anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Plăti NFC - două aplicații ?

eda2k
Cunoscător
Salut,
Până acum am utilizat aplicația Orange Pay, dar de curând, și banca a lansat o aplicație pentru NFC. Fiind instalate ambele aplicații, momentan, pot utiliza doar Orange Pay, deoarece este desemnată ca aplicația implicită.
Cum pot utiliza ambele aplicații, să pot alege când una, când alta ?
Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut eda2k, Se poate ce doresti tu sa faci. :) Pentru a putea folosi mai multe aplicatii de plata va trebui sa iti alegi o aplicatie implicita in meniul NFC iar mai jos in sectiunea Setari poti alege ca de fiecare data sa utilizezi aplicatia implicita sau sa o utilizezi pe cea care este dechisa in momentul platii. De exemplu eu am Orange Pay si Sodexo Pay, Orange Pay este setata ca find implicita deci pot plati fara sa intru in aplicatie, iar cand vreau sa platesc cu Sodexo Pay, deschid aplicatia si o voi folosi pentru plata. Mai jos regasesti un printscreen cu setarile din telefonul meu. Daca ai nevoie de mai multe detalii nu ezita sa ma intrebi.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Ascary
Campion certificat
Nu poți. Ori alegi una ori alta. Nu le poți avea active pe amândouă .Când folosești Orange Money alegi că implicit Orange Pay. Când vrei să folosești serviciile băncii tale alegi aplicația furnizata de banca.

RafaHelper
#StarMember
Salut eda2k, Se poate ce doresti tu sa faci. :) Pentru a putea folosi mai multe aplicatii de plata va trebui sa iti alegi o aplicatie implicita in meniul NFC iar mai jos in sectiunea Setari poti alege ca de fiecare data sa utilizezi aplicatia implicita sau sa o utilizezi pe cea care este dechisa in momentul platii. De exemplu eu am Orange Pay si Sodexo Pay, Orange Pay este setata ca find implicita deci pot plati fara sa intru in aplicatie, iar cand vreau sa platesc cu Sodexo Pay, deschid aplicatia si o voi folosi pentru plata. Mai jos regasesti un printscreen cu setarile din telefonul meu. Daca ai nevoie de mai multe detalii nu ezita sa ma intrebi.

Laura_cio
Senior
Orange Pay a fost prima aplicație instalată pe device-ul tău și a rămas setată ca aplicație implicita și aceasta va rămâne pana la dezactivare.

eda2k
Cunoscător
Salut, După mai multe întrebări/ încercări, am ajuns la următoarea soluție (Mulțumesc google&forum.softpedia&rafa.bloger): - se activează NFC-ul - dacă nu este activat, este posibil să nu apară în meniul Aplicații implicite submeniul Atinge&plăteste (cel puțin pe LG-ul meu); - Settings - Aplicații - Aplicații implicite, Atinge &plătește. - se selectează aplicația implicită dar se activează și Prioritate prim plan. Succes !

eda2k
Cunoscător
Salut, Am încercat varianta, dar tot nu merge. Se activează aplicația de pay prin NFC, cea in front, dar îmi spune Operațiune eșuată ... Singura soluție, să aleg din meniu Aplicații implicite, aplicația care doresc să o folosesc .. Ceva, undeva, nu este compatibil ...

RafaHelper
#StarMember
Salut @eda2k, Ai incercat sa pui aplicație prioritară Orange Pay si să folosești Ray Pay atunci cand intri in ea? Verifica si setarile aplicaților astfel incat sa poate fi făcută plata.

eda2k
Cunoscător
@rafa.bloger: Orange Pay este prioritară. Activez NFC, deschid aplicația RaiPay și apropii de POS. Beep - RaiPay spune Plată eșuată, iar de la Orange Pay primesc SMS de confirmare a plății .. Invers nu pot - Orange Pay nu se activează, decât dacă e aplicația implicită ... Mulțumesc!

RafaHelper
#StarMember
@eda2k Încearcă sa setezi RaiPay prioritară si Orange Pay secundară, apoi daca vrei sa plătești cu Orange Pay intra si ea si alege "Pay in store", o sa vezi animația care îți confirma ca poti plăti ca in imaginea atașată. Încearcă asa si spune-mi daca merge! Daca nu merge, cel mai probabil ar trebui sa vorbești cu producătorul telefonului s-ar putea sa fie un bug.

eda2k
Cunoscător
@rafa: Dacă e setată RaiPay ca aplicație prioritară, Orange Pay mă obligă să o setez pe ea ca prioritară.. În final, probabil când voi dori să plătesc cu una sau alta, voi seta aplicația respectivă ca aplicație prioritară ... 2 apăsări în plus ...

RafaHelper
#StarMember
Am vericat si eu, mi se oare ciudat ca Orange Pay iti cere sa fie default pentru plati. BT Pay si Google Pay nu iti cer acest lucru, nu stiu cum e cum e cu ING. Poti verifica si cu cei de la RaiPay această situatie.