anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange Money accepta transferuri din și către Revolut?

Ascary
Campion certificat
Transferuri bancare Orange Money
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Revenim cu o completare:

 

În cazul unui transfer bancar (OP) prin cod IBAN, banii pleacă printr-o schemă care acceptă exclusiv transferuri între coduri IBAN emise pe teritoriul Romaniei. Astfel, un transfer instructat din Revolut (care are IBAN generat in UK) sau instructat din Orange Money către un IBAN Revolut nu se va procesa, iar banii se vor intoarce in contul plătitotului.

 

În cazul alimentării unui cont Orange Money sau Revolut prin tranzacție cu cardul, direct din aplicațiile Orange Money/ Revolut, se procesează instant, identic cu o tranzacție de cumpărare online cu cardul. Deci cu cardul Revolut poți alimenta Contul Orange Money și invers.

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Vio73
#StarMember
Așa ar trebui, în mod normal. Dar se pare că în ultima vreme nu s-ar mai realiza astfel de transferuri.

Ascary
Campion certificat
Ceea ce noua ni se pare ceva normal altora este posibil sa nu li pară. E vorba de bani și entități financiare unde normalitatea este ceva relativ. Cert este că unii utilizatori Orange Money au întâmpinat dificultăți la transferuri din Revolut către Orange Money. Eu am făcut popup către Revolut din Orange Money și n-am avut probleme nici la 10.000 de euro. Posibil sa fie cazuri singulare pe care Orange Money le va rezolva cumva, altfel...n-ar fi "normal" 🙂

Vio73
#StarMember
Din păcate, da, au fost probleme în ultima vreme. Dar nu din vina mea. Am citit că unii utilizatori au întâmpinat dificultăți.

Jay
Campion certificat
Eu cred ca da, din moment ce sunt conturi digitale ce permit transferul de bani..

Vio73
#StarMember
Am citit pe un forum că au existat ceva probleme cu transferurile la unii utilizatori.

Vio73
#StarMember
Poziţia Revolut: Dublarea tranzacţiilor a afectat “un grup restrâns” de utilizatori; toate sumele au fost returnate Sursa: https://www.zf.ro/business-hi-tech/update-pozitia-revolut-dublarea-tranzactiilor-a-afectat-un-grup-restrans-de-utilizatori-toate-sumele-au-fost-returnate-18160937

DanielaH
Moderator
Nu se pot efectua transferuri către Revolut; doar către IBAN-uri din România.

RafaHelper
#StarMember
Salut Ascary! Alimentarea contului revolut cu un card Orange Money este posibila, indiferent daca ai un card virtual sau unul fizic de la orange. Trebuie doar sa urmezi pasii din aplicatia revolut. Partea cea mai buna este ca Orange nu comisioneaza aceste alimentari ca alte banci CEC, GARANTI, UNICREDIT sau BT(carduri de credit). Spor la smart banking!

DanielaH
Moderator

Revenim cu o completare:

 

În cazul unui transfer bancar (OP) prin cod IBAN, banii pleacă printr-o schemă care acceptă exclusiv transferuri între coduri IBAN emise pe teritoriul Romaniei. Astfel, un transfer instructat din Revolut (care are IBAN generat in UK) sau instructat din Orange Money către un IBAN Revolut nu se va procesa, iar banii se vor intoarce in contul plătitotului.

 

În cazul alimentării unui cont Orange Money sau Revolut prin tranzacție cu cardul, direct din aplicațiile Orange Money/ Revolut, se procesează instant, identic cu o tranzacție de cumpărare online cu cardul. Deci cu cardul Revolut poți alimenta Contul Orange Money și invers.

Bratu_Laurentiu
Începător
care este codul bancii in cazul unui transfer dintr-un al cont emis in Romania catre contul orange money?

RafaHelper
#StarMember
Salut @laurentiu, Daca te referi la codul swift il gasesti aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2310246-codul-swift-pt-cont-orange-money