anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Apeluri număr OROC către număr ORO

sarighiol
Junior entuziast
Cum se tarifează un apel de pe un număr ORO pe un număr OROC și invers?
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Incepand cu 28 martie 2022, toate apelurile si SMS-urile initiate din reteaua Orange Romania catre reteaua Orange Romania Communications pentru serviciile de voce mobila si voce fixa sunt considerate apeluri in retea. Asadar, vor consuma din resursele incluse in pachet. Edit - aceeași regulă este valabilă și pentru apelurile efectuate de pe un număr Orange Romania Communication pe unul Orange România.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Salut! Incepand cu 28 martie 2022, toate apelurile si SMS-urile initiate din reteaua Orange Romania catre reteaua Orange Romania Communications pentru serviciile de voce mobila si voce fixa sunt considerate apeluri in retea. Asadar, vor consuma din resursele incluse in pachet. Edit - aceeași regulă este valabilă și pentru apelurile efectuate de pe un număr Orange Romania Communication pe unul Orange România.

sarighiol
Junior entuziast
Să deduc din acest răspuns că situația este valabilă și invers, adică un apel inițiat de pe un număr Orange Romania Communications fix sau mobil, de exemplu către un număr Orange România mobil, este considerat apel în rețea și nu apel în alte rețele naționale?

DanielaH
Moderator
Salut, sarighiol! Într-adevăr, este aceeași regulă și pentru apelurile efectuate de pe un număr Orange Romania Communication pe unul Orange România. Vom edita și răspunsul inițial pentru a fi mai clar.

buna ziua, pentru o portare din VDF in orange, fiind client nou de ce nu sunt preluat de orange RO ci incadrat in orange communications care inteleg ca sunt abonatii din vechiul telekom? intreb pentru ca in OROC sunt cateva minusuri, cel mai important pt mine fiind lipsa plata la sms scurte, plus mi se pare aiurea sa fiu client nou dar preluat pe o divizie cu niste servicii lipsa. am cazut de acord pe telefon pentru portare insa in aceste conditii nu am de gand sa mai semnez. se poate face portarea pe orange RO? multumesc.

Bun venit în Comunitate! 

Către ce operator ai cerut portarea? Pe cererea de portare trebuie specificat Orange România sau Orange Romania Communications.

Dacă este vorba despre o neînțelegere, va trebui verificată punctual situația ta. În acest caz, te rugăm să iei legătura cu colegii noștri, prin oricare din mijloacele de comunicare de aici - https://www.orange.ro/contact/.

Te așteptăm să revii să ne spui cum s-a rezolvat. 

colega care a sunat nu a facut aceasta distinctie si nu mi-a lasat o alegere,  ci mi a prezentat doar oferta, am primit un nr de client care incepe cu 4 deci este al OROC, plus contractul care ar urma sa ajunga pentru semnare este transmis de ORANGE ROMANIA COMMUNICATIONS SA LOGISTICA . multumesc.

Razvan
#StarMember
Apel în rețea, exact cum era și la TKRC cu TKRM.