anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming uk

Lixxx16
Junior

Salut! Plec in Londra câteva zile și vreau sa știu dacă pot combina extraopțiunea go UK plus cu extraopțiunea mea de 5 euro? Sau ce imi recomandați?

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

Salutare!

Pe ce perioada faci plecarea si cam care ar fi utilitatea serviciilor mobile? Pana cand mai ai valabilitate pentru optiunea de 5E?

Daca stai o saptamana si vei folosi mai mult WiFi (si nevoia de comunicare prin apeluri si SMS-uri trimise va fi limitata) recomand reincarcarea cu credit (in special daca optiunea de 5E ar expira la inceputul calatoriei).

Daca nevoia cere si conexiune de date pe timpul deplasarii intre WiFi, cea de 16E (cu 1GB de net si 100min+SMS) ar fi recomandata.

PS: tarifele sunt de 0.10E Minut/SMS si 0.01E/MB.

 

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Pololică
#StarMember

Salutare!

Pe ce perioada faci plecarea si cam care ar fi utilitatea serviciilor mobile? Pana cand mai ai valabilitate pentru optiunea de 5E?

Daca stai o saptamana si vei folosi mai mult WiFi (si nevoia de comunicare prin apeluri si SMS-uri trimise va fi limitata) recomand reincarcarea cu credit (in special daca optiunea de 5E ar expira la inceputul calatoriei).

Daca nevoia cere si conexiune de date pe timpul deplasarii intre WiFi, cea de 16E (cu 1GB de net si 100min+SMS) ar fi recomandata.

PS: tarifele sunt de 0.10E Minut/SMS si 0.01E/MB.

 

4 zile, sper si vreau sa stau cât mai puțin pe telefon 😂

Ar mai fi o solutie (pentru telefoanele dual sim): o cartela locala cu cel mai mic tarif si ai net cat sa folosesti Whtatsapp sau ce folosesti tu pentru comunicarea prin internet. Eventual ai putea imprumuta o cartela de la cine mergi. Singura buba ar fi ca doar la 5E nu cred ca te poti conecta si pentru a primi apeluri si SMS-uri (pentru utilizarea mea, accesul la retea este imperios, nu conteaza ca nu folosesc netul, dar apelurile telefonice cam sunt pentru urgente).

Blue12
Senior

Ce extraoptiune ai la 5 euro? Esti pe Prepay, sau pe abonament?

Lixxx16
Junior

Am cartela prepay 5 de euro activa de câteva zile. O sa fiu plecat 4 zile weekendul viitor. 

Go UK are 3 GB de net in roaming, adica nu vei fii tarifat pentru acesti 3GB conform tarifelor standard, doar pentru apeluri si SMS-uri vei fii tarifat, cu 0.10 euro/minut pentru apelurile primite sau efectuate catre UK sau Romania, precum si pentru SMS-urile primite.

Mai ai la dispozitie GO UK PLUS, care iti ofera 5GB in roaming, precum si 30 de minute sau SMS-uri. Dupa consumarea acestora, vei fii taxat cu tarifele de mai sus.

Te-as sfatui, nu doar ti-as descrie optiuni, dar la Prepay nu ma prea pricep, asa ca am si eu o intrebare 😊: daca ai 5E activa si alegi si GO UK/UK PLUS, functioneaza roamingul? Sau trebuie neaparat o optiune de 16E pe langa GO UK?

Pololică
#StarMember

Daca ar fi dupa mine, ti-as recomanda sa incarci cu credit (vreo 10E) si sa stai mai mult pe WiFi, dar nu stiu daca incarcarea cu credit este indeajuns pentru activarea roaming-ului. Daca optiunea de 5E ar fi fost valabila pana sapramana viitoare, optiunea de 16E era ideala.

Mersi frumos. Cred ca o sa îmi bag extraopțiunea de 16 euro. 

Mai asteapta niste raspunsuri. Daca poti reincarca cu credit pentru utilizarea roamingului, ar fi pacat sa suprapui optiunile.