anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Nu pot trimite sms cand sunt plecat din tara

simvio2002
Junior entuziast

Salutare tuturor! Ma confrunt cu o problema de cand am schimbat telefonul. Am acum un Poco F5 si nu mai reusesc sa trimit sms-uri cand sunt plecat din tara. Apeluri pot, dar numai daca nr salvat in agenda are prefixul +40 (ptr ca incerc sa sun in tara). Nu stiu ce sa mai fac 😞

1 Soluţie acceptată‚

Am rezolvat! Consultantul Orange m-a pus sa schimb manual reteaua si a mers. Se pare ca anumite retele nu ofera acces la toate serviciile.

Vizualizare soluţie în postul original

29 Răspunsuri 29

Am incercat si asta...tot nu mere...

Ai încercat sa oprești forțat aplicația Google Messages si sa dai clear Cache apoi sa încerci din nou?

Numărul centrului de mesaje e scris tot cu +4 la început?

@simvio2002  Ai încercat asta sau nu?

simvio2002
Junior entuziast

Am incercat cu alta aplicatie. Tot nu merge, deci nu e Google Messages. 

Ok, inseamna ca cel mai probabil nu e nici de la telefon. 
Hai sa mai verificam o data centrul de mesaje, te rog.

Tasteaza *#*#4636#*#* (daca nu ti-l ia din prima, fa o mica pauza inainte de ultima * ). 
Mergi la Phone Info, jos de tot, la SMSC, da un Refresh (NU Update, mare atentie), si vezi ce numar iti apare. Eventul poti sa pui si aici o captura de ecran. 
Numarul trebuie sa fie: +40744946000. In caz ca nu e, modifica-l astfel incat sa fie asa, si da-i Update. 


Daca nu e de acolo, tot ce pot sa-ti recomand e sa iei legatura cu un consultant pe chat-ul Djingo de aici si sa intrebi daca nu exista cumva o restrictie pe cont. Si daca se poate ridica. In rest, cred ca ai incercat deja cam tot ce se putea incerca. 

Client Orange

Multumesc, am urmat pasii. Nr specificat apare acolo. Am uitat sa precizez ca de primit am putut primi sms.

Centrul de mesaje nu are legatura la primirea de SMS-uri. Doar la trimitere. 
In cazul asta, ia legatura cu un consultant. 
Imi poti spune te rog ce alta aplicatie de SmS ai incercat? Eu mai demult incercasem Textra (parca asa se numea) si a fost ok. Ideea e sa nu incerce sa le trimita tot ca RCS ca atunci n-ai facut nimic. 

Client Orange

Am rezolvat! Consultantul Orange m-a pus sa schimb manual reteaua si a mers. Se pare ca anumite retele nu ofera acces la toate serviciile.

Sa stii ca fix la asta ma gandeam mai devreme dupa ce ti-am scris. :))

Dar am zis ca daca e, oricum s-ar putea sa-ti recomande si consultantul sa incerci asta. Daca nu, era urmatorul pas de urmat. :))

Foarte bine! Ma bucur mult ca s-a rezolvat!

Client Orange

simvio2002
Junior entuziast

Multumesc tuturor pentru implicare si mai ales lui Radu pentru sugestia de a apela la consultantul Orange.

 

RafaHelper
#StarMember

Interesant, in ce tara ești acum?

Suedia

RafaHelper
#StarMember

Conform informațiilor Orange pentru roaming in Suedia ar trebui sa ai acces la serviciul SMS cu toate rețelele partenere. Nu cred ca de aici este problema. Ce rețea era selectata înainte si ce rețea ai selectat acum.

Era Telia, acum este Tele2

 

RafaHelper
#StarMember

Merci! Ambele rețele ar trebui sa ofere serviciul SMS in roaming atât pe cartela cat si pe abonament Orange.