anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

,,Viteza" Internet L???

CristianM1977
Junior entuziast

Buna ziua,

am internet L preluat de la fostul Telekom si habar nu am cat ar trebui sa fie viteza de dowload/upload oficiala.

Pe WI-Fi in camera cu rooter-ul am maxim 50 mb/sec. O fi bine? rau? mie mi se pare putin dar nici nu am cu ce compara.

Multumesc.

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

La o gugaleala un pic mai amanuntita, am gasit ceva. Ai pachetul Gigabit (1Gb/s download, 200 Mb/s upload).

arsradu_0-1694525512064.png

 

Mai multe informatii aici.

Deci da, 50Mb/s nu e in specificatii. 🙂

Recomand sa iei legatura cu un consultant folosind unul dintre mijloacele de contact de aici pentru a deschide o sesizare in vederea remedierii situatiei.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Cristian,

Depinde de abonament, si de router. Posibil si de acoperire, daca e un router 4G.

Fiind abonamente preluate de la Telekom, n-as sti sa-ti spun ce caracteristici are. In contract nu mentioneaza nimic?

Vorbim de un router 4G? Sau fibra optica?

Client Orange

Salut,

e fibra optica pana in ONT de la Huawei HG8247H. Modelul atashat. Abonamentul se cheama ,,L" si atat.

Din cate vad, pe WiFi este limitat la 2.4GHz cu viteza maxima de 300Mbps. Intra in setarile lui si vezi daca poti pune la 20/40Hz viteza (cand ajung acasa, intru pe interfata routerului meu [Huawei AX2] si iti arat cum ar trebui sa arate).

Legat de tipul abonamentului. Am gugalit putin, dar n-am gasit o cifra specifica la viteze. Ai cumva contractul la indemana? Ar trebui sa scrie acolo vitezele maxime.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

La o gugaleala un pic mai amanuntita, am gasit ceva. Ai pachetul Gigabit (1Gb/s download, 200 Mb/s upload).

arsradu_0-1694525512064.png

 

Mai multe informatii aici.

Deci da, 50Mb/s nu e in specificatii. 🙂

Recomand sa iei legatura cu un consultant folosind unul dintre mijloacele de contact de aici pentru a deschide o sesizare in vederea remedierii situatiei.

Client Orange

Inteleg. In concluzie sunt extrem de prost platind 61 ron/luna pt 50 mb.sec. Multumesc pt info si indrumare.

Pololică
#StarMember

Salut!

Serverul este la Strassbourg... Incearca sa pui unul de Romania (eventual inchide VPN-ul daca ai) si mai fa o data testul.

O alta intrebare: esti pe WiFi sau pe fir? Daca esti pe WiFi, ce frecventa ai (2.4GHz sau 5GHz)?

Salut,

e pe WI-FI pe 2,4 GHz. Serverul e irelevant pt ca si pe mobil sau tableta cu servare romanesti am aceeasi viteza. Am facut 3 teste de pe 3 divice-uri diferite, cu sau fara VPN, server romanesc sau nu - intre 40-50 mb/sec.

Pune pe 5GHz. Pe 2.4GHz pot interfera mai multe frecvente. Eventual incearca cu cablu (daca poti). Eu acasa doar televizorul se poate conecta cu cablu. Restul nu (si am doua laptopuri).

PS: pe routerul dat de Digi se prinde la fel, maxim 40Mbps. Am pus un router dupa ... al lor si, pe WiFi 6 prind si 480Mbs (din 500).

Nu permite 5 Ghz. Doar 2,4. Da, probabil ca un rooter dedicat dupa OTP-u ar marii viteza de transfer. MS de informatii.

Anonim
Neaplicabil

Ești pe cupru sau pe fibra? Dacă ești pe cupru viteza este foarte bună. Dacă ești pe fibră trebuie anunțat deranjamentul.

 

Salut, e fibra pana in ONT.