anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming Pre-pay dezactivat (Germania)

AlexR13
Începător
Salut! Am o cartela Orange pre-pay si am plecat in 20 August in Germania. La momentul respectiv aveam o optiune de 6 E activa. in 25 August am incarcat cu 8 E credit pentru a putea folosi serviciul de roaming, acesta fiind activ pana la 12 Decembrie (din mesajele primite de la Credit). Astazi, 12 septembrie, avand nevoie sa primesc un SMS din Romania mi-am dat seama ca serviciul roaming mi-a fost din nou dezactivat. Nu pot verifica nici creditul si nu inteleg ce s-a intamplat, de ce s-a dezactivat serviciul Roaming eu avand credit activ.
1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember
@Alex: Ai încărcat cu credit și ai activat roamingul. Bun. Însă pe credit dacă inițiezi apeluri sau activezi datele mobile rămâi fără credit în scurt timp, iar cu mai puțin de 1€ nu poți avea roamingul activ. De aceea s-a dezactivat, de aceea nu mai poți iniția apeluri/SMS. Soluție: încărcare de pe cont din MyOrange cu EO de 12€ cu minute și net și n-ai probleme 30 de zile. Spor.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Vio73
#StarMember
Salutare! Din câte știu, trebuie să ai o opțiune de cel puțin 12 euro, chiar dacă este cu credit, pentru a avea roaming activ. Baftă!

AlexR13
Începător
in 25 august am incarcat cu 8 euro si mi s-a activat roaming-ul, iar din convorbirile la suport clienti mi s-a comunicat ca trebuie sa am credit activ pentru a putea primii mesaje sau apeluri in roaming. Iar astazi am descoperit "din greseala" ca roaming-ul este iarasi inactiv.

Vio73
#StarMember
Cine știe ce s-a întâmplat! Oricum, cred că ai dreptate, ar fi trebuit să-ți meargă, dacă ai încărcat cu credit, doar că se și consumă foarte repede. Dacă ai cumva posibilitate, contactează-i prin Chat Djingo și vezi ce și cum.

FLo1
#StarMember
@Alex: Ai încărcat cu credit și ai activat roamingul. Bun. Însă pe credit dacă inițiezi apeluri sau activezi datele mobile rămâi fără credit în scurt timp, iar cu mai puțin de 1€ nu poți avea roamingul activ. De aceea s-a dezactivat, de aceea nu mai poți iniția apeluri/SMS. Soluție: încărcare de pe cont din MyOrange cu EO de 12€ cu minute și net și n-ai probleme 30 de zile. Spor.

FLo1
#StarMember
@Alex: Totuși, având în vedere că ai ”plecat in 20 August in Germania”, să ai în vedere aspectul privind utilizarea abuzivă a resurselor în roaming, analiză care se face pe ultimile 4 luni, interval în care resursele consumate în roaming să nu depășească 50%. Mai pe scurt, o activare a unei extra-opțiuni prepay de ”12E cu minute, SMS si net” nu va pune probleme acum, dar din octombrie să ai în vedere existența acestei posibilități. În acel caz doar varianta încărcării și utilizării roamingului cu credit (nu cu opțiune) va mai fi posibilă. Dar despre aceasta ar trebui să fi anunțat prin SMS cel puțin cu 2-3 zile înainte.