anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Printare in retea wireless

Viocat
Senior certificat
Cum printati de pe telefonul mobil si cu ce aplicatie? Eu folosecc aplicatia gratuita Nokoprint descarcata din Google magazin play, ma conectez in aceeasi retea wireless cu imprimanta, caut imprimante disponibile, o selectez pe cea diferita de Createpdf (aceasta optiune imi permite sa creez un pdf dintr-un word spre ex) instalez driverul generic si apoi tiparesc. Actiunea de cautare este necesara daca imprimanta nu are ip fix, ci primeste unul prin dhcp.
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Dau print direct, de exemplu dacă sunt în folderul de Files și selectez un pdf, îmi face un preview implicit și am opțiunea de Print. La prima printare a fost nevoie să dau un search ca să îmi găsească imprimanta, având atât telefonul cât și imprimanta conectate la aceeași rețea wireless. Am găsit și un video: https://youtu.be/YoCXWRzxppk

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Eu nu folosesc o aplicație anume. Ca să printez un document îl accesez și merg pe opțiunea de Print unde mi se conectează automat imprimanta (HP Deskjet 4640) și pot edita opțiunile de printare (ex. alb-negru sau color, ce pagini să printez, față-verso, etc.). Mi se pare extrem de simplu și rapid, menționez că am iPhone.

Viocat
Senior certificat
Cu ce aplicatie ti-l deschide implicit documentul? Dai print din acea aplicatie cu care accesezi documentul? Nu a trebuit sa adaugi inainte si imprimanta? Nu am folosit decat tel cu andoid sau windows si de aceea eram curios cum merge pe dispozitive Apple

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Dau print direct, de exemplu dacă sunt în folderul de Files și selectez un pdf, îmi face un preview implicit și am opțiunea de Print. La prima printare a fost nevoie să dau un search ca să îmi găsească imprimanta, având atât telefonul cât și imprimanta conectate la aceeași rețea wireless. Am găsit și un video: https://youtu.be/YoCXWRzxppk