anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Încheiat] Orange Smartphone tester pentru persoanele care au blog/ vlog/ canale de youtube

Valentin01
Începător
De ce se mai organizeaza concursul Orange Smartphone Tester daca Orange le da telefoane pt teste doar persoanelor care au blog/vlog si au canale de youtube cunoscute (Mobilissimo, Gadget.ro, ithot.ro, etc.)? Eu m-am inscris de foarte multe ori in Orange smartphone tester si apoi vedeam ca doar persoanele care pot face reclama pe internet anumitor telefoane le primeau. De ce?
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut Valentin, bine ai venit în comunitate!

 

Probabil ai avut această impresie pentru că Smart Tester presupune 2 testări: o campanie pentru bloggeri și o campanie pentru clienți, fiecare având un regulament specific și un număr de device-uri dedicat. Chiar dacă au acelaşi nume, cele două campanii de testare, cea adresată bloggerilor şi cea dedicată clienților sunt două acţiuni diferite ce nu se află în competiţie directă şi nu sunt influenţate una de cealaltă.

 

Pe baza regulamentelor dedicate avem grijă să existe reguli clar stabilite pentru fiecare testare și să acordăm astfel șanse egale tuturor participanților.

 

Sunt membri din comunitate care au reușit să testeze telefoane în această campanie, deci vă încurajăm să vă înscrieti în continuare 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Florin_D
Cunoscător certificat
Bine întrebări! Sincer și eu m-am înscris de mai multe ori în acest program și din păcate nu am avut norocul de a participa! Cred că un răspuns la.aceasta întrebare ar trebui sa vina de la o persoana avizată din cadrul companiei Orange România.

svetalex
Senior certificat
Nu se dau telefoane spre testare doar vedetelor. Cred că se înscriu f multe persoane în campaniile de testare Orange Smart Tester și sunt anumite criterii după care sunt selectați cei care vor testa

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut Valentin, bine ai venit în comunitate!

 

Probabil ai avut această impresie pentru că Smart Tester presupune 2 testări: o campanie pentru bloggeri și o campanie pentru clienți, fiecare având un regulament specific și un număr de device-uri dedicat. Chiar dacă au acelaşi nume, cele două campanii de testare, cea adresată bloggerilor şi cea dedicată clienților sunt două acţiuni diferite ce nu se află în competiţie directă şi nu sunt influenţate una de cealaltă.

 

Pe baza regulamentelor dedicate avem grijă să existe reguli clar stabilite pentru fiecare testare și să acordăm astfel șanse egale tuturor participanților.

 

Sunt membri din comunitate care au reușit să testeze telefoane în această campanie, deci vă încurajăm să vă înscrieti în continuare 🙂

teacher_
#StarMember
Salut! Înțeleg că esti supărat, și eu m-am înscris la toate, la fel ca și colegii mei, doar că degeaba, deocamdată. Vor mai fi campanii de testare, încă sper 🙂

Ascary
Campion certificat
E drăguț să primești un telefon spre testare si sa te joci cu el doua săptămâni,sa-l arati prietenilor si rudelor,eventual sa se joace si ei cu el iar apoi la sfarsit sa faci si un review asa cum ai promis,review care se dovedeste doar o insiruire de detalii tehnice pe care oricum le gasesti in user manual. Poate va dezamagesc dat testarea unui flagship nu este chiar pentru oricine. Trebuie sa ai cunostinte temeinice in acest domeniu ca sa poti face la final un review complet,profesional.Testerul trebuie sa fie analitic,critic,sceptic.Nu doar sa fie incantat de cum arata telefonul. Trebuie sa-i caute buguri software si defecte hardware,de aspect. Sa aiba rabdare sa testeze toti senzorii care in ultimul timp sunt foarte multi pe telefoanele de ultima generatie. Sa stie sa faca o fotografie,sa lucreze cu camerele telefonului,sa acorde o mare atentie detaliilor acestora. Sa stie sa lucreze cu setarile,atat ale sistemului de operare dar si a camerelor foto. Nu-i suficient un selfie sau o panoramica... Sa-si noteze fiecare detaliu,fiecare aspect pozitiv sau negativ ,pentru ca apoi la final reviewul sa fie complet,detaliat si usor de urmarit pentru cei ce il vor citi. Cati dintre noi intrunim aceste criterii? Eu unul,desi telefonul mobil este un hobby,nu este suficient pentru a fi tester bun si probabil ca review-ul de final n-ar multumi multa lume. Orange ofera spre testare telefoane tuturor celor ce au sansa castigatoare la extragere,dar oare cati sunt cu adevarat testeri? Nici nu stiu cand m-am bucurat mai tare,atunci cand am primit un telefon spre testare sau atunci cand nu am fost selectat. Cred ca mai degraba atunci cand nu am primit,astfel scapand de corvoada testarii si asteptand cu interes review-urila altora mai norocosi sau...ghinionisti. Am scris zeci de review-uri ample,cu date,teste,fotografii si tot ce trebuie dar stiti de cate am fost multumit? Poate de unul sau doua. Restul au ajuns la gunoi. Munca de doua saptamani,fiindca este o munca nu o joaca,am sters-o intr-o secunda. Daca mie nu mi-a placut,cum ar fi placut altora. "Testereala" am luat-o foarte in serios dar sunt mai fericit cand nu primesc telefonul de test si daca ma tine buzunarul si telefonul imi place,mi-l cumpar si ma delectez cu el in voie fara riscul de dezamagi pe cineva printr-un review deplorabil.

Vio73
#StarMember
Eu am fost smart tester anul trecut, la telefonul Huawei P 30 Pro. A fost o experiență destul de utilă, care m-a făcut ulterior să renunț la a mai cumpăra telefoane Samsung și am trecut pe Huawei.

Cathy
Explorator entuziast
Buna Valentin! Si eu am testat anul trecut un S10 si nu am niciun blog si niciun vlog. E destul de greu sa testezi 2 saptamani si apoi sa te intorci la vechitura pe care o ai in dotare cum era in cazul meu anul trecut. Nu mi am permis sa achizitionez un S10 dar am renuntat la cel pe care il aveam atunci si mi am luat tot un Samsung. Totodata a fost cam stresant pt mine, ma plimbam cu el ca astia cu moastele ca nu cumva sa pateasca ceva.

Miha_Z
#StarMember
@Cathy frumoasa comparatia ta a mobilului cu moastele. :)) Am avut si eu un smartphone in testare si adevarul este ca esti mai grijuliu cu el, stiind ca nu-i al tau.