anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

roaming germania de 4 luni

alexandrusavin3
Începător

buna, sunt de 4 luni in germania, mi-a mers roaming see cu optiunea 16€ dar acum nu mai pot deloc, imi poate zice cineva ce am de facut??

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Alex,

Ai atins limita de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming.

Mai multe detalii in sensul asta aici.

In momentul asta, ai doua variante:

  1. pastrezi optiunea, incarci si cu credit, si consumi doar din credit la tarife preferentiale (de obicei mai mici) pentru tara in care te afli, in cazul asta, tarifele pentru Germania le gasesti aici.
  2. anulezi optiunea, incarci cu credit (cel putin 1 Euro), si consumi doar din credit la tarifele standard (in general mai mari) pentru tara respectiva. Ai tarifele tot in link-ul de mai sus.

Alternativ, poti cumpara un SIM prepay din tara respectiva.

 

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Alex,

Ai atins limita de utilizare rezonabila a serviciilor in roaming.

Mai multe detalii in sensul asta aici.

In momentul asta, ai doua variante:

  1. pastrezi optiunea, incarci si cu credit, si consumi doar din credit la tarife preferentiale (de obicei mai mici) pentru tara in care te afli, in cazul asta, tarifele pentru Germania le gasesti aici.
  2. anulezi optiunea, incarci cu credit (cel putin 1 Euro), si consumi doar din credit la tarifele standard (in general mai mari) pentru tara respectiva. Ai tarifele tot in link-ul de mai sus.

Alternativ, poti cumpara un SIM prepay din tara respectiva.

 

Client Orange

Pololică
#StarMember

Salutare!

In afara sa reincarci cu credit (bani), nu prea ai ce sa faci. Cel putin nu cu numarul de Orange.

Personal recomand sa folosesti o cartela locala si sa pui cativa euro pe cartela Orange pentru necesitatile de vorbire si SMS.

Salut! Eu nu as recomanda o cartela locală, cel puțin nu în Germania, unde prețurile sunt extrem, extrem de mari. Țin minte când am plecat în februarie, pe aeroport a venit un domn cu cartele gratuite Lyca Mobil (sau cum s-ar numi) gratuite, cu 1€ inițial. Dar ca sa folosesc acel € trebuia să îmi reîncarc cu opțiune  de minim 14€, la un curs mare, iar cu TVA ajungeam in total spre 17-18€. Iar resursele, să mă ierte Dumnezeu, dar erau dintre cele mai mici pe care le-am văzut vreodată. Oriunde in Europa as recomanda cartela locală, doar in Germania NU. Mai degrabă se face reîncărcare cu 20 € credit și ține cam 2-3 săptămâni (fara vizionat filme sau filmulețe lungi pe YouTube) și utilizare Wi-Fi gratuit de unde se poate.