anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Inlocuirea vechiului Huawei cu Fritzbox 5590 Fibre

DA3
Junior

Buna seara,

am un router vechi de la Huawei in care intra fibra. Este de pe vremea Telekomului. Am sunat la Orange cu rugamintea de a mi-l schimba cu unul de generatie mai noua, raspunsul a fost ca nu se poate, atata timp cat el functioneaza. Am cumparat routerul din imagini si doresc sa stiu daca acesta se poate pune in functiune si folosi in locul celui vechi, daca am user si parola de la Orange. Acesta are doua adaptoare AON si GPON. Trebuie ca routerul sa fie activat de catre Orange???

Va multumesc mult si un weekend minunat tuturor.

 

 

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu funcționează nimic în afară de ceea ce montează ei. Poți insă să îl pui pe al tău atașat de acel router sau să le faci o sesizare scrisă în care să menționezi că acesta nu este în regulă și vrei să-l schimbi .

Sesizarea o poți depune de aici:

https://orangeromaniacommunications.custhelp.com/app/ask

Din cate știu, da, routerul este activat de ei. Dar poți să îi întrebi și asta tot din secțiunea Contact.

Baftă! 

FLo1
#StarMember

@DA3: Bun venit în Comunitate. În mod normal ar trebui să nu întâmpini probleme. Curiozitate totuși: poți configura acel GPON pentru a-l utiliza direct cu datele pentru WLAN și LAN sau ai nevoie de un router adițional? Întreb, întrucât unele mai sunt blocate pentru unele funcții. 

Dupa spusele producatorului AVM (FritzBox este cel mai vandut router in Germania), nu este nevoie de nici un router aditional. Fiecare FritzBox are un Modem-ID unic in format AVMXXXXXXXX, care trebuie comunicat providerului, pentru a fi activat de catre acesta. Tocmai de accea l-am cumparat, ca se lauda ca merge in reteaua oricarui provider in CE.

La prima instalare te intreaba routerul de un user si parola, iar acestea le am de la Orange.

Multumesc mult.

 

FLo1
#StarMember

Atunci merită testat. Oricum, dacă nu funcționează fără activare prealabilă necesară, atunci poate fi o problemă. Dar sper să reușești. 

User/parolă sunt pentru acces router  (scrise pe verso la router) sau configurare PPOE? Deși parcă Orange nu avea PPOE....

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Din cate inteleg eu, acel setup este pentru Orange ES. Nu sunt sigur ca are cum sa mearga pe Orange RO.

Client Orange

Oricum nu poți obliga un furnizor de servicii să folosească ce echipamente dorești. E ca și cum ai pretinde distribuitorului de energie ce tip de contor să utilizeze.

Vio73
#StarMember
  • Orange nu folosește Ppoe. Trebuie întrebat la ei, dar știu că au mai fost persoane care au cumpărat din alte țări și nu au reușit. 

RafaHelper
#StarMember

Salut @DA3

In Romania, internetul fix funcționează doar cu echipamente oferite de operatorul la care ești abonat. Acel router nu il poți folosi la niciun operator din Romania. Daca dorești o schimbare de router folosește secțiunea Contact si trimite un mesaj https://www.orange.ro/contact/