anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare PIN plata contactless

AlexD
Începător
Buna ziua ,am făcut două plati contactless ,mai precis prin intermediul telefonului cu aplicația Google pay. Ambele tranzacții au fost mai mari de 100 lei fiecare dar nu mi s a cerut pinul la niciuna dintre tranzacții . Exista vreo setare prin care pot activa asta ?
1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember
Salut @AlexD, ‏‏‎ ‎ Tranzactiile efectuate prin Google Pay sunt mult mai sigure si tocmai de accea nu se cere codul PIN de la card. Totusi pot exista cazuri cand POS-ul iti poate cere codul PIN, de exemplu: - unele dispozitive utilizeaza software mai vechi care solicita un cod PIN sau o semnatura. - ai efectuat o tranzactie cu o suma foarte mare pe care sistemul a detectat-o ca find necesara aprobarea acesteia prin codul PIN. ‏‏‎ ‎ Momentan nu exista o setare si nu cred ca va fi una. Poti contacta banca emitenta sa vezi daca exista o astfel de setare la nivel de cont.

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

RafaHelper
#StarMember
Salut @AlexD, ‏‏‎ ‎ Tranzactiile efectuate prin Google Pay sunt mult mai sigure si tocmai de accea nu se cere codul PIN de la card. Totusi pot exista cazuri cand POS-ul iti poate cere codul PIN, de exemplu: - unele dispozitive utilizeaza software mai vechi care solicita un cod PIN sau o semnatura. - ai efectuat o tranzactie cu o suma foarte mare pe care sistemul a detectat-o ca find necesara aprobarea acesteia prin codul PIN. ‏‏‎ ‎ Momentan nu exista o setare si nu cred ca va fi una. Poti contacta banca emitenta sa vezi daca exista o astfel de setare la nivel de cont.

FLo1
#StarMember
Gresit stimabililor. Autorizatia unei tranzactii de pe telefon (sau ceas smart) nu mai solicita codul PIN al cardului intrucat aplicatia de plata foloseste (sau nu) ca sistem de validare / verificare tranzactie optiunea de semnatura / amprenta / pin deblocare telefon. Nu are legatura nici cu versiunea de soft si nici device-ul.