anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sugestie - Reprelungire abonament

Viocat
Senior certificat
De ce reprelungirea abonamentului se poate face numai la 18 luni dupa achizitia unui telefon nou? La achizitia telefonului, orange se alege cu abonat pentru minim 24 luni, iar abonatul foloseste la momentul respectivei achiziții punctele oty obtinute dinaintea acestei perioade. De ce, după 6 luni de la achizitia telefonului, abonatul nu poate achizitiona alt telefon folosind punctele oty aferente acestor 6 luni de contract cu prelungirea aceluiasi abonament cu 24 luni. Astfel orange ar fi sigur ca are abonat pe 30 luni si nu 24 cum este in acest moment. Pareri?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
@Viocat, in acest moment, poti prelungi abonamentul dupa 18 luni si, Orange, renunta la cele 6 luni, pe care le mai ai pana la 24 de luni, prin faptul ca, la prelungire, nu se adauga si acelea, ci vei avea fix 24 de luni.. si, la fiecare 24 de luni, de fapt, Orange renunta la 6 luni.. Tot prelungind, la cat vrea fiecare, vei ajunge sa nici nu mai stii cati ani mai ai minim de abonament.. Mie mi se pare mai ok varianta de prelungire dupa 18 luni si ca voi avea fix perioada cu care a fost prelungit abonamentul.. Pana la urma nu am nevoie de mai multe telefoane pentru un singur abonament.. dimpotriva, pe un telefon se pot folosi mai multe abonamente..

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

teacher_
#StarMember
Salut! Sa știi că și eu sunt în aceeași situație, mai am o lună până pot sa îmi iau un dispozitiv nou pe abonament. Nu am înțeles politică asta, a încercat un operator sa îmi explice, dar tot nu am înțeles... Ai perfecta dreptate, cred că ar avea ambele părți de câștigat dacă s-ar renunța la acel timp care trebuie să treacă.

Razvan
#StarMember
În acest moment, contractele Orange se încheie pe maxim 24 de luni. În 2010 a fost schimbat programul Orange Thank You cu achiziție unui telefon la 18 luni și cu o perioadă contractuală de maxim 30 de luni. După câteva reclamații la Anpc și ceva amenzi luate, în 2019 au revenit la perioada contractuală de maxim 24 luni. Până în 2010, puteai să îți achiziționezi un telefon prin OTY odată la 12 luni, chiar dacă prelungeai abonamentul pe 24 luni, 12 luni se suprapuneau mereu.

Viocat
Senior certificat
Ca sa folosesti punctele oty triplate online e musai pe 24 de luni

delfinas
#StarMember
La concurenta e altfel?

Vio73
#StarMember
Eu am prelungit când aveam 18 luni contractuale, pe 24 de luni, deci nici vorbă de 30 de luni. Asta era acum ceva timp, dar nu mai este. Oricum, cred că e mai bine decât la ceilalți, din acest punct de vedere!

Jay
Campion certificat
@Viocat, in acest moment, poti prelungi abonamentul dupa 18 luni si, Orange, renunta la cele 6 luni, pe care le mai ai pana la 24 de luni, prin faptul ca, la prelungire, nu se adauga si acelea, ci vei avea fix 24 de luni.. si, la fiecare 24 de luni, de fapt, Orange renunta la 6 luni.. Tot prelungind, la cat vrea fiecare, vei ajunge sa nici nu mai stii cati ani mai ai minim de abonament.. Mie mi se pare mai ok varianta de prelungire dupa 18 luni si ca voi avea fix perioada cu care a fost prelungit abonamentul.. Pana la urma nu am nevoie de mai multe telefoane pentru un singur abonament.. dimpotriva, pe un telefon se pot folosi mai multe abonamente..

RafaHelper
#StarMember
@Viocat, nu se poate si nici nu cred ca se va putea pentru ca la prelungire cu achiziție de telefon primești un discount la acel telefon. Acel discount, care desi nu este mare, se va amortiza in minim 18 luni de abonament. De aceea trebuie sa aștepți minim 18 luni, pentru ca Orange sa câștige cat mai multi bani din plata abonamentului tau. ‏‏‎ ‎ Exista in trecut, opțiunea de early upgrade dar doar pentru unele modele de telefoane, astfel puteai sa ai ultimul model de telefon lansat de producatorul X fara a astepta cele 18 luni minim.

Viocat
Senior certificat
@Vio73 ideea era sa iei 2 tel cu abonament reinnoit, mai devreme de 18 luni reinnoirea, iar durata cumulata a ambelor abonamente calculata ziceam eu in propunere 6 luni + 24 luni = 30 luni

Viocat
Senior certificat
@Jay poate din vina proprie distrugi tel scapat in apa pe scari etc si vei plati abonam fara sa faci niciunfel de trafic in retea sau iei copil parinte un tel sa foloseasca cu abon la alte companii ptr a fibsigur ca ai costuri reduse si fara costuri suplimentare din cauza greselilor acestora in urilizarea datelor mobile. Oricum plata produselor reduse sa-r face in baza activitatii tale din reteaua orange. @rafa reducerea o primesti in baza activitatii anterioare achizitiei unui telefon nou in baza punctelor oty pe care deja le-ai acumulat, nu cele pe care le vei obtine in cele 24 de luni ptr care prelungesti. Triplarea punctelor se face ptr achizitii online. In fine am zis ca o propunere