anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Display IPS sau Super Amoled?

Vio73
#StarMember
Ce recomandați și de ce? Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Depinde un pic si de gusturi. :) AMOLED-urile au tendinta sa afiseze culorile suprasaturat. Unora le place, altora nu. De-aia zic ca e o chestie de gusturi. IPS-urile, in experienta mea, daca nu cumva sunt LTPS (cum sunt cele de la Huawei P20 Lite), vor avea o problema foarte cunoscuta, si anume IPS-glow. IPS glow e acel efect de ecran spalacit, cand te uiti la el dintr-o parte. Ecranele de la modelele noi de Huawei (cum am zis, cel de la P20 Lite) pe mine unul m-au lasat masca. Se vad excelent. Ca idee generala, eu unul as merge pe AMOLED, nu doar pentru culori (din nou, asta tine de gustul fiecaruia), dar mai ales pentru consum redus al bateriei daca ai un background inchis la culoare. Avantajul AMOLED-ului este ca negrul e facut foarte simplu: pixel inchis. Mai negru de atat, nu exista. Asta aduce si un boost de contrast, dar si consum redus, daca imaginea afisata este de culoare inchisa.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Razvan
#StarMember
AMOLED reprezintă “dioda emițătoare organice cu matrice activă”. Aceste afișaje sunt alcătuite dintr-un strat foarte subțire de polimeri care se aprind cand sunt alimentate de curent electric. Există două avantaje principale pentru AMOLED. Datorită designului, panourile AMOLED pot fi foarte subțiri și nu necesită lumină de fundal.Ecranul LCD sau “Liquid Crystal Display” este mult mai raspandit si-l gasim pe mult mai multe dispozitive, inclusiv monitoare sau televizoare, acest tip de display este realizat din cristale lichide, asta inseamna ca necesita lumina de fundal si sticla dubla – de regula, un LCD nu este la fel de subtire ca un AMOLED. Pe telefoanele mobile actuale, se folosesc de regula panouri IPS (in plane) LCD care au evoluat in ultima perioada. Mai multe detalii găsiți la https://www.androidro.ro/care-este-diferenta-dintre-ips-si-amoled-ce-alegem/

Razvan
#StarMember
Recomand LCD deoarece este mai lizibil în soare, comparativ cu AMOLED, am avut ambele tehnologii și prefer LCD. La P10 lite ecranul era mereu luminos, pe când la P20 pro, în soare ma cam chinui sa vad ce scrie și trebuie să-i dau luminozitate la maxim mereu.

Laura_cio
Senior
Display Super Amoled aș alege pentru ca au un contract foarte bun, culori intense si luminozitate puternica. Este o categorie populară pe piata, fata de IPS care costa mult.

Miha_Z
#StarMember
Eu prefer Super AMOLED folosite la telefoane Samsung. Imi place pentru ca negru este negru si nu gri, culorile sunt mai puternice si exista si avantajul consumului de energie. Datorită designului, panourile AMOLED pot fi foarte subtiri si nu necesita lumina de fundal. Ecranul LCD este mult mai raspandit si-l gasim pe mult mai multe dispozitive. IPS foloseste un sistem diferit de aliniere a cristalelor lichide pentru a obtine o reproducere semnificativ mai precisa a culorilor si unghiuri de vizualizare excelente. Dezavantajul Amoled este lizibilitatea scazuta in conditii de iluminare ambinetala puternica. Un ecran LCD va fi mai lizibil decat un ecran AMOLED in lumina soarelui, de exemplu.

Neaplicabil
Depinde un pic si de gusturi. :) AMOLED-urile au tendinta sa afiseze culorile suprasaturat. Unora le place, altora nu. De-aia zic ca e o chestie de gusturi. IPS-urile, in experienta mea, daca nu cumva sunt LTPS (cum sunt cele de la Huawei P20 Lite), vor avea o problema foarte cunoscuta, si anume IPS-glow. IPS glow e acel efect de ecran spalacit, cand te uiti la el dintr-o parte. Ecranele de la modelele noi de Huawei (cum am zis, cel de la P20 Lite) pe mine unul m-au lasat masca. Se vad excelent. Ca idee generala, eu unul as merge pe AMOLED, nu doar pentru culori (din nou, asta tine de gustul fiecaruia), dar mai ales pentru consum redus al bateriei daca ai un background inchis la culoare. Avantajul AMOLED-ului este ca negrul e facut foarte simplu: pixel inchis. Mai negru de atat, nu exista. Asta aduce si un boost de contrast, dar si consum redus, daca imaginea afisata este de culoare inchisa.