anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ce înseamnă memorie de tip flash?

Soniutza
Junior
Am văzut la mai multe telefoane, tablete și accesorii ca au memorie de tip flash, si nu știu ce înseamnă...
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Buna @Soniutza, O memorie de tip flash este o memorie normala din punct de vedere al utilizatorului casnic. Ea oferă viteze mult mai bune de scriere si citire. Desi a fost inventata in 1980 a tot fost reinventata până in ziua de astăzi si este din ce in ce mai performanta. @laura.cio afirmația cu Samsung este falsă pentru că toți producători utilizează memorii flash, inca din 1980, ce diferă este tehnologia folosita. Unele memorii pot fi mai rapide iar altele nu, dar cred că toate sunt la fel de rapide in ziua de astăzi. @Soniutza poți sa ne lasi câteva exemple unde ai văzut această specificație de memorie flash?

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

teacher_
#StarMember
Buna ziua! Memoria (de tip) flash este o memorie electronică, de calculator (sau alt aparat cu memorie), nevolatilă (în care datele persistă și fără alimentare cu energie electrică) și care la nevoie poate fi ștearsă și reprogramată (reîncărcată cu date). „Flash” mai desemnează și tehnologia folosită la fabricarea memoriilor de acest tip. Memoriile flash sunt memorii cu acces aleator. Sursa https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Memorie_flash

Ascary
Campion certificat
O explicație mai detaliată a ceea ce înseamnă memoria flash găsești și aici: http://www.creeaza.com/referate/informatica/calculatoare/Memoria-Flash-Principiile-de-f762.php

Laura_cio
Senior
Este o memoriei tip chip folosită la calculatoare, telefoane, tablete mai inteligente, de 4 ori mai rapida decât la cele actuale, îmbunătățind performanțele aplicațiilor, vitezei de transfer. Samsung are dotate noile gadgeturi cu acest tip de memorie.

RafaHelper
#StarMember
Buna @Soniutza, O memorie de tip flash este o memorie normala din punct de vedere al utilizatorului casnic. Ea oferă viteze mult mai bune de scriere si citire. Desi a fost inventata in 1980 a tot fost reinventata până in ziua de astăzi si este din ce in ce mai performanta. @laura.cio afirmația cu Samsung este falsă pentru că toți producători utilizează memorii flash, inca din 1980, ce diferă este tehnologia folosita. Unele memorii pot fi mai rapide iar altele nu, dar cred că toate sunt la fel de rapide in ziua de astăzi. @Soniutza poți sa ne lasi câteva exemple unde ai văzut această specificație de memorie flash?

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver
Sunt pe sistemul cardurilor si stick urilor de memorie, un fel de mini hard-uri, dar pt telefoane, tablete, netbook-uri si se numesc eMMC daca sunt montate in interiorul gadget-urilor, pe placa de baza. Diferenta dintre dintre un card SD si un eMMC consta in faptul ca cel din urma are un controller care il poate face bootabil, fiind o versiune mai ieftina si mai slaba a unui HDD sau SSD, pe cand pe un card SD nu se poate instala un OS.

Vio73
#StarMember
Este acea memorie pe care o folosim în viața de zi cu zi prin intermediul stick-urilor usb.

teacher_
#StarMember
@Rafa.bloger, eu am văzut-o la ceva modele de telefoane... 32GB memorie flash.... Și eu eram curios de ce reprezintă.

Romeo_
Senior certificat
Soniutza, Ceea ce e scris mai sus / Sper ca te va ajuta / N-o sa mai postez in plus / Un raspuns ce l-as dubla / Pentru ca ai mei colegi / Au raspuns si-au completat / Trebuie doar sa alegi / Raspunsul ce-ajutat. 😉

RafaHelper
#StarMember
Salut @teacher, Ce ai vazut tu este memoria ROM sau spațiul intern de stocare. Cuvântul flash nu aduce un plus in acest caz.