anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Posibilitate folosire modul SFP+ GPON

free2air
Junior entuziast

Draga Orange, 

Te rog sa fii mai prietenos cu clientii SOHO si small business si ofera si tu pobilitatea utilizarii unui modul GPON.

Multi dintre noi folosim gateway-uri semi-pro care au optiunea asta.

Din punctul meu de vedere este o situatie win-win, pentru tine financiara: 

Tu nu mai platesti echipamente ONT pentru acel client

Acel client care poate are un rack, nu mai foloseste o gramada de spatiu doar pentru acel echipament ONT de la tine. 

Plus ca genul asta de clienti nu au nevoie de CATV, folosesc doar internetul ca linie principala sau de backup. 

Asa clientul tau nu te mai bate la cap sa treci ONT-ul in mod bridge pentru a evita un double NAT (which sucks) 

Mai mult decat atat, am vazut ca de obicei modulele SFP ONU ajung pana in 1800 si ceva Mbps ceea ce cumva intra in plaja voastra de abonamente 🙂 

Eu cred ca daca ati implementa optiunea asta ati castiga multi clienti small business. 

Eu momentan folosesc un Mikrotik RB4011iGS si mi-ar placea maxim sa am posibilitatea de a folosi un modul SFP ONU. 

Chiar mi-ar placea mult ca cineva din management sa vada mesajul si sa schimbe ceva in sensul asta 🙂 

XOXO 🙂 

Think about it 🙂 


4 Răspunsuri 4

DanielaH
Moderator

@free2air, bine ai revenit în Comunitate! Mulțumim pentru topic! Îl vom redirecționa către colegii noștri care se ocupă de zona SOHO.

AndreiSSS
Junior entuziast

Poti il faci dar este putin de munca si depinde de zona tari :), poti sa iti iei un modul sa il programezi si sa ai acele viteze 🙂 numai ca acel mikrotik este entry zone, o sa iti faca routing decent.

Suport din partea providerilor mai putin .. pentru ca isi pierd controlul asupra echipamentului.. dar exista si alte probleme mai grave din pct de vedere al securitatii.

szocsbarna
Începător

Sustin

razvanv
Începător

Am deja 6 locații Orange Fibră cu SFP-uri hack-uite de la Ubiquiti și aș prefera o variantă oficială, în special considerând faptul că router-ul vostru LiveBox6, distribuit cu abonamentele mai dotate nici nu știe modul bridge. 3 locații sunt rezidențiale și 3 sunt business. Și cu creșterea disponibilității serviciilor Orange Fibră aș mai adăuga încă 2 locații rezidențiale la prima strigare.

Sunt multe motive pentru care un utilizator final și-ar dori să folosească propriul router:

  • inspecție trafic
  • site-to-site vpn între locații
  • performanță crescută (degeaba ai 1800mbps pe interfața PON dacă pe cea ethernet nu ai decât 1000)
  • interfață de administrare mai corerentă
  • reguli de trafic shaping
  • abilitatea de a avea alimentare redundantă la router, care nu se poate face cu echipamentele voastre
  • abilitatea de a monta în rack echipamentele de rețea, ceea ce nu se poate face civilizat cu ONT-urile de la nici un provider

Unii merg pe soluțiile Mikrotik din varii motive, alții pe Ubiquiti. Unele companii aduc Palo Alto în spatele acelor conexiuni. Abilitatea de a folosi module SFP+ cu MAC este vitală, în special când există unele precum Hisense LTF7267-BH+ care pot fi folosite și pe XGS-PON și pe XG-PON și pe GPON.

Pasul 2: un mic ghid pe site-ul web despre cum să configurezi internet-ul în modul Bridge cu SFP+ pe RouterOS 7 și pe UnifiOS 3 cu Network Application 7.3 astfel încât să-ți meargă și opțiunile configurate la serviciul de internet precum dual stack și ip-fix.

Chiar și la Huawei România se folosesc SFP-uri Hisense.