anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pot beneficia de creditul my reserve daca sunt in biroul de credit?

Ctruta89
Începător
Pot beneficia de creditul my reserve daca sunt in biroul de credit?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

@Ctruta89, ai reușit să obții creditul?

Condițiile de eligibilitate pentru a aplica sunt urmatoarele (actualizate): clienți persoane fizice cu rezidență fiscală în România, cu vârsta de peste 20 ani, venit net lunar de minimum 1.000 lei și cu vechime minimă de 3 luni raportată la ANAF, la actualul loc de muncă. (https://www.orange.ro/help/ce-condiii-trebuie-s-ndeplinesc-pentru-a-aplica-10528).

 

Update 01.09.2021: Din data de 1 septembrie 2021 My Reserve nu mai face parte din oferta Orange Money. Acest serviciu a fost înlocuit de cardul de credit, care include mai multe beneficii. Pentru clienții existenți My Reserve nu se schimbă nimic, ei vor continua cu acest serviciu.

Vizualizare soluţie în postul original

19 Răspunsuri 19

svetalex
Senior certificat
Nu cred că se acordă. Cred că se verifică BC. Dar poți încerca să soliciți instituției financiare care te-a raportat ștergerea. Poate ai noroc și nu te-au notificat. Să nu faci solicitarea printr-o firmă care se ocupă de transmiterea cererilor de ștergere din BC/avocat și care îți iau bani pentru asta, pentru că nu te-ar ajuta mai mult dacă ai face singur solicitarea. Instituția care te-a raportat verifică acordul/notificările/documentele poștale cu care au fost trimise notificările și dacă nu sunt în regulă sunt făcute corecțiile necesare Late edit. Pe site-ul orange la conditiile pentru accesarea creditului nu apare nimic legat de restantele raportate la BC Conditiile de eligibilitate: clienți persoane fizice cu rezidență fiscală în România, cu vârsta de peste 18 ani, venit net lunar de minimum 400 lei și cu vechime minimă de o lună raportată la ANAF, la actualul loc de muncă. Am găsit niște informații de prin 2018 cu instituțiile care transmit date la BC, dar Orange a început să acorde credite de anul acesta https://www.bancherul.ro/stire.php?id_stire=18313&titlu=lista-bancilor-si-ifn_urilor-care_si-raporteaza-clientii-la-biroul-de-credit

teacher_
#StarMember
Salut. Orange Money este IFN adica insitutie Financiara Nebancara, iar conditiile de eligibilitate pentru creditul My reserve sunt urmatoarele : clienți persoane fizice cu rezidență fiscală în România, cu vârsta de peste 18 ani, venit net lunar de minimum 400 lei și cu vechime minimă de o lună raportată la ANAF, la actualul loc de muncă... Pe scurt, se poate sa iei un credit my reserve chiar daca ai restanta in alta parte.

Vio73
#StarMember
Eu cred că nu se poate, atâta timp cât ești înregistrat cu ceva probleme financiare.

FaraUnID
Campion certificat
Nu o sa-ti aprobe cererea pentru ca te verifica in baza de date a biroului de credit si pana nu-ti clarifici situatia cu fostul creditor nu discuta nimeni cu tine. Daca fostul creditor nu poate face dovada ca te-au informat asupra faptului ca risti sa intri in baza de date a biroului de credit si raportat ca fiind rau platnic, poti depune o plangere impotriva lor si vor fi obligati sa inlature datele tale din baza de date a biroului de credit.

svetalex
Senior certificat
Eu zic că poți încerca să mergi totuși într-un Orange Shop :). Ne ții la curent cu rezultatul.

Razvan
#StarMember
Probabil că nu poți lua, însă poți cere și vezi apoi dacă se aprobă.

Jay
Campion certificat
Cred ca toti te verifică la BC, însă, cred si ca IFN-urile sunt mai permisive decât băncile, în astfel de situații.. Deci, poti afla doar daca aplici pentru un credit My Reserve.. Succes! 🙂

Ascary
Campion certificat
@Ctruta poti beneficia fara probleme. Iti trebuie doar adeverinta de venit.

Vio73
#StarMember
Atunci e foarte bine! Înseamnă că nu sunt că băncile.

Ascary
Campion certificat
Da e diferit iar asta e o chestie buna 🙂

DanielaH
Moderator

@Ctruta89, ai reușit să obții creditul?

Condițiile de eligibilitate pentru a aplica sunt urmatoarele (actualizate): clienți persoane fizice cu rezidență fiscală în România, cu vârsta de peste 20 ani, venit net lunar de minimum 1.000 lei și cu vechime minimă de 3 luni raportată la ANAF, la actualul loc de muncă. (https://www.orange.ro/help/ce-condiii-trebuie-s-ndeplinesc-pentru-a-aplica-10528).

 

Update 01.09.2021: Din data de 1 septembrie 2021 My Reserve nu mai face parte din oferta Orange Money. Acest serviciu a fost înlocuit de cardul de credit, care include mai multe beneficii. Pentru clienții existenți My Reserve nu se schimbă nimic, ei vor continua cu acest serviciu.

Ascary
Campion certificat
Ar fi fost frumos sa nu ceara loc de munca fiindca mai sunt oameni care isi castiga traiul din munca la negru, ma rog, neinregistrati la ANAF. Cred ca ar fi avut mai multi interesati de credit. Oricum, nu ANAF-ul garanteaza ca abonatul isi va plati ratele la timp si integral si nici o adeverinta de venit nu va face acest lucru. Cred insa ca legea nu permite aceasta facilitate adica imprumut fara garantia unui venit sigur. Oricum lumea face rate la Orange cu rate pe factura fara sa fie nevoie de vreo adeverinta, adica se poate si asa. Cred ca in strainatate nu este nevoie de impunerile ANAF, sau cum s-o numi pe acolo. Pe acolo iti dau bani sau nu iti dau in functie de cat de credibil esti dupa antecedente si nu dupa o hartie fara valoare de la locul de munca sau ANAF.

Eluta
Junior entuziast
Iti acordă credit .... este ifn... Nu banca si numele spune clar ... instituție financiară nebancara dar te poate executa ca oricare banca Succces

Ascary
Campion certificat
Orange Money nu iti da credit daca nu sunt respectate conditiile legale,angajat cu vechime minima,pensionar etc. Nu conteaza ca nu este banca.