anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Blocare telefon dacă persoana de la care îl cumpăr nu îl mai plătește

Alina677
Începător
Bună! Vreau să cumpăr de la cineva un telefon Huawei 12t care este luat pe abonament. Dacă persoana de la care îl cumpăr nu îl mai plătește există posibilitatea ca telefonul să-mi fie blocat până la achitarea facturilor?
1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, Alina!!! "Telefonul ca dispozitiv va continua sa functioneze. In cazul in care titularul nu mai plateste, abonamentul va fi suspendat." DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2931170-telefon-rate-luat-prelungire-abonament PS Banuiesc ca e vorba de Xiaomi 12t, nu Huawei.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
In mod normal, nu. Si personal nu am auzit sa blocheze cumva operatorul telefonul cuiva in felul asta. Problema, in caz de neplata, se rezolva pe cale juridica, intre operator si persoana respectiva. Nu intre operator si telefonul cumparat. Deci, eu zic ca nu. N-am auzit pe nimeni sa-i fi fost blocat telefonul pentru neplata facturilor.
Client Orange

delfinas
#StarMember
Bun venit in Comunitate, Alina!!! "Telefonul ca dispozitiv va continua sa functioneze. In cazul in care titularul nu mai plateste, abonamentul va fi suspendat." DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2931170-telefon-rate-luat-prelungire-abonament PS Banuiesc ca e vorba de Xiaomi 12t, nu Huawei.

BlackWolf
Senior certificat
Bună Alina! Da, pentru neplata poate fi trecut imei-ul în blacklist și ți-l blochează, indiferent de telefon. Majoritatea operatorilor din alte tari fac asta, în România doar Vodafone face asta, nu și Orange, deocamdată, dar mai știi, oricând pot începe și ei și restul... Cel mai bine este sa eviți sa cumperi astfel de telefoane de la tot felul de indivizi, chiar dacă sunt mai ieftine. E posibil ca pe termen lung sa pierzi mai mult. Mai bine îl iei corect, din magazin sau de la persoane de încredere, chiar dacă sunt puțin mai scumpe, dar măcar nu ai un stres în plus după...

BlackWolf
Senior certificat
Poftim un exemplu...

Vio73
#StarMember
Salutare! Nici eu nu recomand așa ceva, indiferent că Orange îl va bloca sau nu. Se găsesc o multitudine de alte posibilități și nu are rost să faci o astfel de ,,afacere", chiar dacă la prima vedere pare avantajoasă.

Pololică
#StarMember
Teoretic Orange nu blocheaza telefoanele care nu mai sunt platite prin programul de rate (nu ca nu poate, nu vrea). Practic... e la latitudinea Orange. Acum nu, dar la anul sau oricand poate introduce o notificare privind implenetarea blocarii aparaturii (telefon/router/etc) luata in rate sau la pret redus si poti ramane cu ochii in soare.