anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming Italia cu abonament YOXO

marian-lazar
Junior
Eu am un abonament YOXO, am mai mult de 5 luni de cand sunt în Italia, oare o sa fiu taxat dupa ce revin în tara?
1 Soluţie acceptată‚

Salut! Conform informatiilor de aici https://www.yoxo.ro/cartela-prepay-to-yoxo/ nu faci niciodată cost suplimentar, stii mereu ce platesti si poti schimba oricand oferta in functie de nevoile tale. Pentru a putea utiliza numarul de telefon in continuare in tara in care calatoresti este necesar sa activezi Optiune Credit numere cu tarife speciale. Aici https://www.yoxo.ro/optiune-credit-numere-cu-tarife-speciale/ gasesti mai multe informatii despre valabilitatea si resursele existente.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

FLo1
#StarMember
@marian-lazar: Bun venit în Comunitate. În ce sens să fi "taxat"? Dimpotrivă, ești taxat mai mult în roaming, nu "acasă". Dar revino cu detalii: ce opțiune ai ales, cu resurse în roaming inițial sau adăugate ulterior, ai avut abonament Orange înainte de Yoxo sau prepay Orange, sau te-ai portat? În principiu deja după 2 luni în roaming ar fi urmat perioada de utilizare pe credit, dacă nu ai m-ai dat pe acasă deloc.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, apropos. Ar fi interesant de stiut ce se intampla la Yoxo cand atingi limita de utilizare rezonabila a serviciilor in Roaming. Pentru ca, spre deosebire de prepaid, aici nu ai varianta cu credit, nu? Si atunci...te taxeaza mai mult? Iti da mai putine resurse (maresc pretul)? Ceva ceva cred ca se intampla, pentru ca m-as mira sa nu aiba niciun fel de restrictie.
Client Orange

marian-lazar
Junior
Eu am avut cartela preypay si am trecut pe Yoxo,am acel abonament pentru roaming de 39 lei,sunt in italia din 14 februarie,am vorbit atat in orange cat si in alte retele din tara,am înteles ca dupa 123 de zile,de stat in roaming,îti trimite notificare ca vei fi taxat,eu nu am primit nimic pana acuma.

marian-lazar
Junior
Mie mi se retrage pe luna de pe card acei 39 lei,dar acuma nu stiu ce se întampla,cand am depasit acea perioada rezonabila de 123 zile.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
/!\ Atentie wall of text. Copy-paste din termeni si conditii Yoxo: "20. Politica de utilizare rezonabilă a Serviciilor Roaming SEE Politica de utilizare rezonabilă reprezintă un set de reguli referitoare la utilizarea serviciilor de roaming în SEE de către Clienții cu Pachete de servicii cu acces Roaming SEE. Respectarea de către Clienți a politicii de utilizare rezonabilă asigură posibilitatea acestora de a beneficia de tarifele aplicabile pe teritoriul României și atunci când călătoresc ocazional în SEE și previne utilizarea abuzivă a acestor servicii. Regulile din politica de utilizare rezonabilă sunt cele prevăzute de Regulamentul UE 531/2012, cu modificările și completările ulterioare și ale Regulamentului de aplicare al Comisiei nr. 2016/2286. Scopul Politicii de utilizare rezonabilă este acela de a detecta și de a preveni utilizarea abuzivă sau anormală a Serviciilor Roaming de către Clienți, cum ar fi, de exemplu, utilizarea acestor Servicii de către Clienți într-un stat membru al SEE în alte scopuri decât pentru călătoriile periodice. Pentru a evita utilizarea permanentă a serviciilor de Roaming SEE, Orange România este îndreptățită să cunoască locul de reședință sau legăturile stabile ale Clientului cu Teritoriul, putând în acest sens să solicite Clientului documentele necesare prin orice mijloace de comunicare accesibile acestuia. Lista documentelor este publicată pe www.orange.ro. În cazul în care Clientul nu prezintă Orange România documentele care să dovedească legăturile stabile cu Teritoriul Orange România va putea aplica o suprataxă Serviciului de Roaming SEE, conform art. 1.20 lit. d). Orange România va urmări, pe perioade de minim 4 luni, pe fiecare SIM, dacă sunt atinsi Indicatorii Obiectivi referitori la consum și prezenta.Astfel, dacă în ultimele 4 luni, un Client a fost prezent în roaming cel puțin 2 luni și cel puțin 50% din serviciile consumate au fost utilizate în Roaming, Orange România are dreptul de a aplica suprataxa prevăzută la art.1.20, litera d). Acești doi Indicatori obiectivi (prezența în afara Teritoriului si volumul consumului în Roaming) se aplică în mod cumulativ, astfel încât dacă doar prezența sau doar consumul sunt majoritare în Roaming pe perioada celor 4 luni, Clienții în cauză nu sunt suprataxați. Suprataxarea încetează atunci când unul sau ambii Indicatori Obiectivi nu mai sunt îndepliniți. Orange România va urmări totodată și ceilalți Indicatori Obiectivi, respectand Regulamentele europene aplicabile. În cazul în care Orange România constată îndeplinirea Indicatorilor Obiectivi, aceasta va fi îndreptățită să considere că se află în prezența unei utilizări abuzive sau anormale a Serviciilor de Roaming de către Client și va putea proceda la: - avertizarea Clientului, prin orice mijloace de comunicare accesibile, cu privire la încălcarea condițiilor Politicii de utilizare rezonabilă astfel încât acesta să își modifice comportamentul de utilizare a Serviciilor de Roaming SEE în vederea evitării atingerii Indicatorilor Obiectivi; - dacă în termen de maxim 2 săptămâni de la data avertizării Clientul nu își modifică comportamentul astfel încât Indicatorii Obiectivi să nu fie îndepliniți, Orange România este îndreptățită să aplice o suprataxa la valoarea Serviciilor de Roaming SEE pe toată durata utilizării abuzive sau anormale, în conformitate cu art.1.20 lit. d). Orange România își rezervă dreptul de a limita consumul Serviciilor de Date în Roaming SEE în conformitate cu prevederile art. 4 din Regulamentul nr. 2016/2286. Limita se aplică pentru consumul resurselor de Date oferite de Pachetul de Servicii (inclusiv bonusurile din oferta comercială sau orice alte beneficii). După depășirea acestei limite Orange România poate aplica o suprataxă în conformitate cu prevederile lit. d). Limita de consum se va modifica în funcție de tariful reglementat al serviciilor de date de gros. Orange România va notifica Clienții cu privire la atingerea acestei limite și aplicarea suprataxei. Politica de utilizare rezonabilă nu se aplică utilizării Serviciilor de Roaming în restul lumii. Din 1 iulie 2022, formula de calcul pentru limita de date consumate în spațiul SEE este: valoarea abonament fără TVA tarif reglementat pentru trafic intern * 4.9445 (media cursurilor afișate de European Central Bank în zilele de 15 ianuarie, 15 februarie, 15 martie) Volumul de date ce poate fi consumat in Roaming SEE se modifica in data de 1 ianuarie 2022 si 1 iulie 2022, ca urmare a modificarii tarifului reglementat pentru trafic internet. Tariful actual pentru trafic de date este de 2,975 Euro/GB. Incepand cu 1 iulie 2022, acesta va scadea la 2,38, iar apoi de la 1 ianuarie tariful va scadea astfel: 2,142 in 2023, 1,845 in 2024, 1,547 in 2025, 1,309 in 2026 si 1,190 incepand din 2027 (euro/GB, TVA inclus). De asemenea, modificarile volumului de date ce poate fi consumat in Roaming SEE, vor fi modificate si ca urmare a modificarilor de curs valutar euro – ron si sunt aplicabile de la data de 1 iulie a fiecarui an. Suprataxele aplícate conform art. 1.20, precum si tarífele aplicable pentru consumul de date in roaming SEE peste limita mai sus mentionata se vor plati din optiunea de Credit Numere cu Tarife Speciale. In cazul in care Clientul nu a achizitionat o astfel de optiune, serviciul de roaming SEE va fi dezactivat, moment la care Orange Romania va avea dreptul de a aplica suprataxe sau de a tarifa consumul de date pentru depasirea limitei de consum in roaming." Sursa: https://www.yoxo.ro/termeni-si-conditii/
Client Orange

Salut! Conform informatiilor de aici https://www.yoxo.ro/cartela-prepay-to-yoxo/ nu faci niciodată cost suplimentar, stii mereu ce platesti si poti schimba oricand oferta in functie de nevoile tale. Pentru a putea utiliza numarul de telefon in continuare in tara in care calatoresti este necesar sa activezi Optiune Credit numere cu tarife speciale. Aici https://www.yoxo.ro/optiune-credit-numere-cu-tarife-speciale/ gasesti mai multe informatii despre valabilitatea si resursele existente.

marian-lazar
Junior
Orange Romania(YOXO),la asistenta clienti sunteti 0