anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Apple watch SE sau Nintendo switch?

Ilie_Catalin
Junior entuziast
Nu știu ce sa aleg dintre doua obiecte complet diferite dar aproximatv același preț mai exact : Apple watch SE sau Nintendo switch
Pot sa îmi achiziționez doar una din cele doua dar nu știu pe care sa o aleg.
Ce sa aleg?
1 Soluţie acceptată‚

Trixen_old
Cunoscător
Recomandarea mea: cumpara euro si pune-i la saltea, ca vin vremuri grele! :) Lasand gluma deoparte, depinde mult ce iti doresti sa faci. Spre exemplu, de cand port Mi Band am renuntat la ceasuri normale. Nu mi-as lua un ceas inteligent pentru ca bateria tine putin si e mult prea scump pentru ce nevoi am eu - sa tin permanent telefonul pe silentios dar sa pot vedea notificarile. Mai ales cand am mainile ocupate (spre exemplu conduc) ma ajuta sa fac un triaj al notificarilor si sa opresc pentru a intreprinde o actiune daca e ceva urgent. In plus, am prostul obicei sa lovesc band-ul, iar la cat de ieftin este nu mi-e asa ciuda daca il sparg. Nu a fost cazul, dar... am dat de cateva ori in zid cu el accidental. Nintendo Switch nu am avut asa ca nu ma pot pronunta. Intrebarea pe care as adresa-o este: te joci? Ai vazut ce jocuri sunt disponibile? Asta iti doresti? Ai prieteni cu care vrei sa te joci si aveti nevoie sa fiti pe aceeasi platforma? Ai de unde imprumuta unul pentru o saptamana sa vezi daca merita investitia? Nu stiu sa iti recomand ceva, eu de fel nu prea ma joc, iar arunci cand o fac, aleg PC-ul. Am un prieten care si-a luat Switch, iar doua luni mai tarziu l-a vandut si si-a luat PS5.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Trixen_old
Cunoscător
Recomandarea mea: cumpara euro si pune-i la saltea, ca vin vremuri grele! :) Lasand gluma deoparte, depinde mult ce iti doresti sa faci. Spre exemplu, de cand port Mi Band am renuntat la ceasuri normale. Nu mi-as lua un ceas inteligent pentru ca bateria tine putin si e mult prea scump pentru ce nevoi am eu - sa tin permanent telefonul pe silentios dar sa pot vedea notificarile. Mai ales cand am mainile ocupate (spre exemplu conduc) ma ajuta sa fac un triaj al notificarilor si sa opresc pentru a intreprinde o actiune daca e ceva urgent. In plus, am prostul obicei sa lovesc band-ul, iar la cat de ieftin este nu mi-e asa ciuda daca il sparg. Nu a fost cazul, dar... am dat de cateva ori in zid cu el accidental. Nintendo Switch nu am avut asa ca nu ma pot pronunta. Intrebarea pe care as adresa-o este: te joci? Ai vazut ce jocuri sunt disponibile? Asta iti doresti? Ai prieteni cu care vrei sa te joci si aveti nevoie sa fiti pe aceeasi platforma? Ai de unde imprumuta unul pentru o saptamana sa vezi daca merita investitia? Nu stiu sa iti recomand ceva, eu de fel nu prea ma joc, iar arunci cand o fac, aleg PC-ul. Am un prieten care si-a luat Switch, iar doua luni mai tarziu l-a vandut si si-a luat PS5.

Viocat
Senior certificat
Alege-l pe cel care il vei folosi mai des si perioada mai indelungata. Eu as alege ceasul.

teacher_
#StarMember
Salut! Și eu sunt de părere că Apple Watch e mai rezonabil, dar eu pot fi și subiectiv, deoarece îmi place să fac sport destul de mult.

delfinas
#StarMember
Ilie Catalin, bun venit in Comunitate!!! Sunt obiecte total diferite, doar tu stii ce iti e mai de folos, nu putem hotari noi. Daca era vb de 2 modele de telefoane, de ex, mai mergea sa facem noi o ierarhie, dar asa... Eu nu as lua nimic, nu ma atrage niciunul, nu sunt in zona mea de interes. Pot sa iti recomand atat: ceasul sa ti-l iei doar daca ai si telefon de la Apple, ca sa fie compatibile.

manuela_1
Junior
Depinde cine vrei sa folosească dispozitivul?

Bugnar_Tudor
Explorator entuziast
Salut Ilie Catalin. Aș opta pentru Apple watch SE fiindcă e vorba de Apple. Dacă ai un telefon de la ei, ar merge cu SmartWatchul.

Vio73
#StarMember
Salutare! Eu zic să te gândești bine ce îți trebuie cel mai mult și îți este totodată și util. Nu putem noi face alegeri pe banii tăi! Fiecare dintre noi este diferit și are nevoi diferite. Deci stai liniștit și calculează bine care dintre cele două lucruri îți este cel mai util! Eventual, sfătuiește-te și cu cineva drag despre această alegere! Îți urez succes, orice ai alege!

SkyLorD
Junior entuziast
apple watch este cel mai rentabil 100%

Razvan
#StarMember
Dacă îți este mai folositor ceasul alege ceasul. Dacă crezi că jocurile te ajută în viața de zi cu zi alege jocul. Întreabă-te în liniște ce nevoie ai de un obiect sau altul, amână decizia 24 de ore și vezi care te mai atrage ulterior. Decizia este doar la tine, orice am alege noi, nu contează atât timp cât pe tine nu te mulțumește soluția aleasă de noi.

Vrajitoarea
Cunoscător
Alegerea e a ta, nu stiu cati ani ai si ce preocupari sau necesitati ai, poate ar fi variante mai bune decat cele de mai sus cum zic si unii dintre cei care au comentat, dar tu singur poti decide ce anume iti doresti si presupun ca te-ai gandit la plusuri si minusuri legate de fiecare. Ce pot sa iti spun e ca nu am Apple Watch sau alt smart watch, dar am Nintendo Switch sau mai corect ar fi ca il au copiii si chiar daca pretul e similar la prima vedere pentru cele 2 produse, sa iei in calcul ca la Nintendo Switch mai ai nevoie si de jocuri si fiecare joc mai e in plus inca aproximativ 200 lei. Plus ca daca vrei in retea, cu prietenii care bineinteles ar trebui sa aiba si ei Nintendo Switch, pentru majoritatea jocurilor, mai trebuie sa te abonezi la Nintendo Switch Online, deci inca aproximativ 20 dolari/an. Fortnite merge gratis si poti juca in retea si fara abonament si cu jucatori de pe alte platforme, dar cred ca e exceptia de la regula. La fel ca si XBOX si PS, si pe Nintendo sunt cateva jocuri care sunt special facute pentru ei si pe care nu le gasesti la ceilalti. Zicea cineva mai sus de PS5 ca ar fi mai ok decat Nintendo, nu contest acest lucru, chiar mi se pare ca ar trebui sa vina dupa PS/ XBOX, insa ideea e ca Nintendo Switch e altceva fata de acestea, e mult mai mobil si oricand il poti lua intr-o vacanta fara probleme sau pe avion sau cand pleci de acasa, poti sa te joci si fara sa il legi la un televizor sau la un monitor. Ring Fit Adventure functioneaza cu Nintendo Switch si e o varianta sa faci sport in timp ce te joci. Mult succes!

Pololică
#StarMember
Cum zic si colegii: daca nu te atrag jocurile, variantele tale se rezuma la Apple Watch sau nimic.Suntem firi diferite si e greu sa te sfatuim daca nici tu nu esti cel mai decis (adica sa argumentezi pro si contra pentru fiecare optiune). Din ce ne zici inteleg ca esti mai "aerian" cu mainile, dar nici nu te atrag jocurile pe consola. Daca ai IPhone, alegerea n-ar trebui sa dureze mai mult de o secunda... 🙂