anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum fac plăți NFC cu Orange Money?

Miha_Z
#StarMember
Dacă doresc sa plătesc NFC cu Orange Money, cum trebuie sa procedez?
1 Soluţie acceptată‚

Ascary
Campion certificat

Trebuie sa ai un telefon compatibil NFC și cu el activat.

NFC-ul funcționează tot că un cip bluetooth doar că pe distanțe extrem de mici de câțiva milimetri.

Mai departe trebuie sa instalezi aplicația Orange Money care îți va emite, după verificarea datelor, un card virtual cu care poți face plati în magazine sau online. Ulterior poți solicită și un card fizic daca vrei sa retragi bani din bancomat.

După emiterea cardului virtual instalezi aplicația Orange Pay in care inserezi cardul tau. În conexiuni, NFC, plati, trebuie sa ai selectat Orange Pay. Pentru plata in magazin trebuie sa ai doar telefonul deblocat și o conexiune de internet activa. Atât. Plata se face instant.

Daca alegi să plătești cu un smartwatch, Garmin sau Fitbit deocamdată trebuie sa formezi un cod PIN din 4 cifre. Daca întâmpini probleme suntem aici sa te ajutam. Succes.

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Ascary
Campion certificat

Trebuie sa ai un telefon compatibil NFC și cu el activat.

NFC-ul funcționează tot că un cip bluetooth doar că pe distanțe extrem de mici de câțiva milimetri.

Mai departe trebuie sa instalezi aplicația Orange Money care îți va emite, după verificarea datelor, un card virtual cu care poți face plati în magazine sau online. Ulterior poți solicită și un card fizic daca vrei sa retragi bani din bancomat.

După emiterea cardului virtual instalezi aplicația Orange Pay in care inserezi cardul tau. În conexiuni, NFC, plati, trebuie sa ai selectat Orange Pay. Pentru plata in magazin trebuie sa ai doar telefonul deblocat și o conexiune de internet activa. Atât. Plata se face instant.

Daca alegi să plătești cu un smartwatch, Garmin sau Fitbit deocamdată trebuie sa formezi un cod PIN din 4 cifre. Daca întâmpini probleme suntem aici sa te ajutam. Succes.

Miha_Z
#StarMember
Multumesc mult de raspuns, mi-ai facut un rezumat clar si la obiect. Chiar mi-ai dat si informatii suplimentare.

Miha_Z
#StarMember
Noroc cu Google ca am dat search pt Garmin si Fitbit, ca deja vorbeai limbi straine. Gata, acum m-am lamurit.

Vio73
#StarMember
1.Te asiguri că deții un telefon cu sistem de operare Android, versiunea 4.1 sau mai recent 2.Deschizi un cont Orange Money și soliciți un card de debit Classic sau Platinum. 3.Descarci aplicația aplicația Orange Pay, introduci detaliile cardului Orange Money și ești gata de plată. Sursa: https://www.orange.ro/money/nfc/

Romeo_
Senior certificat
M-am intristat cand am vazut ca doar telefoanele cu android au acest sistem.Pai toate modele din ultimii ani de cand a fost initiat acest sistem ar trebui sa-l poata folosi.

Miha_Z
#StarMember
Asa e Romeo, IOS-ul e lasat deoparte 😞

Vio73
#StarMember
Probabil nu sunt prea mulți utilizatori.

Emi_1
Junior
Nu pot seta cardul Orange Money pentru plățile Orange Pay. Primesc tot timpul o eroare.

Jay
Campion certificat
@Emi, ca sa te poata ajuta colegii care stiu mai multe sau sa te îndrume către serviciul clienti, au nevoie de mai multe detalii..

Ascary
Campion certificat
Salut Emi. Urmeaza pasii urmatori: deschide setari apoi conexiuni. Acolo vei avea o fereastra NFC and payment care trebuie sa fie bifata. Apasa pe fereastra si se vor deschide setarile NFC. Ai acolo doua ferestre,Android beam care trebuie sa fie bifata si Tap and pay. Apasa pe fereastra Tap and Pay si se vor deschide setarile de plata. Ai acolo Orange Pay. Bifeaza-l. Mai jos ai "Tap and pay with other app" . Aceasta fereastra trebuie sa fie debifata. Atat. Succes si te astept cu raspunsul.

Emi_1
Junior
@Jay, ai dreptate. Plățile NFC prin Orange Pay au funcționat pentru vreo 2 săptămâni dar dintr-o dată nu mai merg. Încerc să setez cardul din nou pentru plata la comercianți dar după ce introduc datele îmi apare o eroare cum că nu mi se poate procesa cererea. Am tot încercat în ultimele 3 zile fară succes. Mulțumesc anticipat 🙂

DanielaH
Moderator
@Emi, în acest moment avem clienti Orange Money care nu pot efectua plăți prin Orange Pay. După ce se setează plata în magazin, se solicita codul CVV, apoi se afișează mesajul "Ne pare rău, nu putem procesa solicitarea, va rugam incercați mai târziu". Situația este in atenția departamentului tehnic. Mulțumim pentru înțelegere.

Ascary
Campion certificat
Eu nu am avut probleme si efectuez zilnic plati prin OM. Probabil nu toate conturile au aceasta eroare.

DanielaH
Moderator
@Emi_1, ai mai încercat să platești prin Orange Pay? Mai sunt probleme?