anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Ati auzit de telefoanele Fairphone?

Valacchus
Junior entuziast
Exista in Romania?
Merita cumparat?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Destul de spartan telefonul. Inteleg faptul ca a fost gandit pentru a fi constuit utilizand materiale reciclate, orientat pe protectia mediului si ca producatorii sunt prima companie de acest gen care s-a intergrat in programul Fairtrade. Si asa telefonul arata destul de "din topor" , configuratia hardware este una modesta, pretul de 450 euro pentru Fairphone 3 destul de piperat, dar inteleg ca primesti un voucher de 40 de euro daca reciclezi la ei vechiul Fairphone sau 20 euro pentru oricare alt telefon. Personal nu ma vad cu asa ceva. https://www.fairphone.com/en/ https://shop.fairphone.com/en/spare-parts/filter/choose-your-fairphone/fairphone-3?ref=header

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

teacher_
#StarMember
Salut. Am auzit recent de Fairphone într-un articol, in care se precizează că poate fi reparat acasă, de oricine, primind un scor mare la acest capitol (are kit complet reparație) https://m.go4it.ro/telefoane-mobile/telefonul-care-poate-fi-reparat-acasa-fairphone-3-primit-nota-maxima-de-reparabilitate-de-la-ifixit-18395429 Din ce am citit, are memorie rezonabilă, dar partea proasta e că are baterie de 3.000 mAh...și tine o zi. Pe piata din Romania nu exista, iar dacă îmi ceri părerea daca merita cumpărat, având în vedere că în România nu există, cred e dificil să îl cumperi, mai ales datorita bateriei care nu tine mult. Pe de altă parte, daca are kit de reparație, merita cumpărat, mai ales că Note 10+ a primit nota 3/10 la testele de reparație... Vine inclusiv cu un ecran de schimb, și alte lucruri care se strica primele. Dacă ai posibilitatea sa îl cumperi, eu zic sa încerci totuși.

Miha_Z
#StarMember
WAW interesant telefon. Pe mine m-a dat gata partea cu reparatul acasa. Pentru pasionatii de "desfacut si reasamblat" mobile este de luat in calcul. In rest eu tot cu veteranii firmelor de mobile voi merge inainte. 🙂

FaraUnID
Campion certificat
Destul de spartan telefonul. Inteleg faptul ca a fost gandit pentru a fi constuit utilizand materiale reciclate, orientat pe protectia mediului si ca producatorii sunt prima companie de acest gen care s-a intergrat in programul Fairtrade. Si asa telefonul arata destul de "din topor" , configuratia hardware este una modesta, pretul de 450 euro pentru Fairphone 3 destul de piperat, dar inteleg ca primesti un voucher de 40 de euro daca reciclezi la ei vechiul Fairphone sau 20 euro pentru oricare alt telefon. Personal nu ma vad cu asa ceva. https://www.fairphone.com/en/ https://shop.fairphone.com/en/spare-parts/filter/choose-your-fairphone/fairphone-3?ref=header

teacher_
#StarMember
Pentru cineva care își sparge telefonul des, ăsta e telefonul ideal... Îl demontează și îl schimbă în câteva minute..

Romeo_
Senior certificat
Scump si primitiv...de ce ar cumpara romanul care are venituri mici asa ceva cand sunt optiuni mai bune si mai ieftine?

Vio73
#StarMember
Cam scump, dar merită analizat!

Razvan
#StarMember
Ca și caracteristici este comparabil cu Huawei P20 lite/Psmart 2019, doar ca acestea 2 din urma sunt mult mai ieftine și de buget.

Anonim
Neaplicabil
M-am uitat pe site-ul oficial. Este slăbuț și la 450 euro ai o grămadă de variante de luat în calcul. Nu aș da atâția bani pe un brand necunoscut, încă! 😉 Cine știe? Poate va avea succes însă eu nu aș risca.

Razvan
#StarMember
Dacă era vreo 150 euro, era alta treabă, așa sunt prea mulți bani de dat pe o cărămidă chinezească.

Vio73
#StarMember
Așa, mai bine îți tragi un allview și ești mai căștigat. Poate este și mai ieftin decât ăsta.

Jay
Campion certificat
Nu am auzit, până acum, dar, din ce vad in comentarii, nu multumesc!.. Imi este prea necunoscut pentru prețul de 450€.. Chiar dacă este prietenos cu mediul.. Ar putea sa fie mai prietenos si cu buzunarul.. Pare o jucărie pentru adulți... 🙂

iuiu88
Cunoscător
Salut ! Nu cunosc pe nimeni care sa detina un Fairphone, si sincer, as fi prima din anturajul meu cu mare placere, poate intr-un an sau doi. De ce ? Pentru ca le admir premisa si principiile - un telefon care respecta mediul inconjurator si nu exploateaza oamenii saraci pentru a-l construi . Stiu ca in Africa, de exemplu, copiii sunt dusi de mici pe site-uri de exploatare a minereurilor pentru a strange materiale pentru confectionarea de Iphone-uri, Samsunguri s.a.m.d , pe bani de nimic . Lucru care nu e normal si care ar trebui sa inceteze . Mi-as lua un Fairphone la pretul de 450 de euro in momentul in care ar fi mai cizelat unpic, ca aspect ...si unpic mai subtire . Ma gandesc ca intr-un an, poate 2, aceasta companie isi va gasi piata target si vor reusi sa isi dezvolte produsul pentru un public larg, ajustand telefonul pe cerintele actuale - mai elegant, mai finut, mai putin spartan :))) .

Laura_cio
Senior
Interesant pe partea cu reparatul acasă, dar cam scump doar pentru acest serviciu. Nu as achiziționa, doar as testa.

teacher_
#StarMember
Dacă și-ar îmbunătăți capacitatea bateriei, eu as vrea sa cumpăr, felul cum arată nu este atât important pentru mine.