anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

De la care relee primesc semnalul clientii OROC?

vally_p
Începător
Bună ziua! O curiozitate numai: eu, client cu mobil OROC, de la care relee primesc semnalul (Orange sau fostul Telekom Comunication)? Observ că după unirea celor două sunt multe zone (rurale mai ales) unde semnalul tinde spre 0; asta deși colegii cu Orange nu au această problemă! Mulțumesc!
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! Dacă ești client OROC, ar trebui să ai semnal de la Orange. Dacă unii colegi au semnal mai bun în aceeași rețea, cred că depinde de telefon. Există telefoane care suportă anumite combinații de benzi și altele care nu suportă. Poți să verifici pe site-ul GSM arena ce benzi suportă al tău și cu aplicația cellmaper să vezi ce benzi are Orange in zona ta sau să ne spui nouă modelul telefonului și localitatea în care locuiești și vedem ce se întâmplă. Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

FLo1
#StarMember
@vally_p: Bun venit în Comunitatea Orange. Să analizăm simplu: 1. Dacă ai tăi colegi din acele locații au semnal ok pe Orange, atunci înclin să cred că ești încă la Telekom. Dar înainte cum aveai semnalul în acele zone? LA fel sau mai bun? 2. Dacă te uiți pe ecranul telefonului la ce rețea îți apare că ești conectat: Orange sau Telekom? 3. Ai avut numărul de mobil și cu alte servicii fixe asociate sau doar servicii de mobil și atât? Revino cu detaliile acestea și clarificăm aspectul problemă.

Vio73
#StarMember
Salutare! Dacă ești client OROC, ar trebui să ai semnal de la Orange. Dacă unii colegi au semnal mai bun în aceeași rețea, cred că depinde de telefon. Există telefoane care suportă anumite combinații de benzi și altele care nu suportă. Poți să verifici pe site-ul GSM arena ce benzi suportă al tău și cu aplicația cellmaper să vezi ce benzi are Orange in zona ta sau să ne spui nouă modelul telefonului și localitatea în care locuiești și vedem ce se întâmplă. Succes!

Razvan
#StarMember
Salutare. Este posibil să fie vorba de prioritizarea accesului în rețea a clienților ORO versus OROC.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
In caz ca toti sunt pe aceeasi infrastructura, ar mai trebui luat in calcul si pe ce frecventa sunt conectati. Adica sa nu comparam 3G cu 4G de exemplu. De asta zic. Adica vorbim strict de diferente de semnal sau si de frecventa? Daca da, atunci e ciudat. Dar se poate sa fie vorba si de o prioritizare, cum zicea si Razvan.
Client Orange