Campion certificat
De obicei au garantie mai mica, depinde de firma care are recondiționatele la vânzare, dar, ar trebui sa fie specificata la descrierea produsului.. Si, reconditionat, inseamna ca poate sa aiba si probleme serioase produsul, desi reparat.. dar, este posibil sa fi fost returnat si pentru ca nu s-a inteles primul cumparator cu el.. este o loterie, din punctul meu de vedere.. Eu n-am cumparat niciodata reconditionate, insa, depinde de fiecare.. daca diferenta fata de acelasi produs, insa nou, este semnificativa si produsul reconditionat nu a avut cine stie ce probleme, poate merita.. Ai vazut undeva, vreun produs care te-a interesat? Mai poti gasi pareri in alte topicuri din comunitate.. https://comunitate.orange.ro/questions/2192994-incheiat-oferta-s10-reconditionat-magazinul-online-orange https://comunitate.orange.ro/questions/2195501-huawei-p30-pro-256gb-8-gb-ram-dual-sim-reconditionat https://comunitate.orange.ro/questions/2053707-samsung-galaxy-tab-s2-9-7-4g-t819-reconditionat

FLo1
#StarMember
@Veronica_2: Daca te intereseaza un anume produs "reconditionat" depinde in primul rand diferenta de pret intre produsul reconditionat si unul nou. In multe cazuri diferenta este foarte mica si nu merita achizitia unui reconditionat. Poti risca o repetare a defectului pentru care a ajuns... "reconditionat". De asemenea, poate sa fie un defect minor, nesemnificativ si care sa nu influenteze buna functionare a produsului. Situatiile pot fi diferite de la caz la caz. Garantia este in aceleasi conditii ca la un produs nou. Singura intrebare si analiza proprie pentru client: OARE MERITA?

FaraUnID
Campion certificat
Prin definitie, reconditionat inseamna readus in stare de functionare. Cum poate fi un produs readus in stare de functionare? Prin reparatii - unele minore, altele ceva mai complexe - teoretic intr-un service autorizat, doar ca: 1. Am mai spus lucrul acesta: Intrecut am fost nevoit sa trimit un telefon nou, aflat in garantie, in service Orange, pentru o problema minora iar la intoarcerea din service pe certificatul de garantie era stamplia unui Cima Serv SRL (sau ceva de genul). Adica un fel de Dorel & Ranga GSM. 2. Un alt coleg din comunitate povestea cum telefonul lui a fost reparat intr-un service auto, conform stampilei de pe certificatul de garantie. 3. Pe Softpedia era un utilizator care si-a achizitionat un iPhone reconditionat impreuna cu abonament de 30 euro / lunar si la mai putin de 2 luni de la achiztie telefonul a cedat. A fost trimis in service, pe garantie, unde a fost declarat dauna totala. In principiul un reconditionat are 12 luni garantie, fata de un produs nou care beneficiaza de 24 luni. Partea proasta este ca Orange nu afiseaza informatii despre tipul defectiunii si nici nu descrie interventia service in cazul reconditionatelor. Poate fi o banala resoftare sau carpeli mioritice pe placa. Plus ca pozele recontitionatelor sunt pozele de catalog pentru produsul nou, ceea ce din punctul meu de vedere este o practica comerciala inselotoare.

Veronica_2
Junior entuziast
Mulțumesc pt răspunsuri.