anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Facemaker, sau cum sa-ti creezi propria fateta pentru smartwatch-ul tau

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

arsradu_4-1694519449959.png

Salut,

Nu stiu cati dintre voi au auzit de Facemaker, un super program pentru creat, configurat, si in curand, incarcat pe platforma dedicata, a watchface-urilor pentru ceasurile voastre.

arsradu_0-1694517125993.png

Programul poate fi folosit pe Windows 7/8/10/11 si Linux. Se poate instala si pe MacOS, in Parallels, dar in experienta mea, au fost cateva probleme, asa ca recomand primele doua platforme.

Din cate stiu, este o singura persoana care se ocupa de tot proiectul asta, si are o dedicare incredibila. E un tip extraordinar, si merita tot respectul pentru munca lui.

Personal mi se pare ca omul asta are un talent extraordinar. Lasand la o parte tot ce tine de partea de dezvoltare software, fatetele pe care le creaza sunt foarte, foarte misto!

Va pun doar un screenshot de pe YouTube ca sa va faceti o idee. Nu stiu, mie unul mi se par foarte stylish unele dintre ele.

arsradu_5-1694520353975.png

Ca si ceasuri, suporta o multime de modele, de la Huawei si Honor, la Amazfit, dar si brand-uri mai putin cunoscute cum ar fi KingWearKospetLemfo si altele.

Cateva capturi de ecran mai jos. 🙂

arsradu_2-1694518797457.png

arsradu_3-1694518805123.png


arsradu_1-1694517687462.gifIar ca exemplu venit din partea unui total amator in cateva ore de folosire a acestui program, va pot arata fateta facuta de mine pentru al meu Huawei Watch GT 2 Pro.

V-as da mai multe exemple, dar nu vreau sa se supere careva ca ii postez fateta aici.

Gasiti pe grupul de discord si foarte multe fatete ale altor useri, pe care le puteti descarca pentru voi, gratuit. In curand va exista si un store pe care sa puteti incarca/descarca fatete. Dar, din cate stiu, inca se lucreaza la el.

 

 

 

 

 

Pagina de YouTube este plina de tutoriale si poate fi accesata de aici. Daca va place, Like, Share, Subscribe. 😄

Exista de asemenea si un grup de Discord aici, pentru cei interesati.

Site-ul oficial se va deschide in curand, asa ca, daca va intereseaza proiectul, puteti sa va subscrieti la newsletter si veti fi informati la deschidere.

Daca va place si doriti sa ajutati proiectul asta, aveti la dispozitie ByMeACoffee sau PayPal. Din punctul meu de vedere, asta e unul dintre proiectele care merita toata aprecierea si tot suportul. De asemenea, sunt sigur ca ar ajuta foarte mult si un simplu Like si Subscribe pe pagina de YouTube.

Disclaimer: nu sunt afiliat in niciun fel cu acest proiect. Nu sunt sponsorizat/platit/remunerat in niciun fel. Nici de Facemaker, si cu atat mai putin de Orange. Asta doar in caz ca apar intrebari de genul asta. Este doar un program pe care il folosesc, pe care l-am cautat ca sa-mi creez fatete pentru ceasul personal, care imi place foarte mult, si un proiect pe care il sustin si consider ca merita promovat.

Daca sunteti tinkerers, daca va place frumosul, daca va place sa aveti un ceas cu un look deosebit, eu zic ca trebuie sa incercati Facemaker.

So, enjoy! 🙂

Client Orange
6 Răspunsuri 6

Pololică
#StarMember

Interesant. Totusi, buy you a coffe ?

In alta dezordine de idei, de ceva timp ma bate gandul sa-mi iau un ceas Huawei (de buget, nu Ultimate, ca nu sunt Tiriac)...

PS: simt lipsa ceasurilor Samsung si Apple...

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Not for me. :)) Asa se numeste site-ul.

Da, din pacate, Samsung si Apple nu sunt suportate. Nu pentru ca n-ar vrea dezvoltatorul, ci pentru ca nu vrea producatorul. Din cate stiu, nu exista acces la framework-ul lor sau ceva in genul asta. 

Client Orange

Doi producatori (Apple si Samsung) sunt mai cu mot. Unul (Apple) nu ofera suport pentru imperecherea cu alt ecosistem, iar Samsung impune activarea pe propriile telefoane/tablete.

Inteleg anumite "sicane", dar, daca sunt multumit doar de 1-2 produse, nu prea inteleg de ce imi impui anumite restrictii. Sunt unul din cei care face reclama la ce foloseste (am telefon Huawei fara GMS, laptop Asus cu OpenSUSE [distributiile .deb cam imi fac figuri pe partea video, cred ca e o problema cu driverul], iar ca ceas am cateva cu quartz si mecanice). Oricand as putea migra cu ecosistemul spre un anumit producator daca imi ofera serviciile cerute.

Asa si cu facemaker: daca producatorii ar oferi putin suport, cred ca avantajul ar fi pentru toate partile: facemaker (ca despre el vorbim) si-ar diversifica activitatea, producatorii si-ar face vanzare mai buna si clientul ca si-ar putea personaliza ecosistemul.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Daca. 🙂

Bine ar fi. Dar...situatia "la fata locului" e cu totul alta, din pacate.

Client Orange

vladut12am
Cunoscător certificat

Foarte tare!

De abia aștept să îl folosesc când va fi disponibil site-ul oficial pentru ceasul meu, Huawei Watch GT2 Pro.

Mulțumim!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Softul se poate folosi inca de pe acum. 🙂 Site-ul e mai mult pentru store, si e inca in constructie. Dar soft-ul in sine, se poate folosi de pe acum daca vrei. Screenshot-urile de mai sus sunt de pe laptop-ul meu. Si se pare ca avem acelasi ceas, deci pot sa-ti confirm ca e compatibil.

Ai toate detaliile in pagina de BuyMeACoffee. 🙂

Client Orange