anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Semnal slab Hăbud (Prahova)

Tiki
Junior entuziast

La Hăbud (Prahova) circul continuă!
Cu un semnal Orange slab, tot satul a trecut la Digi. 😡😡😡
Dar mai este ceva și mai scandalos.
Telecom România cred că a fost cumpărată de Orange 🤔.
Ei bine această companie oferă internet decent prin antena sa 4G.
Nu știu ce genii sunt în conducerea Orange din București.
Dar povestea asta o să le dea de râs celor de la sediul central din Paris!
Hăbudul nu este o gaură neagră în fundul României, suntem la 20 de minute de Otopeni și la 54 de minute de București.
Lipsa unei rețele de calitate este aproape un sabotaj!
Și îmi cântăresc bine cuvintele.

7 Răspunsuri 7

匿名
Junior entuziast

Buna,

Faptul că există alternative arată că Hăbudul sta mult mai bine decât multe zone în care există monopol.

Pe viitor, probabil următorii 5 ani, situația se va îmbunătăți prin dezvoltarea tehnologiei și a infrastructurii.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Telekom Romania Communications SA (partea de servicii fixe a Telekom Romania, deci nu Telekom Mobile) a fost preluat de grupul Orange, si transformat in Orange Romania Communications SA (OROC pe scurt). Achizitia s-a facut in principal pentru infrastructura de servicii fixe (internet fix si TV), dar daca au existat clienti care au avut si servicii de voce, au fost preluati si ei, iar serviciile de voce au fost oferite pe infrastructura Orange Romania SA (ORO pe scurt).

Ceea ce mi se pare interesant din ceea ce spui este ca OROC ofera servicii decente prin antena 4G. Pentru ca OROC functioneaza pe infrastructura Orange. Deci teoretic, ar trebui sa ofere exact acelasi internet 4G.

Ai cumva posibilitatea sa testezi acum serviciile Orange Romania din zona respectiva? Sunt curios daca s-a modificat ceva intre timp. Pentru ca nu ar trebui sa existe nicio diferenta intre internetul 4G de la OROC si cel de la ORO. Asta daca nu sunt alte probleme, fie cu telefonul, fie probleme pe cont. Dar altfel, cele doua folosesc aceeasi infrastructura, deci nu ar trebui sa fie diferente.

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Telekom Romania mobile nu a fost cumpărat de către Orange, ci doar partea de servicii fixe de la fostul Romtelecom.

Într-adevăr, unii clienți care au avut pachete fix- mobil de la fostul Telekom, au trecut la Orange. Actualul Telekom Mobile este diferit de Orange și are și clienți mult mai puțini, lucru ce se observă în vitezele de internet și acoperirea pe care o au. Într-adevăr, poate sta în locația respectivă mai bine decât Orange Romania, și lucrul acesta trebuie semnalat către Orange, pentru a îndrepta situația existentă.

Deci cei despre care spui se conectează la altă antenă, de Telekom, nu de Orange!

Referitor la problemele de acoperire ale Orange, dacă sunteți mai mulți în aceeași situație, trebuie să faceți o solicitare comună către Orange, pentru a avea șanse mai mari.

Solicitarea o poți depune de aici ( mai jos in pagină, unde scrie Trimite-ne un mesaj):

https://www.orange.ro/contact/

 În sesizare puteți da numere de telefon, nume și prenume și alte date, care să vă ajute in rezolvarea problemei! Solicitați instalarea unei antene noi în zonă, pentru că semnalul este slab sau inexistent și le faceți poze cu teste de viteze, liniuțe de semnal de pe telefon, etc.

Baftă!

Razvan
#StarMember

Salutare! ORO a cumpărat doar infrastructura fixă de la fostul grup Telekom. Acum că ORO nu prea mai are semnal se poate datora și congestiei existente de la sosirea clienților TKRC în rețeaua Orange. Antena, pe care o menționezi mai sus, aparține de TKRM și este diferită față de compania care oferea servicii fixe. Printr-o sesizare depusă către ORO se poate să monteze antene noi în locația dvs., inclusiv în colocare cu cei de la Tkrm. 

Tiki
Junior entuziast

Este sublim! Incredibil! 🤡
În acest weekend, îi las un mesaj lui Orange pentru a-i explica faptul că m-am săturat de situația din Hăbud.
Răspunsul nu a întârziat să apară...
O doamnă fermecătoare mă informează că există o problemă cu antena, dar că aceasta a fost rezolvată.
Îmi place când oamenii mă iau de prost!
🤣🤣🤣🤣
Încă nu există un semnal 4G valabil...
Iar problema cu antena durează de 8 ani.
Un amestec inteligent de 3G, Hedge și 4G
În timp ce Telecom.ro operatorul național funcționează perfect, iar italienii de la Digi au luat toți clienții Hăbud.
🤔🤔🤔
Să fii client Orange în Hăbud (Prahova) este masochism pur și simplu. 😡
Atâta timp cât îi face pe prietenii mei parizieni să râdă....

Si eu am patit ceva asemanator, iar cateva zile de la reparatia antenei semnalul a tot fluctuat, dar si-a revenit complet in vreo doua-trei zile. Poate mai dureaza putin si o sa isi revina si in cazul tau. Daca nu se rezolva, nu ezita sa suni la Serviciul Clienti apelabil la nr. 300, sau prin chatbot Djingo disponibil pe www.orange.ro/contact

Cat despre Telekom...nu e operatorul national, iar Digi cred ca e maghiar, nu italian.

Tiki
Junior entuziast

Probleme de semnale există de 8 ani ! Nu se rezolva cu o antena defecte, dar cu un antena adevărat instalat în mode corect în zona !