anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Curățarea și igienizarea telefonului tău mobil în 5 pași

RafaHelper
#StarMember
Salutare,
‏‏‎ ‎
Am gasit articolul de mai jos in comunitatea Huawei si este unul foarte bun mai ales in aceasta perioada.
Poate fi aplicat oricarui model de telefon.
‏‏‎ ‎
"Având în vedere situația actuală și faptul că utilizăm telefonul mobil ca parte din rutina noastră, m-am interesat ce anume am putea face pentru a lua extra măsuri de siguranță privind igienizarea obiectelor din jurul nostru.
‏‏‎ ‎
Componentele telefoanelor Huawei solicită diferite metode și materiale pentru curățarea și igienizarea lor. Următoarea metodă nu este indicată huselor de protecție și celor de piele.
‏‏‎ ‎
Pentru a curăța și steriliza suprafața telefonului tău (inclusiv display-ul și carcasa acestuia), Huawei recomandă următorii pași:
‏‏‎ ‎
1. Înainte de curățarea propriu-zisă a telefonului, este recomandat ca acesta să fie deconectat de la orice sursă externă de curent. Device-ul trebuie închis, ținut la distanță de surse de foc și de apă și să așteptăm ca acesta să ajungă la o temperatură optimă.
‏‏‎ ‎
2. Îndepărtează husa de protecție și accesoriile conectate.
‏‏‎ ‎
3. Pregătește o bucată de material, servetel cosmetic sau discheta damacheanta îmbibat cu alcool sau cu lichidul unui spray cu o concentrație de aproximativ 75% alcool medicinal. (fii atent la cantitatea pe care o folosești, nu este necesară o cantitate foarte mare de lichid).
‏‏‎ ‎
4. Cu mare atenție, curăță display-ul, carcasa din spate și părțile laterale ale telefonului, de sus în jos. Ai grijă să protejezi zonele sensibile, precum porturile, fantele sau lanterna).
‏‏‎ ‎
5. După aceea, lasă telefonul să se usuce complet, timp de 5 minute până la următoarea folosire.
‏‏‎ ‎
Atentionari:
- Șterge ușor suprafețele pentru evitarea unor posibile deformări sau zgârieturi.
- Nu folosi alt tip de dezinfectant (ca de exemplu detergentul sau balsamul) pentru curățarea telefonului.
- Nu pulveriza alcool direct pe suprafața telefonului. Acesta este puternic inflamabil și ar putea avea un efect negativ asupra dispozitivului tău. Nu uita să-l ții la distanță de surse de electrice și de foc.
- Ai grijă ca alcoolul să nu pătrundă în interiorul telefonului."
‏‏‎ ‎
Sursa: shorturl.at/qwBS3
7 Răspunsuri 7

Jay
Campion certificat
Super.. mulțumim.. chiar voiam să știu despre curățarea telefonului.. ma întrebam cu ce se poate face să nu stric ceva..

DanielaH
Moderator

@rafa.bloger, mulțumim pentru topic și pentru sfaturi!

 

Aș mai insista puțin pe câteva din categoria AȘA NU:

  • evitați cârpele abrazive, cu scame, prosoapele, prosoapele de hârtie sau alte obiecte similare
  • evitați ștergerea excesivă care ar putea provoca pagube
  • nu umeziți telefonul în orificii
  • nu folosiți înălbitori sau produse abrazive

 

Dacă mai aveți și alte sfaturi, sunt mai mult decât binevenite.

RafaHelper
#StarMember
Cu drag @DanielaH!

Ascary
Campion certificat
Detinatorii de telefoane cu standardul IP (Ingress Protection) pot sa-si spele telefonul cu putin Fairy si sub jet de apa. Iese cristal 🙂

Neaplicabil
Găsiți la magazine soluții dedicate cu tot cu laveta microfibra la flacon. Curata cam tot ce aveți in dotare electronice. Laptop, tv, display LCD, telefoane, ochelari. Eu am luat de la acel hipermarket mare cu nume franțuzesc.

Razvan
#StarMember
Cu apă și săpun lichid, sub jet de apă rece, pentru cei cu IP 68.

Vio73
#StarMember
Se poate da cu dezinfectant sau cu spirt pe toate laturile lui. Sau cu șervețele umede! Eu așa fac la anumite intervale!