anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Roaming in SEE - prepay nefolosit in România de doi ani

TicuCelAlb
Junior entuziast

Telefon prepay nefolosit in România de doi ani. Dacă încarc acum o opțiune de 12 euro cu roaming in SEE, fără a o folosi în România ci in alta țară din SEE, va funcționa roamingul?  Are importanță ca telefonul nu a fost folosit în România în ultimii doi ani?

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Optiunea de 12 euro nu e moarta de la inceput. Iar cu 5 euro...nu poti face mare lucru.

Problema e ca odata ce ai depasit acea limita de utilizare rezonabila, nu mai ai acces la resursele incluse in acea optiune de roaming. Altfel spus, tot ce consumi se taxeaza din credit. La tarife mai mici decat daca nu ai avea acea optiune, dar din credit.

De exemplu, cu optiune si cu credit, ai avea 1.55 Euro/GB. Dar asta inseamna din start 12 euro pentru optiune + credit pentru cati GB vrei sa consumi. La 5 Euro credit, vei avea aprox 3 GB. Asta presupunand ca nu consumi si altceva (sms/apel etc). Deci un consum total de vreo 17 euro la 21 de zile. Mai bine decat 50 de euro/1GB totusi.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

36 Răspunsuri 36

teacher_
#StarMember

Salut! Atâta timp cât roamingul îți e activ și din setările telefonului și ai opțiune de roaming activata, nu ar trebui să ai probleme in a utiliza resursele de roaming. Dar întrebarea este: cartela pe care incarci, a fost folosita până acum? Dacă urmează să utilizezi o cartela de 2 ani, probabil nu va mai funcționa. 

Later edit: In ce tara dorești să utilizezi resursele? 

Cartela a fost folosita, și e în perioada de valabilitate și de gratie,  dar numai în Roaming din când în când, în afara SEE. Ultima data în America de Nord in ianuarie 2024 cu opțiunea GO World Data 2.

FLo1
#StarMember

Bun venit în Comunitate. Fiecare detaliu este important. Să înțeleg că numărul PPY a fost folosit în acești doi ani EXCLUSIV în roaming? Dacă DA, atunci de orice opțiune cu resurse activată pe acest număr te vei putea folosi doar în țară (în România), iar în roaming vei putea utiliza doar credit, întrucât perioada de utilizare rezonabilă a resurselor în roaming ia în considerare cantitatea de resurse utilizată în ultimile 4 luni de zile (este vorba de utilizarea preponderent majoritar în țară, nu în roaming). Atenție: la reîncărcarea cu credit vei avea nevoie de activarea manuală a roamingului. Pentru detalii mai multe îți recomand să citești aici.  

TicuCelAlb
Junior entuziast

Ce as putea realiza în cazul acesta, cu un credit sa zicem de 5 euro, în Spania, dacă opțiunea de 12 euro e moartă de la început. Cam cât consum (MB or GB) ar acoperi 5 Euro în roaming in Spania. 

Vei fi tarifat cu 0,05euro/MB. Detalii pentru Spania găsești aici: https://www.orange.ro/roaming/spania#prepay

TicuCelAlb
Junior entuziast

Mulțumesc. Cam asa socoteam și eu dar parca nu îmi venea sa cred ca ar fi 50 Euro/1GB. Aproximativ. Cam piperat.  Mersi pentru clarificare.

Cu plăcere. Din păcate acestea sunt condițiile de utilizare în roaming, indiferent de operator.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu, nu va funcționa poate chiar deloc. Pentru a evita costuri destul de importante, pentru că va trebui să folosești exclusiv credit ( nu opțiuni, de niciun fel), te sfătuiesc să folosești un prepay local și wifi .

Baftă!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Nefolosit in Romania…? A fost folosit in roaming? Sau nu a fost folosit deloc? E o cartela noua?

Daca a fost in roaming tot timpul asta, poti folosi roaming-ul doar pe credit. Fie cu optiune de roaming fie fara. Dar din credit. Pentru ca deja ai depasit limita de utilizare rezonabila. 

Client Orange

 

Cartela e activa. O folosesc pntru data in Roaming cu Go World Data 2. Nu am folosit-o insa de mult in Romania. Ce as putea realiza în cazul acesta, cu un credit sa zicem de 5 euro, în Spania, dacă opțiunea de 12 euro e moartă de la început. Cam cât consum (MB or GB) ar acoperi 5 Euro în roaming in Spania. Din tarifele postate de Orange nu-nțeleg mare lucru si nu pot face o evaluare concreta. Mulțumesc.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Optiunea de 12 euro nu e moarta de la inceput. Iar cu 5 euro...nu poti face mare lucru.

Problema e ca odata ce ai depasit acea limita de utilizare rezonabila, nu mai ai acces la resursele incluse in acea optiune de roaming. Altfel spus, tot ce consumi se taxeaza din credit. La tarife mai mici decat daca nu ai avea acea optiune, dar din credit.

De exemplu, cu optiune si cu credit, ai avea 1.55 Euro/GB. Dar asta inseamna din start 12 euro pentru optiune + credit pentru cati GB vrei sa consumi. La 5 Euro credit, vei avea aprox 3 GB. Asta presupunand ca nu consumi si altceva (sms/apel etc). Deci un consum total de vreo 17 euro la 21 de zile. Mai bine decat 50 de euro/1GB totusi.

Client Orange

Interesant. Mulțumesc pentru detalii.

Deocamdată am cumpărat opțiunea de 12 euro. Vad o discrepanta între *100# și MyOrange. În MyOrange Opțiunea de 12 euro credit este arătată ca activă în timp de la *100# când cer opțiunile mele îmi spune ca nu am nici o opțiune activă. Nu am cum verifica altfel deoarece nu sunt și nu voi fi în SEE pana marți. 

Deci, este activă sau nu e activă opțiunea de 12 euro? De asemenea de la Credit Info am primit text ca am o opțiune de 12 euro activă în roaming SEE.

Mulțumesc.

P.S. încă nu am alimentat și creditul  cu cei 5 dolari, ma gândesc sa aștept pana ajung în Spania sa vad ce se întâmplă doar având opțiunea de 12 euro.

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Optiunea de 12 euro cu minute este activabila exclusiv din My Orange. Dar asta nu explica de ce nu-ti apare la *100# odata activata...

Daca la credit info (333/*133#) iti da informatia corecta, as tinde sa cred ca e totul ok. Si in aplicatia My Orange poti verifica daca e activata sau nu la Altele > Optiuni.

Client Orange