anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Trecere de la Telekom (Internet+TV prin satelit+telefon fix) la Orange

GenyandFany
Junior
Buna ziua!
Ma vad din nou nevoita sa cer ajutor cu o informatie Comunitatii Orange pentru si in numele parintilor mei, care sunt 'atehnici' si nu se pricep sa intrebe 'ce si cum'...
Ei sunt clienti la Orange Mobil de peste 20 de ani (au fost printre primii abonati la aceasta retea mobila - pe atunci se numea 'Dialog', ulterior rebranduita Orange).
Pentru Internet, telefon fix si televiziune au fost abonati ai Telekom tot de foarte multi ani, pana la achizionarea acestuia de catre Orange si rebranduirea cu numele de 'Orange Communications'.
La Telekom pachetul lor se numea (de fapt, inca se numeste): Internet M + TV M(S) Uni + Voce Zero Plus.
M-am uitat pe profilul lor sub Setari - la tab-ul de 'Documente legale', insa apare ca documentul nu a fost semnat digital si ca urmare nu pot vizualiza contractul.
Am incercat, de asemenea, sa gasesc informatii despre modalitatile de trecere de la un pachet vechi de tip Telekom la unul nou de tip Orange pentru abonatii Telekom portati automat sub noua entitate 'Orange Communications', dar nu am putut gasi nimic! Ce se intampla cu vechii abonati Telekom care, ca si parintii mei, au ramas pe un tip de pachet care nu se regaseste/ nu are echivalent in oferta actuala a Orange Comms?
De aprox. o saptamana, ei nu mai pot vedea decat cateva canale TV. La toate celelalte, care acum sunt inaccesibile, le apare pe ecran mesajul: ''Pentru a te bucura de canalele HD, ai nevoie de un receiver HD. Pentru moment nu utilizezi nici unul.''
Am verificat ofertele, si se pare ca un pachet Love ar fi potrivit pentru parintii mei si de asemenea valabil in zona lor. Am accesat optiunea "Vreau sa fiu sunat" de pe pagina pachetelor Love, insa persoana care i-a sunat ulterior le-a spus ca nu este de competenta ei (?!?). Ha!
Intrebari pentru comunitate:
1. Daca parintii mei doresc sa achizitioneze un pachet Love care sa includa tot trio-ul (Internet, TV si telefonie fixa), ce oferte avantajoase, eventual cu reducere (tinand cont de vechimea de 20+ ani in reteaua MOBILA Orange) ar putea accesa?
2. Am gasit pachete Love care combina doar Internet si TV prin satelit, dar care nu mentioneaza telefonie fixa pentru zona lor. Serviciile de tel. fixa Orange nu sunt valabile in toate zonele din tara unde este valabil Orange Fibra?
3. Cum pot suna din strainatate serviciul Orange Clienti? Exista cumva posibilitatea sa ii contactez via Whatsapp/ Skype etc.?
Va multumesc anticipat!
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Dacă au avut tv satelit și acum este fibră ( trebuie să vă interesați), ar trebui să vâ migreze la această. ADSL este tehnologia aceea cu sârmă de cupru, depășită.Se vă migra și de la ADSL la fibră. Dacă nu mai au perioadă contractuală, pot cere o ofertă personalizată și cu pachet Love, cum spuneți. Eu nu sunt de la Orange ca să știu detalii, dar știu că în zona mea, pe cei de pe tv satelit și internet ADSL i-au migrat pe fibră Orange Romania. Este bine să depuneți o sesizare la una dintre adresele: infoclienti@orange.com sesizari@orange.com Alte detalii despre Orange Romania Comunications, aveți aici: https://www.hellofix.ro/serviciu-clienti/ Sper să reușiți!

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Vio73
#StarMember
Salutare! La Telekom au fost abonați la fibră, ADSL sau tv satelit? E important, pentru că, dacă au avut fibră și treci la Orange, ai tot aceleași canale. Dacă ai avut antenă satelit sau ADSL și Orange a tras fibră, se va face migrarea la un moment dat .

GenyandFany
Junior
Cu siguranta au avut TV prin antena de satelit. Cat despre Internet, cred ca este conexiune ADSL, NU fibra. Deci ei vor trebui sa astepte...? Daca da, cat timp? Pana atunci, nu este corect sa poata viziona doar cateva canale dar sa continue sa plateasca pentru 100+... Deci, ce ar trebui sa faca?

Vio73
#StarMember
Dacă au avut tv satelit și acum este fibră ( trebuie să vă interesați), ar trebui să vâ migreze la această. ADSL este tehnologia aceea cu sârmă de cupru, depășită.Se vă migra și de la ADSL la fibră. Dacă nu mai au perioadă contractuală, pot cere o ofertă personalizată și cu pachet Love, cum spuneți. Eu nu sunt de la Orange ca să știu detalii, dar știu că în zona mea, pe cei de pe tv satelit și internet ADSL i-au migrat pe fibră Orange Romania. Este bine să depuneți o sesizare la una dintre adresele: infoclienti@orange.com sesizari@orange.com Alte detalii despre Orange Romania Comunications, aveți aici: https://www.hellofix.ro/serviciu-clienti/ Sper să reușiți!

GenyandFany
Junior
Da, acum am confirmarea ca au TV prin satelit si respectiv conexiune Internet ADSL. Voi trimite email cu sesizare la adresele pe care mi le-ați dat! Asa cum spuneti, speram sa poata fi migrați de la conexiune ADSL la fibră! Va multumesc pentru răspunsuri!

Vio73
#StarMember
Doamne ajută! Să fie cu noroc!

JessicaAndreea
Începător
Ai rezolvat ceva sunt intr o situație asemanatoare multumesc