anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Compară Note 10 cu Note 10+

Ascary
Campion certificat
Salut prieteni. As să vă prezint câteva motive pentru care nu ar trebui sa ne cumpărăm Note 10:
Note 10 are o baterie mai mica, 3500 mA, in vreme ce Note10+ are 4300 mA.
Note 10 nu are suport pentru încărcare super rapida, in vreme ce Note 10+ are încărcarea wireless, a lui Note 10 este de doar 12W, în timp ce Note10+ are 15W, deci mai rapida.
Note 10 nu are slot de sdcard, in vreme ce Note 10+ are.
RAMul lui Note 10 este de 8 GB, in vreme ce Note 10+ are 12 GB.
Memoria interna a lui Note 10 este de 256GB, in vreme ce Note 10+ are și varianta de 512 GB.
Ecranul lui Note 10 este FHD, in vreme ce Note 10 + este UHD.
Voi mai știți alte diferențe pentru care ar trebui sa ne gândim bine înainte de a face o alegere?
1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
DxOMark a testat modelul Samsung Galaxy Note10+ 5G şi l-a declarat drept „telefonul cu cea mai bună cameră” din acest moment. Avantajele lui Galaxy Note10+ 5G (şi ale modelului obişnuit, întrucât camerele sunt identice şi pe varianta 4G) faţă de P30 Pro par a fi concentrate în jurul funcţiilor de filmare. Huawei se concentrează în general pe calitatea fotografiilor, însă Samsung pune un accent deosebit pe funcţia de filmare, care i-a adus punctele în plus pentru a depăşi Huawei în testele DxOMark. Conform concluziilor testelor, Samsung Galaxy Note10+ 5G beneficiază de un sistem de stabilizare foarte eficient, autofocus rapid şi precis, culori naturale, expunere corectă în majoritatea situaţiilor şi filmare care captează detalii bune atât afară, cât şi în interior. Desigur, în lumină slabă, senzorul de dimensiuni mici nu poate să capteze la fel de multe detalii, în timp ce funcţia de tracking aduce de la sine şi expunere inconsistentă. https://m.go4it.ro/telefoane-mobile/dxomark-samsung-galaxy-note10-5g-are-cea-mai-buna-camera-de-pe-un-smartphone.-huawei-coboara-pe-locul-al-doilea-18276421

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

teacher_
#StarMember
Daca ne referim strict la aceste două modele..: Note 10 plus are și TOF camera 3D, ceea ce mi se pare super și are SAR mai mic decât Note 10 simplu... (de exemplu 0.7 fata de 1.08 la corp) Probabil cine își permite să dea 950 Euro, îsi va permite să dea și 1100, cât e Note 10 plus. Și mie mi se pare un super telefon, și dacă aș fi pus în fața unei alegeri, as opta pentru Note 10 plus!

svetalex
Senior certificat
De ce să nu cumpărăm Note 10 sau Note10+? Sunt foarte scumpe 🙂

teacher_
#StarMember
Cred că ideea era de comparație între cele două modele. Dacă Note 10 este scump, ce sa mai vorbim despre Note 10 plus, care e și mai scump? Sincer, mă așteptam că și Note 10 să aibă slot pentru Micro SD, chiar daca memoria este generoasă, trebuiau să se gândească la faptul că unii chiar îl folosesc îndelungat...

Jay
Campion certificat
Sunt scumpe amandoua, dar, ma gandesc ca e posibil, dupa aparitia lui Note 10+, sa mai scada pretul la Note 10 si sa fie mai accesibil.. Chiar ma gandesc la varianta de a-mi lua un dual-sim si Note 10 e o varianta la care ma gandesc, nu stiu daca il voi si lua.. poate primesc o oferta de nerefuzat 😄

Miha_Z
#StarMember
Daca e sa comparam cele doua mobile, cu siguranta Note 10+ are castig de cauza. Este mai performant si acest lucru reiese si din diferenta de pret, de 150 E in plus. Note 10 are Sar mai mare 0.85W/kg(head) 1.08W/kg(body), fata de Note10+ 0.35W/kg(head) 0.70W/kg(body). De asemenea Note 10 nu are memory card si camera 3D. Sursa: https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9788&idPhone2=9732

Laura_cio
Senior
La preț mai fac comparații intre ele, cam 1000 lei este diferenta intre Note 10 + și Note 10, dar peste 4500 lei fiecare. Și la baterie ma mai uit, dar observ ca ne-ai oferit detalii, dar și la camerele foto care sunt profesionale la amândouă.

CostinelN
Explorator
Ascary, subiectul tau imi aduce aminte de perioada anilor 2000-2005 cand ma duceam sa cumpar o unitate de calculator pe care trebuia sa o schimb in fiecare an din cauza programelor care foloseau din ce in ce mai multe resurse. Ma uitam pe listele cu componente si alegeam tot ce era mai performat, dar dupa o saptamana apareau altele mai performante la preturi cu cativa lei mai mari. Ce vreau sa spun este faptul ca telefoanele sunt foarte performante si cu siguranta vor aparea in viitorul apropiat altele mai performante. Eu folosesc un Note9 la care nu am reusit sa il fac sa imi arate limitele( bineinteles cu aplicatiile pe care le folosesc eu). Sunt convins ca diferentele dintre cele doua telefoane isi merita pretul, dar cu siguranta banii dati in plus iti asigura decat linistea personala pe care o simti ca ai " ultimul model de telefon".

Razvan
#StarMember
DxOMark a testat modelul Samsung Galaxy Note10+ 5G şi l-a declarat drept „telefonul cu cea mai bună cameră” din acest moment. Avantajele lui Galaxy Note10+ 5G (şi ale modelului obişnuit, întrucât camerele sunt identice şi pe varianta 4G) faţă de P30 Pro par a fi concentrate în jurul funcţiilor de filmare. Huawei se concentrează în general pe calitatea fotografiilor, însă Samsung pune un accent deosebit pe funcţia de filmare, care i-a adus punctele în plus pentru a depăşi Huawei în testele DxOMark. Conform concluziilor testelor, Samsung Galaxy Note10+ 5G beneficiază de un sistem de stabilizare foarte eficient, autofocus rapid şi precis, culori naturale, expunere corectă în majoritatea situaţiilor şi filmare care captează detalii bune atât afară, cât şi în interior. Desigur, în lumină slabă, senzorul de dimensiuni mici nu poate să capteze la fel de multe detalii, în timp ce funcţia de tracking aduce de la sine şi expunere inconsistentă. https://m.go4it.ro/telefoane-mobile/dxomark-samsung-galaxy-note10-5g-are-cea-mai-buna-camera-de-pe-un-smartphone.-huawei-coboara-pe-locul-al-doilea-18276421

Pastilchen
Explorator
Mulțumim, Ascary, pentru informații. Reiese foarte clar diferența între Samsung Note10 și Samsung Note10+. Cine - mai ales din Comunitate - nu și l-ar dori pe cel mai performant? ... Cu speranța în oportunitatea de a-l putea achiziționa cândva, ne bucurăm de toate noutățile împărtășite de cei inițiați, cu generozitate, și celor mai mult sau mai puțin inițiați în tainele domeniului.