anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Chirie receiver suplimentar

MirceaT1
Începător

Buna ziua,

Sunt client la televiziunea prin satelit de la fostul Telekom ( actualul Orange Communications), detin 2 receivere HD (active) si unul SD inactiv( cu asta am ramas in custodie la schimbarea celor 2 receivere SD cu cele 2 HD, spunand ca pe baza cartelei din el este facut contractul initial si nu poate fi schimbat). As dori sa mai inchiriez un nou receiver HD si as dori sa stiu daca se poate in primul rand si apoi ce costuri ar implica aceasta inchiriere ( daca pe langa costul lunar exista si vreo taxa de activare). Mentionez ca sunt in afara perioadei contractuale si as dori sa raman in acelasi status si dupa eventuala inchiriere a unui nou receiver.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. 

1 Soluţie acceptată‚

Salut!

Un client poate activa pe un cont pana la maximum 4 receivere. Chiria pentru fiecare decodor este de 2 euro cu TVA inclus.

Activarea decodorului suplimentar nu presupune si reinnoirea contractului/ofertei sau perioadei contractuale. Acesta o sa ramana cu perioada contractuala din prezent, fara a se prelungi.

Solicitarea in acest sens poate fi facuta prin apel la Serviciul Clienti 300.

Instalarea dispozitivului este gratuita si se face de catre un tehnician, iar pe factura o sa apara tarifata doar chiria decodorului.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă vrei să înlocuiești un receptor SD cu unul HD, nu se plătește o taxă de instalare suplimentară, dar pentru receptor, da.

Te sfătuiesc să trimiți o cerere de reofertare și este posibil să primești chiria inclusă sau o scutire de chirie suplimentară, dacă ești un bun negociator, mai ales că ești în afara perioadei contractuale. Nu cred că poți să ceri ceva în chirie fără să ai un nou contract, din păcate!

Cererea o poți trimite din secțiunea contact:

https://orangeromaniacommunications.custhelp.com/app/ask

Tot acolo poți întreba și ceea ce te interesează pe tine și sper să reușești!

Baftă!

Multumesc frumos de raspuns! Daca mi se va cere sa intocmesc un contract nou pe 2 ani pentru inchirierea unui nou dispozitiv probabil voi renunta la aceasta optiune momentan si pe viitor voi cauta alternative la alti provideri.

Cu plăcere! Ideea este că și la alți provideri, dacă ceri echipamente în custodie, trebuie să ai perioadă contractuală mai mult ca sigur. Știu că așa am făcut la RDS!

Salut!

Un client poate activa pe un cont pana la maximum 4 receivere. Chiria pentru fiecare decodor este de 2 euro cu TVA inclus.

Activarea decodorului suplimentar nu presupune si reinnoirea contractului/ofertei sau perioadei contractuale. Acesta o sa ramana cu perioada contractuala din prezent, fara a se prelungi.

Solicitarea in acest sens poate fi facuta prin apel la Serviciul Clienti 300.

Instalarea dispozitivului este gratuita si se face de catre un tehnician, iar pe factura o sa apara tarifata doar chiria decodorului.

Blue12
Senior

Nu platesti decat 2 euro lunar in plus, suma ce reprezinta chiria pentru acel reciever. Nu stiu daca trebuie sa prelungesti contractul pentru a face o suplimentare de decodor, dar oricum trebuie sa suni la 300 sau 0374300300 pentru a cere suplimentarea, asa ca ei iti vor spune mai bine despre ce implica un nou reciever. 

Te descurci cu meniul 300? De pe numar Orange apelezi 300, apoi pe masura ce robotul vorbeste apesi 2-1-1-1-1 si astfel apelezi departamentul comercial.

Calin12
Junior

La digi poți adaugă sau renunță la echipamente și în timpul perioadei contractuale fără a o modifica, plus ca la ei chiria e 3 lei pe luna, nu 10 ca la orange

Dragos_B
Junior

Salutare,

Tocmai ce am instalat internet si TV, televiziunea este cea de baza cu un receiver, as vrea sa trec la abonamentul Premium care are doua receivere incluse. Din call center mi s-a spus ca pot trece oricand la ab superior dar al doilea receiver nu-l primesc...trebuie sa inchiriez cu 2E unul...

Informatia este corecta ?

Multumesc,

Televiziunea premium nu are doua recievere incluse, decat unul. Chiria pentru reciever suplimentar este 2 euro.

Am plătit și eu pentru receptorul suplimentar în primii 2 ani, dar ulterior, la reprelungire, mi s-a oferit gratis. Și era 3 euro ( parcă), la începuturile Orange tv satelit, prin 2013.

Dragos_B
Junior

Dragos_B_0-1708633511966.png

 

Anonim
Neaplicabil

Poate este o oferta pentru clienții noi.

Ai incercat să obții o oferta mai buna prin achizitia unui pachet (tv + net + voce)?

Dragos_B
Junior

tocmai ce am luat o oferta noua, la cateva zile dupa mi-am dat seama ca am nevoie de doua receivere, momentul in care am spus ”mai bine platesc premium si primesc mai multe canale impreuna cu doua receivere, decat essential + 2E un receiver suplimentar”

RASPUNS : nu se poate...doar la instalarea serviciilor se pot primi cele doua receivere gratis, la dvs s-a facut instalarea....asta inseamna ca puteti alege premium...dar trebuie sa platiti in continuare chiria respectiva pentu ce-l de-al doilea receiver...

AOLEU !!!