anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mesaje pe Iphone

SavitarBky
Începător
Buna ziua. Sunt un posesor nou de Iphone 13 Pro. Este prima mea interactiune cu iOS. Am observat ca mesajele de tip mesaje de chat, nu le primesc. Ce pot face?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Trecerea de la chat la SMS se face dupa un anumit timp. Nu mai stiu cat. Am avut si eu aceeasi problema. Din pacate nicio solutie. Se poate dezactiva chat-ul de pe Android, si atunci ar trebui sa mearga. Mi se pare ca le-am trimis si celor de la Google un mesaj in sensul asta, dar inteleg ca inca nu s-a rezolvat. In mod normal, daca nu se poate trimite mesajul ca chat, se face fallback pe SMS si se trimite asa. Dar am patit si eu sa nu se poata primi mesajul. Dar nici de trimis nu se trimitea, pentru ca nu facea fallback pe SMS (decat ocazional). O sa ma mai documentez si eu un pic, mai testez, si te anunt daca gasesc o solutie. Ca varianta temporara, poti incerca dezactivarea functiei de chat de pe Android. Update: vezi ca pe Android, la Messages > Settings > Chat feature, exista o setare: Automatically resend as text (SMS/MMS). Vad ca e oprita by default. Incearca sa o activezi. La mine se trimite direct ca SMS, si nu am niciun fel de delay. Cred ca in timp, se "obisnuieste" aplicatia, si trimite doar ca SMS in loc de chat. Dar pana atunci, incearca sa activezi functia asta.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Al1
Explorator
Nu are legatura operatorul mobil e din setari cauta pe net

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu inteleg. Ce mesaje chat? Primite de unde? Ideea e asa: iMessage nu stie RCS. Deci daca incerci sa trimiti un mesaj "chat" din aplicatia de Messages a unui Android mai recent, nu iti va ajunge ca chat pe iOS. Va ajunge ca SMS normal. iMessage trimite mesaje via internet cu conditia sa fie catre un alt iPhone. Daca vorbim de o aplicatie terta, trebuie vazut concret pentru acea aplicatie. Deci...avem nevoie de ceva mai multe detalii.
Client Orange

SavitarBky
Începător
Am trimis un mesaj catre un prieten ce are Android. El a primit, mi-a raspuns la mesaj, insa mie nu imi ajunge mesajul. M-am intalnit cu el si avea mesaj de "chat" cu mine si ii aparea mesaj trimis, insa eu nu am primit nimic. Alta situatie a fost cu tatal meu ce mi-a trimis un mesaj de pe Huawei si ii aparea un semn al exclamarii cand a trimis mesaj catre mine. A apasat pe acesta si a schimbat in "Sms" si am primit mesajul. Deci problema este ca desi mesajul trimis prin mesaj "chat" din aplicatia de Messages a unui Android, nu il primesc nici ca chat, nici ca SMS.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Trecerea de la chat la SMS se face dupa un anumit timp. Nu mai stiu cat. Am avut si eu aceeasi problema. Din pacate nicio solutie. Se poate dezactiva chat-ul de pe Android, si atunci ar trebui sa mearga. Mi se pare ca le-am trimis si celor de la Google un mesaj in sensul asta, dar inteleg ca inca nu s-a rezolvat. In mod normal, daca nu se poate trimite mesajul ca chat, se face fallback pe SMS si se trimite asa. Dar am patit si eu sa nu se poata primi mesajul. Dar nici de trimis nu se trimitea, pentru ca nu facea fallback pe SMS (decat ocazional). O sa ma mai documentez si eu un pic, mai testez, si te anunt daca gasesc o solutie. Ca varianta temporara, poti incerca dezactivarea functiei de chat de pe Android. Update: vezi ca pe Android, la Messages > Settings > Chat feature, exista o setare: Automatically resend as text (SMS/MMS). Vad ca e oprita by default. Incearca sa o activezi. La mine se trimite direct ca SMS, si nu am niciun fel de delay. Cred ca in timp, se "obisnuieste" aplicatia, si trimite doar ca SMS in loc de chat. Dar pana atunci, incearca sa activezi functia asta.
Client Orange

DanielaH
Moderator
@SavitarBky, ai rezolvat? Te-au ajutat răspunsurile primite aici? Dacă da, te rugăm să-l marchezi pe cel mai bun ca soluție pentru a fi de ajutor și altor membri. Te așteptăm să revii cu vești bune.

Al1
Explorator
Setari - configurari - mesaje - dezactivezi imessage. Fara suparare dar cauta pe net daca nu stii sa folosesti un iphone nu are legatura operatorul de telefonie